A közeljövőben jelentősen módosulhat a Mol-Bubi modellje. A BKK megerősítette, hogy a technológiai fejlődés miatt a közbringarendszernek is változnia kell, igazodva a felhasználók és a különböző piaci szereplők szempontjaihoz is.
A Budapesti Közlekedési Központ az InfoRádió megkeresésére megerősítette, hogy tervezi a Mol-Bubi, a közbringarendszer fejlesztését, amelyre az elmúlt években bekövetkezett technológiai fejlődés miatt van szükség. Korábban a hvg.hu írt arról, hogy új működési modellt dolgoznak ki a Bubi számára, mert komoly problémák vannak a rendszerrel, amely ráadásul százmilliós veszteséget termel évente.
A BKK jelezte, hogy az EU-támogatású projekt kötelező fenntartási időszaka utáni továbblépés érdekében jelenleg
tart az előkészítő munka a főváros saját közbringarendszerének újrapozicionálására.
A cél a jelenlegi rendszer értékeinek megőrzése, emellett hatékony és versenyképes szolgáltatás nyújtása a járműmegosztó rendszerek szélesedő piacán. A továbbfejlesztésre többféle alternatíva kínálkozik, jelenleg tart ezek vizsgálata, ennek részleteiről a BKK később tájékoztatja a budapestieket.
A Budapesti Közlekedési Központtól azt is megkérdeztük, hogy milyen problémák vannak a Mol-Bubival, mennyire kihasznált a rendszer annak bevezetése óta. A BKK válaszában kiemelte, hogy a közbringarendszer szolgáltatási területe folyamatosan bővült, idén már 143 gyűjtőállomás és 1846 kerékpár volt a hálózat része. A társaság szerint
a Bubi szolgáltatási területén létrejött a gyalogláshoz és kerékpározáshoz kedvezőbb feltételeket teremtő infrastruktúra, amely pozitív hatással járul hozzá a fővárosi kerékpárhasználat növekedéséhez.
A BKK arra is kitért, hogy május végén már döntött a budapesti kerékpáros közösségi közlekedési rendszer üzemeltetésére vonatkozó szerződés 2020. november 29-ig történő meghosszabbításáról.
A társaság kiemelte, hogy
az informatika és a telekommunikáció fejlődésével megváltozott a kerékpáros és más közlekedési megosztó rendszerek működési modellje.
Azok szervezésére alapvetően hatással van a technológia fejlődése, ezzel összefüggően változik a kerékpármegosztó rendszerek üzleti modellje is, ami alapvetően módosíthatja az önkormányzatok vonatkozó feladatait.
A közeljövő fontos feladata a BKK közreműködésével a közbringarendszer új működési modelljének kidolgozása, bevezetése, a modell szerinti működés feltételeinek biztosítása, amely együtt járhat a modell jogi és gazdasági konstrukciójának felülvizsgálatával is. A BKK-nak olyan működési és finanszírozási modellt szükséges kialakítania, amely figyelembe veszik a Fővárosi Önkormányzat, a felhasználók és a különböző piaci szereplők szempontjait is.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »