VIDEÓ: Vér és gáz bugyog egy fertőzött állattetemekkel teli tömegsírból Hegyeshalomnál

VIDEÓ: Vér és gáz bugyog egy fertőzött állattetemekkel teli tömegsírból Hegyeshalomnál

VIDEÓ: Vér és gáz bugyog egy fertőzött állattetemekkel teli tömegsírból Hegyeshalomnál Balaskó Réka2025. 04. 08., k – 07:09

Több ezer, száj- és körömfájással fertőzött szarvasmarhát temettek el a magyarországi Hegyeshalom közelében.

A Telex szerint az érintett település Csemeztanya, amely 4 kilométerre található Hegyeshalomtól. A településen körülbelül 100 ember él, és bár a föld alól vér és gázok bugyognak, a hatóságok szerint nincs ok az aggodalomra, mivel az eljárás ellenőrzött körülmények között zajlik.

 A helyiek azonban továbbra is aggódnak a környezet és az ivóvíz szennyeződése miatt, ugyanis kutakról hordják otthonaikba a vizet, mivel nincs kiépített csatornázás.

A közösségi oldalakon videók is terjednek, amelyeken vérszerű folyadék és gázok bugyognak a tömegsírból, amelyben akár 3000 állattetem is lehet.

Hírdetés

Kellemetlen szagok és félelem a további terjedéstől

A helyiek arról is beszámoltak, hogy a környéken kellemetlen szagok terjednek, és kezdetben nem biztosították a tömegsír területének őrzését sem. A lakosok attól is tartanak, hogy a sekély gödörből a rókák és egyéb állatok kiássák majd a tetemeket, és így tovább vihetik majd a kórt.

Mostanra biztonsági szolgálat védi a területet, és a hatóságok figyelmeztetnek, hogy az engedély nélküli belépés büntetést vonhat maga után.

A magyar főállatorvos, Pásztor Szabolcs szerint a tetemeket szabályosan ártalmatlanítják, de a mennyiségük miatt nehéz a helyzet. Nyilatkozatában hozzátette, hogy mindenkinek be kell tartania az állategészségügyi előírásokat, mert csak így fékezhető meg a száj- és körömfájás-járvány, és ebbe beletartozik az is, hogy a hatóság által elhatárolt területre illetéktelen személyek nem léphetnek be. 

A főállatorvos arról is beszélt, hogy több napra lesz szükség, mire a szóban forgó gödör véglegesen lezárhatóvá válik, az elföldelést követően ugyanis „a tetemek anaerob bomláson mennek keresztül, ásványi anyagokra és szerves anyagokra bomlanak”. Jelenleg a folyamatot  felszívó anyagokkal, például szalmával próbálják orvosolni. 

(24.hu, 444.hu, telex)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »