Százöt versenyző bizonyíthat a XVI. Kaszás Attila Versmondó Fesztiválon – KÉPEKKEL

Százöt versenyző bizonyíthat a XVI. Kaszás Attila Versmondó Fesztiválon – KÉPEKKEL

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége, a komáromi Jókai Mór Alapiskola, Komárom város és az Egressy Béni Művelődési Központ június 17-én tartja a XVI. Kaszás Attila Versmondó Fesztivált, a Jókai Napok kísérőrendezvényét. A viadal megnyitó ünnepségére a hagyományokhoz híven a Komáromi Jókai Színházban és az intézmény épülete előtt álló Kaszás Attila-szobornál került sor.

Vörös Mária, az SZMPSZ országos alelnöke az ünnepség elején felidézte Kaszás Attila (1960–2007) színművész 16 évvel ezelőtt tragikus hirtelenséggel bekövetkezett halálát, ami mindenkit megrázott. Az anyaországban nagyszerű karriert befutott aktorunk a diákéveit Komáromban töltötte, s az itt megrendezett Jókai Napokon is sokszor díjat nyert, annak az egyik legismertebb arcának számított.

Kiemelte: az emlékét egyebek mellett ez az Attiláról elnevezett versmondó fesztivál is őrzi, amely ötletgazdája a helyi Jókai Mór Alapiskola volt, mely elődjében ő kilenc évig tanult. Az ötlet megvalósításához szívesen csatlakozott Komárom város és az Egressy Béni VMK is, s a versmondó fesztivál a mindig június 3. hetében megrendezendő Jókai Napok szombati kísérőrendezvényévé vált. Az alelnök arra is emlékeztetett, hogy Attila halála után, a pályatársai közül Pápai Erika színművész vállalta a kapcsolattartást a Közhasznú Alapítvány Kaszás Attila Szellemi hagyatékának ápolásáért nevében.

„Nagy örömünkre szolgál, hogy Kaszás Attila neve ma is olyan hívószó, amely hatására e versmondó versenyre több mint száz szavaló jött el ma is, amikor Rimaszombatban a Tompa Mihály Országos Vers- és Prózamondó verseny döntője zajlik. Ezért nagy-nagy köszönet a versmondóknak és a felkészítőiknek, mindenkinek! Egyúttal Attila özvegyének, Kaszás Ildikónak az üdvözletét is át kell adnom, aki sajnos, ma nem tud itt lenni, mert fellépése van, de a család számára mindig megható eseménynek számít az, amikor ennyien tisztelik meg Attila emlékét” – fogalmazott az SZMPSZ alelnöke.

Majd köszönetet mondott a már említett és a további támogatóknak, így Magyarország Belügyminisztériumának, a Nemzetpolitikai Államtitkárságnak és  a Kisebbségi Kulturális Alapnak (KULTMINOR) is, s üdvözölte a két fővédnököt: Keszegh Béla polgármestert és Attila húgát, Csiba Júliát, aki a már elhunyt édesanyjuktól, Margitkától vette át a másik védnök szerepét. Továbbá a rendezvénynek helyet adó KJSZ igazgatóját, Gál Tamás Jászai Mari- és Deszka-díjas színmvűvészt és Lakatos Róbertet – az Egressy Béni VMK direktorát, valamint e verseny „mozgatórugóját”, Fekete Irént, az SZMPSZ országos elnökét, akinek átadta a szót. 

Az elnökasszony is köszöntötte a jelenlevőket „ezen a különleges napon, amikor a vers, az előadóművészet, a pedagógia, az irodalom és a színház találkozik egy minden ízében történelmi hangulatot árasztó városban, Komáromban, immár 16. alkalommal”. Azután felidézte az egykori tehetséges osztálytársa, Attila alakját, aki még csak az idén márciusban ünnepelte volna 63. születésnapját (sajnos, a 48. születésnapját sem érhette meg!), s „érett színészként láthatnánk őt színpadon, filmben, televízióban. Csodálhatnánk rendkívüli muzikalitását zenés darabokban, mint ahogy csodáltuk őt mi, az osztálytársai a komáromi gimnáziumban több évtizeddel ezelőtt…”.

Hírdetés

Majd e verseny névadójának egyik legsikeresebb szerepére, illetve annak Fényév távolság című betétdalára utalt, amely ezzel a mondattal kezdődött: „Nekem semmi kedvem elhajózni erről a világról, /Nekem itt még rengeteg dolgom van!”. Hozzátette: Attila idejekorán elhajózott az örökkévalóságba, mégis itt van. „Ez csak a legnagyobbakkal történik meg, hogy emlékük, az a hatás, amit a sajátjára és az utána következő generációkra is gyakorolt: itt maradt, megmaradt…”

„A verssel emlékezünk rá. Hiszen a vers gondolat, szellem, érzelem, játék fény és árnyék, derű és ború – egyszóval: az élet. Igen, az életet ünnepeljük ma” – e gondolattal kívánt minden résztvevőnek szép pillanatokat a mai nap folyamán, „ugyanis innen senki nem távozhat leszegett fejjel, sem üres kézzel, hiszen a sok szép vers, költői gondolat nemesíti és fényesíti a lelket”.

 Az ünnepség végén, amelyen Kulin Eduárd, a Komáromi Művészeti Alapiskola zenetanára is közreműködött, a jelenlevők koszorúkkal és virágokkal borították Attila szobrát, majd közös drónos fotózkodásra is sor került. A 3 kategóriába ((alapiskola alsó tagozata, felső tagozata és középiskola) sorolt, 50 iskolából érkezett 105 versmondó előbb a délelőtt, több helyszínen megrendezett elődöntőkben, majd fél háromtól a Tiszti Pavilon dísztermében tartandó döntőben csillogtathatja meg a tehetségét, s hallgathatja meg a zsűri egyénre szabott szakmai értékelését.

A zsűri elnöke: Dolmány Mária drámapedagógus, az Országos Művészeti Tehetség Tanács elnöke, további tagjai: Fabó Tibor – a KJSZ Jászai Mari-díjas színművésze, Gaál Ildikó rendező, Havas Judit előadóművész, Holecskó Orsolya színművész, Kautzky Armand Jászai Mari-díjas, érdemes művész, valamint Koltai Róbert, Jászai Mari-díjas, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, Kubik Anna Kossuth- és Jászai Mari-díjas, érdemes művész, Ledő Barnabás versmondó – a IV. Nemzeti VERSeny győztese, Körömi Gábor drámatanár, egyetemi tanársegéd és tagintézményvezető, Szabó Viktor, a KJSZ színművésze.

A jelentkezők valamennyien két művet adnak elő: kötelező versként egy magyar költőnő alkotását, valamint egy tetszés szerinti költeményt. A délelőtti elődöntőben mindkét művet elmondják, majd a versenyzőket a neves hazai és magyarországi színművészekből, szakemberekből álló zsűri értékeli és minősítő sávokba (arany, ezüst, bronz) sorolja. Az aranysávos minősítést kapott versmondók mindhárom kategóriából bekerülnek a délutáni döntőbe, és az előválogatón a zsűri által jobbnak ítélt verset ismét előadják.

A döntőben nyújtott teljesítményük alapján határoz az egyesített zsűri a fődíj odaítéléséről. Minden versenyző emléklapot és könyvjutalmat kap. A fődíj az SZMPSZ és a Kaszás Attila Közhasznú Alapítvány által alapított emlékplakett, a Kaszás Attila – díj. A legjobb versmondó felkészítője Jókai Tibor Emlékíjban részesül. A díjakat a zsűri tagjai és az SZMPSZ elnöke adják át. A versmondók a Jókai Napok fesztiválozóival együtt részt vesznek Jókai Mór szobrának 17 órára időzített megkoszorúzásán is.  

       


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »