A volt német titkosszolgálati vezető szerint Lengyelország nyakig benne volt az Északi Áramlat felrobbantásába

A volt német titkosszolgálati vezető szerint Lengyelország nyakig benne volt az Északi Áramlat felrobbantásába

August Hanning, a német Szövetségi Hírszerző Ügynökség egykori igazgatója szerint Lengyelország is felelős az Északi Áramlat felrobbantásáért. A nyilatkozat azután látott napvilágot, hogy a Wall Street Journal a héten egy cikkben Ukrajnát nevezte meg elkövetőként Európa kritikus infrastruktúrájának megtámadásáért. A lap elmélete valószínűleg politikailag motivált, részben vagy egészben hazugság, és a narratíva célja, hogy elterelje a figyelmet a legvalószínűbb elkövetőről, az USA-ról. Az elmélet azonban, amit a német és amerikai titkosszolgálatok közösen terjesztenek az éterben, önállósította magát, és a politika elkezdte rápakolni saját narratíváit. Így a lengyelekkel egyébként fasírtban lévő németek előhúzták Varsót az ügy kapcsán.

Hanning szerint Ukrajna a legfelsőbb szinten egyeztetett a szabotázsakcióról Lengyelországgal, amely később logisztikai támogatást nyújtott Ukrajnának a kivitelezéskor.

„Teljesen nyilvánvaló, hogy a lengyel titkosszolgálatok is közreműködtek. Nem hiszen, hogy csak a titkosszolgálatok érintettek, úgy gondolom, hogy megállapodás volt Ukrajna és Lengyelország legfelsőbb vezetői között”

fogalmazott. Majd hozzátette:

„A támadást nyilván az ukrán titkosszolgálat követte el, Lengyelország logisztikai támogatásával. Ilyen döntések a legfelsőbb vezetők körében születnek, és szerint megállapodás született Zelenszkij és Duda elnököt között”

mondta.

Varsó mindent tagad, állításuk szerint nem vettek részt a támadásban. Tény azonban, hogy a főgyanúsított ellen kiadott elfogatóparancs még júniusban megszületett, de mire a lengyelek léptek, az illető Ukrajnába szökött.

Hírdetés

Az is tény, hogy a lengyelek kifejezetten örültek az Északi Áramlat vezetékeinek felrobbantásának, hiszen a Balti-tenger alatt húzódó négy vezetékszál kikerülte Lengyelországot – vagyis nem részesültek tranzitdíjban.

Maga az elmélet az ukránok tervéről mindenesetre a röhej kategóriája. A WSJ azt állítja, hogy hat ember, könnyűbúvár ruhában, egy kiránduló jachtról észrevétlenül lemerült Európa egyik legjobban megfigyelt tengerén 80 méteres mélységbe, komolyabb felszerelés nélkül, és annyi robbanóanyagot helyezett el, hogy a négy vezetékszálból három 50 méteres szakasza megsemmisült. Ráadásul az egész hadműveletet Zelenszkij politikai ellenfele, Valerij Zaluzsnij ukrán tábornok (jelenleg brit nagykövet) nyakába varrnák. Miért?

Nem csak azért, mert kétszer olyan népszerű hazájában, mint a nyugatiak kedvence, Zelenszkij, hanem mert így a jövőben kisebb eséllyel állhat Zelenszkij helyére: Zaluzsnij hatalomra kerülése az európai kritikus infrastrukrúra elleni támadás gyanújával a vállán elszigetelné Ukrajnát.

Az USA valószínűbb gyanúsított

A legelfogadhatóbb és legvalószínűbb elméletet a támadásról Seymour Hersh Pulitzer-díjas újságíró tette közzé még tavaly, titkosszolgálati forrásokra hivatkozva. Ő arról írt, hogy a CIA dolgozta ki az Északi Áramlat felrobbantásának terveit, Joe Biden amerikai elnök adta ki rá az engedélyt, és az amerikaiak a norvég haditengerészettel együtt helyezték el a tölteteket, amelyeket aztán szonárbombával hoztak működésbe.

Több olyan körülmény is van, ami Seymour elméletét támasztja alá: a hivatalos vizsagálatok szerint egy tengermélyi művetelekben járta ország közreműködésére volt szükség. A szabotázsra egy nappal azután került sor, hogy átadták a norvég-lengyel gázkorridort. Az Egyesült Államoknak állt leginkább érdekében a vezetékek megsemmisítése:

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »