A templomépítő sváb ősökre emlékezve haranglábat állítottak Palotabozsokon

A templomépítő sváb ősökre emlékezve haranglábat állítottak Palotabozsokon

A Mohácshoz közeli, mintegy 800 fős Palotabozsok apraja-nagyja búcsúi szentmisére gyűlt össze a település Szent Erzsébet-templomában november 18-án. A sombereki társplébánia filiájának közössége sváb őseik 300 évvel ezelőtti letelepedését és a település templomának 250 évvel ezelőtti felszentelését ünnepelte. Felföldi László pécsi megyéspüspök áldotta meg az újonnan épített haranglábat.

Az ünnepi alkalmon jelen voltak Palotabozsok elöljárói, a település Német Nemzetiségi Egyesületének tagjai, valamint egyházi és világi személyek.

A szentmise homíliájában Felföldi László püspök méltatta a Palotabozsokon 300 éve otthont, életet és életteret teremtett svábokat, akik kultúrájukat megőrizve újrateremtették hagyományaikat, hogy azok élhetők és éltetők legyenek és a jövőbe mutassanak. Az ide érkezett családok otthonokat, közösségüknek pedig előbb kápolnát, majd 250 évvel ezelőtt templomot építettek, mert tudták, hogy

A főpásztor hangsúlyozta, hogy a Palotabozsokra érkezett svábok szívükben hordozták a hitet, és tudták, hogy a hitből életnek, tetteknek kell fakadnia, melyhez éltető erőre van szükségük. Összeadták minden erejüket, tehetségüket és tudásukat, Istentől kapott talentumaikat, és templomot építettek, a hit házát, oltárt, a családi asztalok erősítőjét, melyet a ma itt élő utódokra hagyományoztak, hogy abból mindnyájan újra és újra erőt merítsünk.

A templom névadó szentje, Szent Erzsébet ünnepnapjához kapcsolódva a pécsi megyéspüspök arra figyelmeztetett, hogy csak akkor lesz erőnk együtt a jövőbe nézni és a jövőt építeni, ha korunk társadalmának kihívásai közepette otthonainkban le tudunk ülni a családi asztalhoz, ha az Úr oltáránál együtt tudunk imádkozni.

Szent Erzsébet kenyere számunkra szimbólum – fogalmazott Felföldi László püspök –, mert

Ez az ünnep segítsen abban mindnyájunkat, hogy merjünk egymásra, a mellettünk élőkre bátrabban tekinteni, merjünk egymástól kérdezni, hogy meglássuk azokat, akik a szeretet kenyerére vágyva éheznek és szomjaznak. Mindig legyen a szívünkben egy rózsányi szeretet számukra, hogy aztán Isten szeretetének asztalánál a szeretet ereje, hétköznapi és ünnepi tápláléka betöltse és gazdagítsa mindnyájunk szívét – zárta szentbeszédét Felföldi László püspök, majd a szentmise zárásában megáldotta az oltár előtt elhelyezett Erzsébet-cipókat.

Hírdetés

A szentmise utáni ünnepi köszöntések sorában elhangzott, hogy a templombúcsút és a jeles évfordulót a palotabozsokiak egy fából készült harangláb elkészítésével kívánták méltó módon megünnepelni, melyet a település Német Nemzetiségi Egyesületének tagjai álmodtak meg, és mintegy 11 hét alatt az álomból terv, majd pedig valóság lett.

Koósz Roland, az egyházközségben immár 12 éve szolgáló állandó diakónus megköszönte a közreműködők áldozatos munkáját és a hívek nagylelkű felajánlását, valamint a mesteremberek precíz, lelkiismeretes munkavégzését.

Tiszteletet ébreszt, hogy a 300 éve ide érkezett sváb családok, akiknek a török hódoltság után mindent az alapoktól kellett kezdeniük, templomot építettek, mely az ember istenkereső lelkéről tanúskodik – mondta beszédében a diakónus, majd kiemelte, az elmúlt 300 évben mindvégig ez a meggyőződés jellemezte az itt élőket, akik számára ez a templom a lelki béke, az értékrend, a befogadás és a hálaadás jele és forrása volt.

Friedrichné Fazekas Mária, Palotabozsok alpolgármestere ünnepi köszöntőjében megbecsülését fejezte ki a Német Nemzetiségi Egyesület tagjainak, akiknek köszönhetően mostantól harangláb jelzi a településen, hogy a kései utódok nem hagyják feledésbe merülni az 250 éve ezelőtt történteket. A ma itt élők tíz emberöltő távlatában is megőrizték a Fulda környékéről érkezett sváb ősök bátor otthonkeresésének és otthonra találásának emlékét, a tőlük örökölt szülőföldet, ahol őseik a hitük gyakorlására ezt a templomot emelték.

A Német Nemzetiségi Egyesület képviseletében Thurn Jánosné német, majd magyar nyelven fejezte ki tiszteletét sváb ősei iránt, akik – mint mondta – hívásra érkeztek Palotabozsokra, ahol a törökök által lerombolt országból virágzó hazát teremtettek és mintafalut hagytak örökül. Érkezésük után először egy fatemplomot ácsoltak, majd 250 évvel ezelőtt felépítették a település ma is fennálló, Szent Erzsébet tiszteletére felszentelt templomát.

Kifejezte reményét, hogy a német nemzetiségi hagyományokat évtizedek óta ápoló egyesület tagjai által megálmodott és megvalósított, a templom előtti téren felállított harangláb és az azon elhelyezett emléktábla emlékezteti majd az itt élőket gyökereikre és őseikre, akik hittek abban, hogy vallásgyakorlás nélkül nincs jövő.

Az ünnepi műsort követően Felföldi László püspök megáldotta a haranglábat, majd szeretetvendégséggel ért véget a rendezvény Palotabozsokon.

Forrás és fotó: Pécsi Egyházmegye

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »