A kommunizmus áldozataira emlékeztek Pócspetriben

A kommunizmus áldozataira emlékeztek Pócspetriben

A kommunizmus áldozatainak emléknapján, február 25-én az 1948. június 3-i eseményekre emlékeznek Pócspetriben. E dátum örökre beíródott a történelembe. A település nagy árat fizetett azért, hogy kiállt a római katolikus iskola államosítása ellen. Február 25-én megemlékezést tartottak a pócspetri római katolikus templomban. A szentmisét Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök mutatta be.

A Szent Kereszt felmagasztalása-templomban tartott szentmisén és megemlékezésen jelen volt Papp Tibor görögkatolikus főhelynök; Törő András püspöki irodaigazgató; Pásztor Károly nyugalmazott plébános; Szenes István, Pócspetri plébánosa; Tóth László püspöki titkár; Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter; Simon Miklós országgyűlési képviselő; Tamás György, Pócspetri polgármestere, más közjogi és világi méltóságok, valamint a település lakossága és az iskolát képviselő vezetőség és diákok.

A szentmise homíliájának bevezető gondolataiban Palánki Ferenc püspök a Tengiz Abuladze Vezeklés című filmjének végén látható rövid jelenetére utalt, amelyben egy idős néni halad az úton, majd odaér egy házhoz, benéz az ablakon és megkérdezi az ott lakót, hogy az az út a templomhoz vezet-e. A válasz hallatán, hogy „Nem, nem a templomhoz vezet”, a néni elgondolkodik: akkor ez az út nem vezet sehová.

Az az út, amely nem Istenhez vezet, nem vezet sehová. Nekünk, keresztényeknek az utunk itt, Európában, Magyarországon Isten felé kell hogy vezessen – emelte ki a főpásztor. – Istenre, nemzetünkre, hazánkra, keresztény értékeinkre kimondott igenünk mellett nemet kell mondani mindarra, ami az igennel ellenkezik.

„Beszédetekben az igen legyen igen, a nem pedig nem” (Jak 5,12). Annak az embernek ér valamit az igenje, aki tud nemet is mondani mindarra, ami ezzel az igennel ellenkezik – szögezte le Szent Jakab apostolt idézve Palánki Ferenc.

Tegyük fel a kérdést önmagunknak, hogy az az igen, amit kimondtunk Istenre, mennyire állja meg a helyét a hétköznapokban. Föladjuk-e az elveinket, meggyőződésünket pillanatnyi érdekekért? Igyekezzetek az életeteket az elveitekhez igazítani, mert különben az elveitek fognak az életetekhez igazodni – idézte egykori filozófiatanárát a megyéspüspök.

Amikor a kommunizmus áldozataira emlékezünk, az ő áldozatukért adunk hálát. Áldozatnak lenni nem jó, mégis benne van Jézus keresztáldozatában, annak misztériumában, hogy a szeretet lényege a másokért hozott áldozat. Életünk lényege az, hogy másokért éljünk. A proegzisztencia, a másokért való létezést jelenti, Jézus Krisztusról ezt tanítja a teológia. Az ember nem elég önmagának, egyedül nem lehet boldog. Ahogyan Ferenc pápa mondta: „egyedül senki sem menekülhet meg”. Egyedül senki sem gyógyulhat meg, nem lehet boldog, csak azáltal, ha másokért kezd élni, és ez áldozattal jár. 

A kommunizmus áldozatai nem akartak hősök lenni, de ragaszkodtak az igenükhöz, és meghozták az áldozatot szeretteikért, családjaikért, az utánuk jövő nemzedékért, azokért, akik őket követni fogják itt, Pócspetriben – hangsúlyozta szentbeszédében a debrecen-nyíregyházi főpásztor.

A szentmise után megemlékeztek a 1948-as pócspetri eseményekről.

Hírdetés

Beszédet mondott Tamás György polgármester, Simon Miklós országgyűlési képviselő és Gulyás Gergely miniszter.

Ezt követően megkoszorúzták a templom külső falán elhelyezett Asztalos János-emléktáblát, majd a templomkertbe vonulva Palánki Ferenc megáldotta a készülő keresztút tizenkettedik állomását, a Golgotát.

A Golgota előtt elhelyezett márványtáblán Asztalos János elítélt plébános gondolata olvasható: „Krisztus képe jelenik meg előttem, aki kereszthalálával meghozta az emberiségnek a megváltást. (…)

amit abban szeretnénk látni, hogy nem hiába szenvedtünk, hanem teremje meg azt a gyümölcsöt, ami ennek a sokat szenvedett magyar nemzetnek a vágya…! – Asztalos János Pócspetri elítélt plébánosa, az utolsó szó jogán, 1948.”

A Golgota Bíró Lajos Munkácsy-díjas szobrászművész alkotása.

A keresztút létrehozására az önkormányzat és az egyházközség együtt pályázott; az állomások a Pócspetriben történt 1948-as eseményekre emlékeztetnek.

A február 25-i ünnepség a település Királyfalvi Miklósról elnevezett általános iskolájának megáldásával zárult.

Forrás: Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye

Szöveg és fotó: Kovács Ágnes

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »