Érzelmes levelet írtak a mozdonyvezetők az autósoknak

Érzelmes levelet írtak a mozdonyvezetők az autósoknak

Megéri 2 perccel hamarabb odaérni bárhová, mint soha többé? – ezzel a kérdéssel kezdik nyílt levelüket a mozdonyvezetők, akik az elmúlt időszak vasúti átjáróiban történt tragédiái miatt fordultak az autósokhoz. Azt írták: 2022 májusáig már 39 vasúti átjárós baleset történt az évben, amelyekben tizenheten haltak meg, annyian, mint tavaly egész évben.

A mozdonyvezetők szerint a baleseteket vagy a figyelmetlenség vagy pedig a KRESZ szabályainak be nem tartása okozta. A levélben az is olvasható, hogy „a döbbenetes számok mögött elmúlt életek, gyászoló családok, a súlyos sérülések okozta maradandó fizikai és lelki traumák állnak”. A felhívás jelzi, hogy az emberek többsége kizárólag a balesetet elszenvedett civilekre gondolnak, bár az utóbbi években több mozdonyvezető is meghalt szolgálatteljesítés közben. „Akik reggel elmentek dolgozni, de már soha nem tértek haza. Őket is hazavárták…” – írták a vasutasok.

A felhívásban azonban egy eddig szinte elhallgatott részletet is ismertettek a mozdonyvezetők. Leírták, hogy ők mit éreznek, amikor a vasúti átjáróban meglátnak egy autót, teherautót, kerékpárost vagy gyalogost. „Elsősorban tehetetlenséget. Gyorsfékezünk, de a vonat fékútja több száz méter. Ez az egyetlen lehetőségünk, és nagyobb jármű esetén – ahogy tanították az idősebb, rutinos mozdonyvezetők – a géptérbe szaladni, hogy túléljük az ütközést.”

A nyílt levélben aztán arról írnak, hogy a balesetek egyetlen pillanat alatt következnek be és szinte esélyünk sincs arra, hogy elkerüljék és csak kizárólag a szerencsén múlik, mi történik. Aztán a felhívásban azt is érzékeltetik, hogy az ütközés borzalmas, még a mozdony is beleremeg.

Hírdetés

„Ez a legnagyobb trauma, ami érhet bennünket és egy életen át elkísér. Ki így, ki úgy dolgozza fel közülünk, de egy biztos: maradandó nyomokat hagy bennünk.”

A vasutasok azt is érzékeltetik, hogy mi télnek át: a csattanás, a látvány, a hangok, a gondolatok a fejben szaladva hátra a megállás után… „Vajon mit találunk? Vajon élnek? Miért nem figyeltek, mi történhetett?”

Aztán arról írnak, hogy a balesetek, hogyan változtatják meg az életüket. „Innentől kezdve minden más. Csalódás, sajnálat, gyötrelem a szívében. Miért? Vajon kik voltak? Miért hibáztak? Miért nem figyeltek?

Egy kis rekesz az agyban, ahová bekerül az eset. Barátok, kollégák, szakemberek vagy mentori program segíthet a borzalmak feldolgozásában. Mert menni kell tovább, holnap is fel kell ülni a mozdonyra, hiszen ez a munkánk, a hivatásunk.”

A mozdonyvezetők arra kérnek mindenkit, hogy tartsák be a KRESZ szabályait, és a vasúti átjárót minden esetben fokozott körültekintéssel közelítsék meg! Tilos jelzés esetén soha ne hajtsanak rá autóval vagy kerékpárral a sínekre, és ne gyalogoljanak át az átjárón.


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »