Vámos Miklós: csak szeptemberben nyithat meg az Esterházy-villa

Vámos Miklós: csak szeptemberben nyithat meg az Esterházy-villa

Tetőcserére is szükség lesz Esterházy Péter Kossuth- és József Attila-díjas író rómaifürdői családi házának felújítása során, ezért a reméltnél később, várhatóan szeptemberben nyílhat meg alkotóházként a villa – mondta az InfoRádióban Vámos Miklós író, az alkotóház működtetéséért létrehozott irodalmi alapítvány kuratóriumi elnöke.

Tavaly az Infostart is beszámolt róla, hogy több mint 65 év után eladóvá vált az Esterházy család rómaifürdői családi háza, amelyet az író fia, Esterházy Marcell hirdetésben kínált megvételre. Nem sokkal később Óbuda-Békásmegyer önkormányzata megvásárolta Esterházy Péter író házát, hogy az alkotóházként működhessen tovább.

Hírdetés

A Magyar Irodalom Barátainak Alkotóházát szeretné létrehozni egy új alapítvány, amelynek kuratóriumát Vámos Miklós vezeti. A projekt állásáról az író az InfoRádióban elmondta, az eredeti tervük az volt, hogy csak kifestetik a házat, kijavítják a. tetőt, és utána a magyar műveket fordító külföldi írók alkotóházaként üzemel, és egyszerre két vendéget fogadhat, mivel két fürdőszoba van a házban. Csakhogy kiderült, hogy teljes tetőcserére van szükség, mert a jelenlegi azbesztpalából készült, és ez káros az egészségre, emiatt elhúzódik a felújítás. „Az eredeti terv szerint már májusban vagy júniusban elkezdhettük volna működtetni, de ez így most őszre tolódik” – tette hozzá.

Vámos Miklós azt tervezi, hogy szeptemberben már működhet a Villa Esterházy, ahol két külföldi író vagy műfordító dolgozhat majd egyszerre, az alsó szinten pedig író-olvasó találkozók, könyvbemutatók lesznek. Az alkotóház vendégeit majd az alapítvány kuratóriuma választja ki, amelynek Vámos Miklóson kívül tagja még Dragomán György író, Kemény Vagyim, az Óbudai Anziksz főszerkesztője, Kemény Zsófi író-költő és Kolosi Bea, a Líra Könyvterjesztő Vállalat igazgatója. A pályáztatás csak jövőre indul, az idei csonka évben meghívnak majd vendégeket.

Vámos Miklós hangsúlyozta, hogy egy alkotóház nem tudja megoldani az írók problémáit, sorsát, nehézségeit, az ennél sokkal általánosabb probléma. „Mi annyit tudunk tenni, hogy ezt a házat ne bontsák le és építsenek a helyébe társasházat, hanem maradjon meg úgy, ahogy az Esterházy család használta. Legyen benne egy Esterházy Péter-emlékszoba, történetesen az ő dolgozószobája, amit meg lehet látogatni, mint egy múzeumot, és induljon el benne az élet” – mondta a kuratórium elnöke.


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »