Telefoncserére kényszerít az ügyfélkapus átállás, milliárd forintos költséget jelent ez az érintetteknek.
Egyre jobban közeleg a határidő, amikor a megszűnő Ügyfélkaput felváltja az Ügyfélkapu+ és a Digitális Állampolgárság Program mobilapplikáció. A DÁP használatához azonban meghatározott operációs rendszer szükséges, ami sok régebbi telefon esetében jelentős költségekkel járó cserét igényelhet. Bár az alkalmazás használata nem lesz kötelező, számos komoly előnyt kínál például a személyes ügyintézéshez képest – írja az.economx.hu.
Január 16-tól megszűnik a már jól ismert Ügyfélkapu, helyébe a jóval biztonságosabb, kétlépcsős azonosításos Ügyfélkapu+ lép, illetve a Digitális Állampolgárság Program (DÁP) alkalmazás lesz használható, amely okostelefonon, egy mobilappon keresztül biztosítja az elektronikus ügyintézést.
Fontos leszögezni, hogy a személyes hivatali ügyintézés lehetősége továbbra is megmarad a kormányablakoknál.
Annak az állampolgárnak, aki ennek ellenére az Ügyfélkapuról a DÁP-ra akar váltani, nagyon oda kell figyelnie, mert bizonyos mobiltelefonok operációs rendszerei nem támogatják a DÁP applikáció letöltését. Így előfordulhat, hogy egy még jól működő mobiltelefont kell újra cserélni jelentős költséggel, hogy DÁP-képes legyen az állampolgár. A DÁP applikáció jelenleg az alábbi operációs rendszereket támogatja:
Az Android 10-et 2019-ben adta ki a Google, míg az iOS 16 2022 szeptemberében érkezett meg. Ha valakinek a telefonján a fentieknél régebbi operációs rendszer fut, akkor nem tudja használni az alkalmazást.
Emellett Huawei készülékeken sem használható,
kivéve azokat, amelyeken Android operációs rendszer fut, valamint amelyeken hivatalosan elérhetők a Google szolgáltatásai, köztük a Google Play.
A DÁP honlapja szerint a DÁP érzékeny személyes adatokat kezel, ezért fontos, hogy az alkalmazás biztonságos környezetben fusson. Az újabb operációs rendszerek fejlettebb biztonsági funkciókkal rendelkeznek, ezek támogatják azokat a technológiákat, amelyekre a DÁP alkalmazásnak szüksége van a zökkenőmentes működéshez.
Amennyiben a telefon nem felel meg a fenti követelményeknek, akkor azt javasolják, hogy frissítsük a telefonunk operációs rendszerét a legújabb verzióra. Ha a frissítés nem lehetséges, érdemes lehet egy újabb telefont vásárolni. Android fronton Magyarországon maximum 10 százalék körül van a részesedése azoknak a verzióknak, amelyeken nem lehet használni a DÁP alkalmazást.
Az eNET 2022-es reprezentatív kutatása szerint 6,2 millióan használnak okostelefont Magyarországon,
tehát még így is több százezer ember érintett lehet a kérdésben,
így a mobiltelefonok értékét figyelembe véve milliárdos nagyságrendű kiadási tételről is szó lehet, amennyiben cserére kerül a sor.
Az iOS esetében egy jóval kisebb csoportról lehet szó, az Apple ugyanis jóval hosszabb távon biztosítja egy-egy modellje esetében az operációs rendszer frissítését. A követelményként megállapított iOS 16-ot például csak az első iPhone-ra, az iPhone 3G-re, az iPhone 3GS-re, az iPhone 4-re, valamint a iPhone 4s-re nem lehet már telepíteni.
Azonban fontos figyelembe venni, hogy a személyes ügyintézés mellett az Ügyfélkapu+-t is lehet okostelefon nélkül használni (ld. TOTP.APP, Verifyr), míg az okostelefonos használat esetén a hitelesítő alkalmazások (Google Authenticator, Microsoft Authenticator stb.) Android 6.0-n is működnek.
A DÁP használata pedig nem lesz kötelező a jelenlegi tervek szerint a későbbiekben sem,
megmaradnak a fenti alternatívák, azonban számos hasznos funkciótól esik el az, aki nem regisztrál a programba. Már most lehet ugyanis az applikáció segítségével időpontot foglalni a kormányablakokba, rendőri igazoltatás során igazolni magunkat (a személyi igazolvány, az útlevél vagy a jogosítvány helyett az alkalmazásban lévő QR-kóddal) vagy digitális erkölcsi bizonyítványt igényelni.
Nemrégiben élesedett a digitális aláírás funkció is, hamarosan pedig a tervek szerint elérhetővé válik a QR-kódos bejelentkezés piaci szolgáltatóknál, a fizikai okmányok kiváltása vagy a gépjármű adás-vétel.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »