Egyre több a kullancs, de mit tehetünk ellenük?

Egyre több a kullancs, de mit tehetünk ellenük?

A jó idő beköszöntével egyre többen járnak a természetben, a kellemes időjárás azonban nem csupán a kirándulásoknak, hanem a kullancsoknak is kedvez.

Amennyiben aktív természetjárók vagyunk, az életünk során már biztos összeszedtünk egy-két kullancsot. Az esetek többségében még időben észlelik ezeket az apró vérszívókat, és szakszerűen eltávolítják azokat. Itt fontos kiemelni a szakszerűséget, nem érdemes házi praktikákkal próbálkozni, vagy a szomszéd által javasolt ”szakszerű” eltávolítással. Az orvosok által javasolt módszer, hogy egy csipesz segítségével, apró mozdulatokkal távolítsuk a vérszívó parazitát.

Egyenletes, határozott mozdulatokkal húzzuk ki a kullancsot. A legfontosabb, hogy ne csavargassuk, mivel a feje elszakadhat, és a bőrünkben maradhat. Semmiképp se használjunk zsíros anyagokat, olajat, kölnit, mivel ezekkel sokkal inkább ártunk, mintsem segítünk”

– javasolta egy háziorvos.

Veszélyes betegségeket terjeszthetnek

A legfontosabb, hogy időben észleljük a bőrünkön ezt a kis élőlényt. Minél előbb észrevesszük és eltávolítsuk, annál kisebb az esélye, hogy komolyabb tünetek alakuljanak ki. Sokszor azért nehéz felismerni őket, mivel anyajegyre is hasonlíthatnak, az adott személy pedig ezért nem fordít különösebb figyelmet a dologra. A komolyabb tünetek ilyen esetekben alakulhatnak ki. Szlovákiában a Lyme-kór és az agyvelőgyulladás tartozik a kullancs által okozott leggyakoribb fertőzések közé.

Hírdetés

Ilyenkor haladéktalanul forduljunk orvoshoz, hogy elkerüljük a komolyabb szövődményeket.

Kullancsok elleni védekezés

A legfontosabb azonban itt is a megelőzés. Amennyiben a természetbe indulunk kirándulni, jobb, ha előre felkészülünk. Sok helyen a parkokat, illetve a töltésoldalakat elhanyagolják, a nagy fű pedig ideális élőhelyet biztosít a vérszívók számára. Azonban nem csupán a fűben érhet minket váratlan meglepetés, a kullancsok gyakran a fákon telepednek le, és onnan leselkednek gyanútlan áldozatukra. A kullancsok a ruhára kapaszkodva órákkal a kirándulás után is beférkőzhetnek a ruha alá, így könnyen elérhetik a bőrünket.

Fontos ezért, hogy a természetjárást követően alaposan nézzük át a ruházatunkat, illetve az egész testünket, a kullancsok ugyanis a testünk bármelyik részébe beleakaszkodhatnak. Legyen az a fejbőr, nyak, has, ágyék, bárhol észlelhetjük magunkon ezt a vérszívó parazitát.

Pár módszer azért létezik, melyekkel jelentősen csökkenthetjük a kullancscsípés esélyét. A természetben való tartózkodás ideje alatt szorosan fogjuk össze a hajunkat, mivel a kullancsok könnyen belekapaszkodhatnak a hosszú hajba, onnan pedig már egyenes útjuk van a fejbőr fel. A sapka viseletét is javasoljuk, mivel ezzel a fejbőrünket védetté tesszük.

A gyógyszertárakban már kaphatók különböző spray-k, melyek a szúnyogok és a kullancsok ellen is hatásosak lehetnek. Ezek a készítmények nagyjából egy órás védelmet nyújtanak, így egy hosszabb túra során akár többször is fújathatunk magunkra. A tikkasztó nyári hőségben ösztönösen az árnyékos helyeket keressünk, azonban a kullancsok is ezeket a helyeket szeretik, így ilyen területeken fokozottan figyeljünk.

A kullancsszezon április elejétől június végéig tart, így még jó egy hónapig fokozott óvatosságra intik a kirándulókat. Elővigyázatosnak lenni viszont ezt követően sem árt, ezek a vérszívó paraziták ugyanis 5 Celsius-fokig aktívak. Kiránduljunk, élvezzük ki a jó időt, a fentebb említett tanácsokat azonban tartsuk be. Így egy kellemes, kullancsmentes nyár várhat ránk.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »