Van hitünk és kultúránk, ami megtart minket – Szent István-nap Dunaszerdahelyen

Van hitünk és kultúránk, ami megtart minket – Szent István-nap Dunaszerdahelyen

Államalapító Szent István király napját ünnepelte világszerte minden magyar augusztus 20-án. A Csallóköz szívében, Dunaszerdahelyen sem volt ez másként. Az ünnepi megemlékezés a dunaszerdahelyi Szent István téren zajlott, amelyen szép számban megjelent az ünneplő tömeg.

A megemlékezés a Szózat eléneklésével kezdődött, majd Pongrácz Pál Barnabás, a Dunaszerdahelyi Művészeti Alapiskola diákja Márai Sándor Füves könyv gyógyító gondolatok című könyvéből adott elő részleteket.

Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere ünnepi beszédében köszöntötte Dömötör Csaba miniszterhelyettest, Magyarország miniszterelnöki irodájának parlamenti államtitkárát, Magyarország Pozsonyi Nagykövetségének képviseletében Jankovics Gyula tanácsost, Michal Derajt, a Dunaszerdahelyi Járási Hivatal elöljáróját, Író Tibort, a Dunaszerdahelyi Járási Munkaügyi-Szociális és Családügyi hivatal vezetőjét, Szakáll László János esperest, Virág Szilvia lelkészt Karaffa Attila és A. Szabó László alpolgármestereket és az egybegyűlteket.

A polgármester beszédében hangsúlyozta, hogy a felvidéki közösség számára fontos megemlékezni a magyar nemzethez kötődő ünnepekről, hiszen ezáltal is erősítjük nemzeti identitásunkat és az együvé tartozás érzését. Továbbá említést tett Szlovákia külügyminiszterének, Ivan Korčok dunaszerdahelyi látogatásáról, aki a kisebbségi kérdésektől inkább elhatárolódott a beszélgetésük alatt.

Jelenleg a magyarság érdekében politikai képviseletet csupán helyi és megyei szinten van, mivel a parlamentben pillanatnyilag nincsen magyar érdekképviselet. Vezetőink számára csak egyetlen cél lehet, (…) hogy csak egységben van lehetőség biztosítani a magyar közösség számára a parlamenti képviseletet, és ezt a célt kell minden más személyi és ideológiai érdek elé helyezni”

– mondta el Hájos.

Az ünnepségen Dömötör Csaba is elmondta gondolatait, aki kiemelte, hogy a nehézségek ellenére is az összetartozás érzésének egy-egy darabját mindig sikerült visszaszereznie a magyarságnak.

Hírdetés

Elmondhatjuk, hogy van saját országunk, amely mindannyiunk hazája, a Kárpát-medencében élő kisebbségeké ugyanúgy. Van saját hitünk, keresztény hit ez, amely vigasztal és megtart minket, (…) van kultúránk, időtálló és értékteremtő, amely világraszóló teljesítményekre képes, s a legfontosabb: van szabadságunk!”

– hangsúlyozta Dömötör Csaba.

A külhoni támogatásokról is szót ejtett a miniszterhelyettes: a támogatások nagyságrendjét jól mutatja, hogy 270 külhoni magyar intézmény és közel kétezer külhoni magyar szervezet kapott támogatást a jelenlegi magyar kormánytól. Csak a Szülőföldön program 224 ezer diákot támogatott abban, hogy a szülőföldjén vegyen részt magyar oktatásban. Egyre több anyaországi osztály vehet részt külhoni osztálykirándulásokon, a közeljövőben pedig ötvenezer diák csatlakozik majd ilyen jellegű programokhoz.

Egy hibát nem követhetünk el: nem szabad a számunkra fontos dolgokat magától értetődőnek vennünk. Minden nap meg kell értük küzdenünk. (…) Nincs eredmény, amelyet ingyen adnának, s nincs értékünk, amely ne szorulna védelemre”

– emelte ki Dömötör Csaba.

Az ünnepi beszédet követően a Dunaszerdahelyi Művészeti Alapiskola diákja, Bíró Eszter Ének Szent István királyhoz című énekelt himnuszt adta elő. Az ünnepélyes koszorúzáson a helyi és a környékbéli szervezetek és intézmények képviselői helyezték el az emlékezés virágait Szent István szobra mellett. A megemlékezés végeztével Bertók Tóth Katalin az ünneplő közönséggel együtt énekelte el a magyar Himnuszt.

Az ünnepély a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központban folytatódott, ahol hivatalos keretek között kiosztották a 2021-es évad Dunaszerdahelyi Város díjait.  


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »