A Főügyészség vizsgálja, hogy mulasztottak-e a politikusok a pandémia idején

A Főügyészség vizsgálja, hogy mulasztottak-e a politikusok a pandémia idején

Maroš Žilinka szlovák főügyész közösségi oldalán közölte, hogy a Főügyészség megvizsgálja egy tanulmány eredményeit, amely azzal foglalkozik, hogy van-e összefüggés a covid-19-es túlzott halálozási arány és az egészségpolitikai döntések között.

A Főügyészség közlése szerint az RTVS Híradójában 2023. január 6-án sugárzott riportban bemutatott, “A covid-19 túlzott halálozási aránya az egészségpolitikai döntések összefüggésében (2020-2022)” című tanulmányból eredő fontos tények ellenőrzésére készülnek.

Az üggyel kapcsolatban azt vizsgálják majd meg, hogy történt-e a járvány kezelésével kapcsolatban büntetőjogi felelősségre vonást megalapozó intézkedés vagy mulasztás.

Az RTVS a fent említett riportban a tanulmány eredményeire hívta fel a figyelmet, mely szerint a koronavírus okozta túlhalálozásra hatással voltak a politikusok döntései.

Hírdetés

A vizsgált időszakban 26 786 fő halt meg a koronavírusfertőzés miatt. A tanulmány szerint, ha Szlovákia a dán utat választotta volna, akár 21 ezer főt menthetett volna meg a haláltól. Németországgal összehasonlítva 18 467, Észtországgal összehasonlítva 12 391 potenciálisan megmenthető életről szól a tanulmány.

A riportban emlékeztetnek arra, hogy a koronavírus első hullámában a kemény lockdownoknak köszönhetően az élen járt Szlovákia az életek megmentésében, a második és harmadik hullám azonban katasztrofálisan sült el a tanulmány szerzői szerint.

A pandémia előtti időszakkal összehasonlítva Szlovákiában 70 százalékos volt a túlhalálozás. Ennél rosszabb számokat csak két ország, Lengyelország és Bulgária produkált.

spravy.rtvs.sk, Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »