Záporoznak a bántó üzenetek Nagy Roland2024. 08. 02., p – 15:21 Pozsony/Luxembourg |
Mindannyian tapasztaljuk, hogy a közösségi média az utóbbi években a gyűlölködés közkedvelt színtere lett, és ezt a szlovákiai fiatalok többsége a saját bőrén is érzi.
Az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) csütörtökön tette közzé a legújabb felmérését az interneten terjedő gyűlölködő üzenetek kapcsán. A szakemberek arra a kérdésre keresték a választ, hogy az utóbbi 3 hónapban a 16 és 29 év közötti korosztályban hányan kaptak olyan üzenetet a világhálón, amelyet ellenségesnek vagy degradálónak ítéltek meg.
Az adatokból kiderült, hogy összeurópai viszonylatban csaknem minden második fiatal kapott ilyen üzenetet az elmúlt hónapokban, egész pontosan az adatközlők 49 százaléka válaszolt így.
A legmagasabb arányt Észtországban mérték, ahol a 16 és 29 év közöttiek 69 százaléka, tehát több mint kétharmada első kézből tapasztalta meg az interneten terjedő gyűlöletet.
Érdekesség, hogy a lista második és a harmadik helyén Dánia, valamint Finnország áll – az említett országok az életszínvonallal kapcsolatos mutatók tekintetében általában az élen járnak, ezúttal viszont egy negatív jelenség kapcsán kerültek fel a képzeletbeli dobogóra.
Sajnos Szlovákia sem büszkélkedhet, hiszen a negyedik helyen álló franciák után mi következünk. Nálunk a fiatalok 65,1 százaléka kapott bántó megjegyezéseket az interneten az előző negyedévben. Magyarország jócskán elmarad mögöttünk, 52,3 százalékkal a középmezőnyben foglal helyet.
A lista legutolsó helyén Horvátország szerepel, ahol a fiatalok kevesebb mint egynegyede (23,8 százalék) tapasztalta a saját bőrén a gyűlöletet.
Ami az üzenetek tartalmát illeti, európai viszonylatban a legtöbb fiatalt a politikai szemléletmódja miatt érte támadás, a válaszadók 35 százaléka választotta ezt az opciót. A második helyen a szexuális orientáció áll 32 százalékkal, majd a faji és etnikai hovatartozás (30 százalék), valamint a vallás (26 százalék) következik.
Szlovákiában is hasonló tendenciák figyelhetők meg, nálunk a fiatal adatközlők 47,8 százaléka kapott már bántó üzenetet a politikai nézetei miatt, ami újabb bizonyítéknak tekinthető a szlovák társadalom rendkívüli politikai megosztottsága kapcsán.
Majdnem ugyanennyien szembesültek gyűlölettel az LMBTQ-közösségbe való tartozásuk miatt (44,1 százalék), illetve az adatközlők mintegy 37 százaléka kapott degradáló megjegyzéseket a faji és etnikai származása miatt.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »