Az emberi testvériség nemzetközi napja – Ferenc pápa üzenetet küldött a Zájed-díjasoknak

A kulturális és vallási tolerancia előmozdításáért létrehozott ENSZ-világnap alkalmából 2023-ban a Zájed-díjat a Sant’Egidio közösség és egy kenyai szociális közösségi aktivista, Shamsa Abubakar Fadhil asszony nyerte el. Ferenc pápa videoüzenetben köszöntötte a díjazottakat.

Február 4-e az emberi testvériség nemzetközi napja az ENSZ döntésének megfelelően. Ferenc pápa videoüzenetében elsőként háláját fejezte ki a kezdeményezés előmozdítóinak, köztük Zájed al-Nahján sejknek, az Egyesült Arab Emírségek elnökének a testvériségért folytatott tevékenységéért, valamint az Emberi Testvériségért Bizottságnak a számos programért világszerte. Az ENSZ-világnap alkalmából minden évben kiosztják a Zájed-díjat, aminek megünnepléséhez Ferenc pápa is örömmel csatlakozik.

Az egymás iránti testvéri érzések a béke kultúrájának előmozdítására buzdítanak, amely ösztönzi a párbeszédet, a kölcsönös megértést, a szolidaritást, a befogadást és a fenntartható fejlődést. Minden ember szívében ott él a vágy, hogy testvérként, egymást segítve és harmóniában éljen embertársaival. Az a tény, hogy ez nem történik meg, s ennek drámai következményei vannak, még inkább a testvériség keresésére ösztönöz – fogalmazta meg Ferenc pápa videoüzenetében.

A vallásoknak ugyan nincs politikai erejük a béke megvalósítására, de azáltal, hogy belülről alakítják az embert a gonosszal való szakításra buzdítva, a béke irányába terelnek. A vallásoknak ezért döntő szerepük van a népek együttélésében, a köztük létrejövő párbeszéd a béke hálóját szövi, elutasítja a megosztottságot, és megszabadít a vallási különbségek politikai célokra való felhasználásától. A vallások kiemelkedő feladata az is, hogy emlékeztesse az embereket arra: sorsuk túlmutat a földi javakon, és egy egyetemes látóhatáron helyezkedik el, ugyanis minden emberi személy Isten teremtménye, Istentől származik és Hozzá tér vissza. A vallásoknak azért, hogy a testvériséget szolgálják, párbeszédet kell folytatniuk egymással – fogalmazta meg a Szentatya. – Meg kell ismerniük és gazdagítaniuk kell egymást, továbbá azt kell elmélyíteniük, ami összeköt és elősegíti a mindenki javát szolgáló együttműködést.

A spirituális örökségből merítő vallási hagyományok mindegyike nagyban hozzájárulhat a testvériség szolgálatához. Ferenc pápa szerint, ha meg tudjuk mutatni azt, hogy lehetséges a testvériségben megélni a különbözőséget, akkor fokozatosan megszabadulhatunk a félelemtől és a bizalmatlanságtól azzal szemben, aki más, mint mi. Ápolni és harmonizálni a különbözőségeket nem egyszerű folyamat, viszont az egyetlen út a tartós és szilárd békéhez; olyan feladat, amely a másokkal való párbeszédre buzdít.

Hírdetés

A különböző vallású nők és férfiak az Istenhez vezető úton járnak, amelyek egyre inkább összefonódnak – magyarázta a Szentatya. – Minden találkozás lehetőséget jelenthet arra, hogy Isten segítségével bátorítsuk egymást a testvérekként való előre haladásra. Nemcsak közös eredetünk, származásunk van, hanem közös sorsunk is, a törékeny és sebezhető teremtmények sorsa, amelyet a jelenlegi történelmi időszak is világosan mutat.

A testvériség útja hosszú és nehéz – állapította meg a pápa. – A sok nézeteltéréssel és a zárt világ árnyékával szemben a testvériséget kell állítanunk. A testvériség arra buzdít, hogy fogadjuk be a másik embert, tiszteljük identitását, és dolgozzunk a harmóniában és békében való együttélésen. Ferenc pápa videoüzenete végén köszönetet mondott mindazoknak, akik csatlakoznak a testvériség útjához, és arra bátorította őket, hogy kötelezzék el magukat a béke mellett, válaszoljanak a szegények, a védtelenek, a peremre szorultak konkrét problémáira. A Zájed-díj az emberi testvériségért pontosan ebbe az irányba vezet – mondta a pápa, majd háláját fejezte ki a díjazottaknak, vagyis a Sant’Egidio közösségnek és Shamsa Abubakar Fadhil kenyai asszonynak munkájáért és tanúságtételéért.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »