A lengyel igazságügyi rendszer ellen és a magzatgyilkosság mellet ajvékolt Jourová

Egyre nagyobb veszélyben a lengyel igazságügyi rendszer, és visszafordíthatatlan következményekkel járhat annak átalakítása – fejezte ki aggodalmát Vera Jourová, az Európai Bizottság átláthatóságért és értékekért felelős biztosa hétfőn.

A cseh politikus szerint a javulás helyett egyre rosszabb a helyzet. Jourová kifogásolta, hogy az Európai Bíróság döntése ellenére továbbra is működik a fegyelmi kamara a lengyel legfelsőbb bíróságnál. A biztos csalódásának adott hangot amiatt, hogy a Varsóval folytatott párbeszéd ellenére nem történt érdemi előremozdulás.

Jourová szerint nem elég a jelenlegi helyzet fenntartása, Varsónak eleget kellene tennie az Európai Bizottság és az Európai Bíróság követeléseinek.

A biztos korábban az igazságügyi rendszer szőnyegbombázásának nevezte a bírák fegyelmezéséről szóló törvényt. A jogszabály szerint a bíráknak pénzbírsággal, leminősítéssel vagy akár elbocsátással kell számolniuk, ha megkérdőjelezik egy bírótársuk, egy kamara vagy egy törvényszék döntési kompetenciáját.

Hírdetés

Az Európai Bizottság úgy véli, hogy a törvény veszélyezteti a bírák függetlenségét. A Bizottság jogállamisági eljárást folytat Varsóval szemben a 2019. évi lengyel igazságügyi reform miatt.

Jourová biztosként nem nyilatkozott a lengyel abortusztörvény szigorításáról, de jelezte: nőként megérti azokat, akik tiltakoznak a döntés ellen. A varsói alkotmánybíróság októberben úgy döntött, hogy az anya akkor sem gyilkoltathatja meg magzatát, ha gyermeke bizonyíthatóan súlyos rendellenességekkel jönne világra.

A lengyel alkotmánybíróság szerint a művi abortusz csak akkor lehetséges, ha az anya élete vagy egészsége veszélyben forog, illetve ha a megfogant élet bűncselekmény – nemi erőszak vagy vérfertőzés – következménye. A döntés hatályba lépését megelőző indoklásban az alkotmánybíróság leszögezte: a magzat súlyos sérülésének vagy gyógyíthatatlan betegségének valószínűsítése nem elegendő indok ahhoz, hogy a születése előtt álló embert megfosszák életétől.

"Úgy vélem, hogy a döntés túl messzire ment" – mondta Jourová. "De ez a magánvéleményem" – tette hozzá.

(MTI nyomán)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »