Alfa Romeo Tonale 1.5 MHEV Veloce: Lágy hibrid – másképpen

Alfa Romeo Tonale 1.5 MHEV Veloce: Lágy hibrid – másképpen

A Stelvio után öt és fél évet kellett várni egy új Alfa Romeóra, de végül csak megérkezett. A Tonale nevet kapta, és – láss csodát – szintén SUV, de egy számmal kisebb a Stelvióvál. Rengeteg választási lehetőséget kínál az érdeklődők számára: öt szereltség, 4 motor (benzines lágy hibrid/PHEV, dízel) 130-tól 280 lóerőig.

Az impozáns listáról a 4. Veloce szereltség és a lágy hibrides benzinmotor kombinációját kaptuk meg tesztelésre.

Alaktan

Még szabadidő-autó létére is egyértelműen olaszos a Tonale formavilága. Pontosabban: alfás. Bakancsos formáknak nyoma sincs: lágy, ugyanakkor dinamikus vonalakkal rajzolták meg a karosszériát, a kupés forma pedig hab a tortán. Mint ahogy a gyönyörű ívű oldalüvegezés is, amely a valaha készült legszebb Alfára, a 8C Competizione-re emlékeztet.

A frontrész is gyönyörű: tipikus Alfa-pajzs, alatta széles légbeömlővel, két oldalán keskeny, hármas tagolású fényszórókkkal. Sajnos, ebbe a tökéletes szimmetriába rondít bele az oldalt odabiggyesztett rendszámtábla, amelyet itt ugyanúgy képteleség megszokni, mint más Alfa-modelleknél; maximum elfogadni lehet. Hátul viszont egyrészt tökéletes a szimmetria, másrészt csodálatos látványelemek az ugyancsak hármas tagolású, karcsú lámpák, közöttük az aktív fényhíddal, lejjebb pedig a gyöngybetűs Tonale felirattal. Zavaró tényező azonban, sajnos itt is van, éspedig a zongoralakk borítású lökhárító. Kedves dizájnőrök, tessék tudatosítani, hogy az autó egyik legsérülékenyebb szerkezeti elemére húzták rá a legkényesebb, legsérülékenyebb anyagot… S hogy mégis pozitívummal zárjuk ezt a fejezetet: ezen az autón is nagyon jól mutatnak az Alfa-specialitásnak számító telefontárcsaszerű alufelnik, esetünkben 19 colos méretben, mögöttük pedig elöl-hátul piros féknyergekkel.

A belvilág

Hírdetés

…sötét tónusa egyáltalán nem lehangoló, mivel ezüst berakások és piros varratok dobják fel. Tipikus alfás stíluselemek a turbina formájú szellőzőnyílások, a „csőbe húzott” műszerfal és a háromküllős sportkormány.

A remekbe szabott elülső ülések akár egy sportkocsiban is elmennének, a hátsó kanapé pedig rövidebb úton három felnőtt számára sem kínpad. Ha viszont csak ketten utaznak, kényelmes, pohártartós kartámlát hajthatnak le maguk közé. A digitális kütyük elöl-hátul 1-1 hagyományos, illetve C-típusú csatlakozóval működtethetők. Külön dicséretet érdemel a kétzónás légkondi nyomógombos kezelőpultja, amely szükségtelenné teszi a menürendszerben történő életveszélyes bolyongást.

Érdekes kombináció a műszerfal „analóg” és digitális kombinációja: a klasszikus körműszereken túl számos egyéb megjelenítés is lehívható rajta. A 12,3 hüvelykes, kiváló felbontású központi kijelzőn az Android operációs rendszer fut, állandó mobil adatkapcsolattal; ennek köszönhetően a rendszer mindig friss funkciókat és szolgáltatásokat kínál. Ugyancsak alaptartozéka a vezeték nélküli Apple CarPlay és Android Auto okostelefon-integráció, miközben a standard navigáció is valós idejű forgalmi adatokról informál. A legvégére pedig néhány prózaibb adat: a csomagtartó alapon is 500, maximumra bővítve pedig 1550 literes. Külön előnye a dupla fenék, és a láblendítésre történő nyitás.

Az országúton

Tesztautónkat az 1,5 literes benzinmotor erősebbik változata hajtotta, 48 voltos lágy hibrid technikával kiegészítve. Ehhez a kombinációhoz csak hétfokozatú automata váltó, illetve fronthajtás jár. Bár a csúcsteljesítménynél külön nem tüntetik fel a villanymotor többletét (15 kW/20 LE, 55 Nm), mégis részletesebben le kell írnunk a rendszert. A szokásos indítómotor-generátor mellett itt ugyanis van egy plusz villanymotor is, amely rövid ideig (induláskor, parkoláskor, dugóban araszoláskor) önállóan is tudja mozgatni az autót. Magyarán: ez a mild-hibrid technika a többinél hatékonyabban képes csökkenteni a fogyasztást.

Aztán volt még az autóban egy hárompozíciós (Dynamic/Normal/Advanced Efficiency) kapcsoló is, amellyel a futómű feszességét, a motor hangolását, a gáz- és a fékpedál karakterisztikáját, valamint a menetstabilizáló rendszer érzékenységét szabályozhatjuk. A többi vezetéstámogató rendszer összességében 2. szintű autonóm vezetést kínál, tehát: sávtartás, követésitávolság-szabályozás, táblafelismerés, automatikus visszagyorsítás a megadott sebességre, satöbbi. Ami pedig a fogyasztást illeti: érződik rajta az új típusú lágy hibrid rendszer hozadéka, lásd tesztünk 6,3 literes átlagát…


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »