Vészjelzés: vége lehet az általunk ismert Balatonnak

Vészjelzés: vége lehet az általunk ismert Balatonnak

Egyszerre több ok miatt is pusztulnak a nádasok a Balatonban, Paloznak és Alsóörs között.

Pusztul a nádas a Balaton mellett, Paloznak és Alsóörs között. Az InfoRádiónak nyilatkozó szakértő, Pomogyi Piroska hidrobiológus szerint a riasztó méretet öltő jelenségnek négy oka van, és mind az ember tevékenységéhez köthető.

Az egyik, hogy idei hajtások nem nagyon tudtak kifejlődni, mert nagyon régen nem aratták ezeket a területeket. A szakértő szerint a Szerdahelyi öbölben, Alsóörs és Paloznak között, 2014-ben volt aratás, a Paloznaki-öbölben Paloznak és Csopak között még régebben.

A második probléma, hogy különösen a Paloznaki-öböl keleti szélén nagyon sok stég, bejáró szabdalja fel a nádast. A harmadik és talán a legfontosabb tényező mind közül az, hogy 2016 óta magasabb felső szabályozási vízszintet tartanak a Balatonon, és emiatt megváltoztak az áramlási, a hullámzási viszonyok is. A kettő együtt Pomogyi Piroska szerint azért okoz súlyos gondot, mert ahol a stégek, bejárók felszabdalják a nádast, ott be tud hatolni a hullámzás, és tovább károsítja a nádat.

„Ezek az erősebb hullámok miatt a letört nád nem szárad meg, az egyéb növénymaradványokat kidobja a nádas szélébe a hullámzás, ami viszont a mögöttes területeket még inkább bezárja. Ezek miatt mocsarasodás indult meg” – sorolta a hidrobiológus, ráadásul negyedik okként megemlítette, hogy egy új kikötő mólója 300 méterre benyúlik a tóba, és emiatt is megváltoztak az áramlási viszonyok.

Hírdetés

„Ennyi emberi beavatkozás túl sok volt már a nádállománynak. Az idén ráadások nagy viharok voltak, és összetörte az avas nádat. A fény nem tud lehatolni az alatta lévő rétegekbe, és emiatt az új hajtások sem tudtak előjönni” – mondta Pomogyi Piroska.

Arra is emlékeztetett, hogy 2020 óta törvényi szabályozza, hogy

a magas minőségi osztályba tartozó nádasokban szigorúan tilos bármilyen beavatkozás. Például a stégbejárók legnagyobb része illegális.

Ráadásul a nádasba így idegenhonos növények és állatok is bekerülnek, és ezzel megváltozik az egész nádas szerkezete. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a Balaton vízminőségének a védelmében is szerepet játszik nád, ezért a Balaton jellege is megváltozik.

„Ha a nádas eltűnik, ha nem teszünk ellene valamit, hanem mindig csak károsítjuk a nádat, akkor maga a Balaton is megváltozik, és ez nem a Balaton lesz többé” – mondta Pomogyi Piroska.


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »