Dél-Szlovákiában fordul elő a legtöbb súlyos betegséget terjesztő szúnyog

Dél-Szlovákiában fordul elő a legtöbb súlyos betegséget terjesztő szúnyog

A korábban tájainkon alig előforduló állatbetegséget, a szívférgességet a szúnyogok terjesztik.

A betegséget okozó parazitákat – apró fonálférgeket – terjesztő rovarok elsősorban Szlovákia délnyugati és délkeleti térségében fordulnak elő.

A féreg szaporodási- és életciklusa meglehetősen bonyolult. Szükséges hozzá egy olyan gazdaállat, melyben kifejlődött nőstény féreg élt és szaporodott, így a vérében féreglárvák találhatók, melyeknek új gazdatestre van szükségük a fejlődéshez. A fertőzött állatokból szúnyogcsípéskor a vérrel együtt a féreglárvák is a szúnyogba, mint köztesgazdába kerülnek. Két-három hét, a szúnyogban töltött érés után a következő csípéskor egy újabb állatba kerülnek. Itt két-három hónapig főként a kötőszövetben fejlődnek, majd az úgynevezett mikrofilária (miniféreg) állapotukban a vénás rendszeren keresztül eljutnak a szervezet különféle helyeire.

Hírdetés

A Szlovák Tudományos Akadémia Parazitológiai Intézetének munkatársai 2005 és 2015 között felmérték, milyen mértékben fertőzöttek a kutyák. Kutatásaik szerint a vizsgált állatok 25 százalékánál mutatták ki a Dirofilaria fonálféreg jelenlétét.

A leggyakrabban a bőrön okozó fajt mutatták ki, de újabban egy másik faj (Dirofilaria immitis) is egyre inkább terjed, ez a szívet és a tüdőt támadja meg.

A betegség ritka esetben az embert is megtámadhatja. Szlovákiában már feljegyeztek olyan esetet, amikor egy személy szívférgesség következtében  hunyt el.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »