A győri Könnyező Szűzanya-kegykép hiteles másolatát vitte Veres András püspök az Ír Madonna hazájába

A győri Könnyező Szűzanya-kegykép hiteles másolatát vitte Veres András püspök az Ír Madonna hazájába

Veres András győri püspök hivatalos látogatást tett Írországban szeptember 19–22. között Michael Duignan clonferti és galwayi püspök meghívására. Az utazás célja az volt, hogy elvigye a Könnyező Szűzanya-kegykép hiteles másolatát a kegykép hazájába.

A festményt a székesegyházban helyezték el, hogy az ír hívek is ápolhassák az 1697. március 17-én, Szent Patrik napján Győrben vérrel könnyezett Szűzanya tiszteletét. Veres Andrást elkísérte útjára Németh Gábor, az Magyar Katolikus Püspöki Konferencia irodaigazgatója és Kiss Tamás, a Győri Egyházmegyei Kincs- és Könyvtárának részlegvezetője.

2023 márciusában ír egyházi delegáció érkezett Győrbe, hogy részt vegyen a Könnyező Szűzanya búcsúján és a kapcsolódó kulturális eseményeken. A küldöttség vezetője Michael Duignan, a kegyképet Győrbe hozó ír püspök, Walter Lynch hivatali utódja volt. A győri látogatás során ír részről felmerült az igény, hogy a kegyképről művészi másolat készüljön, illetve a győri rendezvény keretében megnyitott kiállítást és az ott levetített dokumentumfilmet bemutassák az ír közönségnek is. Erre most kerülhetett sor. A kegyképmásolat elkészítése a győri püspökség jóvoltából, a rendezvények írországi bemutatása a dublini Magyar Nagykövetség támogatásával valósulhatott meg.

A magyar küldöttséget Bánhegyi Gergely nagykövet fogadta a reptéren és kísérte a követségre, az ottani díszteremben nyílt meg ugyanis a győri Könnyező Szűzanya-kegykép történetét bemutató kiállítás. Veres András megnyitó beszédében rámutatott a két nép történelmi párhuzamaira: „Ahogy a Katolikus Egyház Írországban is megvívta a maga küzdelmeit, mi is Magyarországon sok próbatétellel nézünk szembe a történelem folyamán. Előbb az iszlám, majd a fasizmus és a kommunizmus, ma pedig a szélsőséges liberalizmus ideológiájával szemben kell küzdenünk a hit megőrzése érdekében.”

Másnap Loughreába, a clonferti egyházmegye központjába látogatott a küldöttség. A székesegyházban nyílt meg a Walter Lynch püspök életét bemutató kiállítás.  A közönség megismerhette az ír főpásztor küzdelmeit a katolikus hit védelme érdekében, száműzetésének történetét és otthonra találását Győrben, amelyhez Szabó Béla fotóművész képei nyújtottak segítséget.

A rendezvény után ünnepi szentmisét mutattak be, prédikációjában a győri megyéspüspök kiemelte: „A Szűzanya véres könnyei is kétségtelenül arra a mély fájdalomra utalnak, amely eltöltötte az Ő anyai szívét gyermekeinek, az üldözésben szenvedőknek kínjai láttán. Égi Édesanyánk így fejezte ki az üldözött ír katolikusok iránti együttérző szeretetet.”

Hírdetés

A szombati napon a galwayi székesegyházban ünnepi keretek között adta át Veres András püspök az Ír Madonnaként is ismert kegykép művészi másolatát, amelyet Heitler András készített. Michael Duignan püspök meghatottan fogadta az ajándékot, amelyen a Szűzanya és a gyermek Jézus bronzkorona nélkül látható. Az ötvösdíszek ugyanis csak később, a győri kultusz kibontakozását követően kerültek az eredeti képre. Az ír főpásztor kiemelte: „A menekülő Walter Lynchet az akkori győri püspök, Püsky János fogadta be, otthont és megélhetést biztosítva számára. A kép később a győri székesegyházba került, és ott Szent Patrik napján vérrel könnyezett. Nagy öröm minden írnek, hogy a Szűzanya-kép visszatért egykori hazájába. Itt helyezzük el a székesegyházban, hogy a hívek ma is hozzá fordulhassanak imáikban, s meghallgatásra találjanak.”

Az átadás után egy közelben fekvő, a cromwelli üldöztetések alatt elpusztult ferences kolostor romjainál mutattak be ünnepi szentmisét. A napot a kegykép tiszteletéről szóló dokumentumfilm vetítése zárta.

Másnap Dublinba utazott a magyar delegáció, hogy részt vegyen a rendezvényeket záró ünnepi szentmisén. A liturgiának a győri kegykép tiszteletére felszentelt „Szomorúak Vigasztalója” titulusú templom adott otthont. A szentmise főcelebransa Luis Mariano Montemayor pápai nuncius volt, a szentbeszédet pedig Paul Dempsey dublini segédpüspök mondta.

A találkozón a főpásztorok hangsúlyozták: a két népet összeköti a Szűzanya-tisztelet, melynek ápoláshoz ez a látogatás is hozzájárul az ünnepi liturgiákkal és kulturális eseményekkel. Hangsúlyozták: külön öröm, hogy ez a pár nap világi és egyházi összefogással valósulhatott meg.

Szöveg és fotó: Kiss Tamás

Forrás: Győri Egyházmegye

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »