Az állami igazgatók több mint felét leváltotta a negyedik Fico-kormány – sokszor valós verseny nélkül és átláthatatlan módon Török Máté2024. 12. 26., cs – 16:46
A Hlas párt által delegált miniszterek a hatáskörükbe eső minden második igazgatót lecseréltek, a Smer miniszterei az igazgatók háromnegyedét váltották le, és Tomáš Taraba környezetvédelmi miniszter a vezetők 90%-át menesztette.
Robert Fico negyedik kormánya az első évben az állami intézmények, vállalatok és cégek vezetőinek 55%-át lecserélte – derül ki a Transparency International Slovensko korrupcióellenes szervezet adataiból.
Intenzívebb tisztogatást végeztek, mint Igor Matovič előző kormánya, amely az első évben csupán a vezetők 42%-át cserélte le.
A koalíció az első évben 216 vezető közül 119-et cserélt le a minisztériumi intézményekben és a legnagyobb állami vállalatok élén. Matovič kormánya ugyanebben az időszakban 212 vezető közül 90-et váltott le. Ez nem minden pozícióra vonatkozik, ugyanis az alacsonyabb szintű vezetők körében további cserék is történtek.
A Transparency szerint a személycserék korántsem értek véget, de várhatóan mérséklődik a számuk.
A kormányok a választások után a vezetői pozíciókat hosszú ideje politikai zsákmányként kezelik, ami az államigazgatás színvonalára is hatással van. Az aktuális kormány által indított cserék lavináját a nyitott pályázatok elhagyása és az átláthatóság hiánya jellemzi
– írta a korrupcióellenes szervezet.
A Hlas sem fogta különösebben vissza magát
A Hlas tárcái alá esik a legtöbb szervezet és vállalat, összesen 90. Ezek élén 47 esetben történt személycsere, vagyis 52 százalékos az elbocsátási arányuk.
A Kamil Šaško által vezetett egészségügyi minisztériumban volt a legnagyobb a mozgás, 58 százalékban új vezetőt nevezett ki egy-egy adott intézmény élére.
Összehasonlításképpen: a Matovič-kormány első évében 17 top pozíció talált új gazdára az egészségügyben.
Šaško egyébként már három olyan vezetőt is eltávolított, akiket elődje, Zuzana Dolinková nevezett ki. Például az Általános Egészségbiztosító immár harmadik igazgatóját fogyasztja ebben a ciklusban.
A Smer „négyből hármat” gond nélkül kipenderített
A legnagyobb mértékű posztcseréket a Smer hajtotta végre, a vezetők háromnegyedét (56-ból 42-t) eltávolítva. Tárcavezetőik közül Richard Takáč mezőgazdasági miniszter „jeleskedik” a menesztésekben, aki 18-ból 13 vezetőt cserélt le.
Az SNS-nél Taraba hasít, Šimkovičová keresi az embereit
Az SNS esetében nemcsak az elbocsátások számával van probléma, hanem azzal is ki veszi át az irányítást az egyes helyeken. Sok esetben ugyanis a kinevezettek szakmaisága megkérdőjelezhető.
De persze azon a tényen is érdemes egy pillanatra elgondolkodni, hogy Tomáš Taraba környezetvédelmi miniszter 21-ből 19 igazgatót váltott le. Ez 90 százalékos arányt jelent.
Ráadásul a Transparency megjegyzi, hogy a pozíciók jelentős részét pártfunkcionáriusokkal töltötte be az SNS jelöltje.
Martina Šimkovičová kulturális miniszter is megindította a személyzeti cseréket, de – meglepő módon – eddig csak 32-ből 9 igazgatót cserélt le (28%).
Ez az egészen korrekt ráta, azonban feltehetően csak annak köszönhető, hogy nem találja a megfelelő (legalábbis számára) jelölteket.
Tény viszont, hogy az eddigi személycserék is nagy visszhangot generáltak mert – ahogy a Transparency is hangsúlyozza – Šimkovičová nem ad lehetőséget a szakmai közösség számára a vezetői pozíciókra való jelentkezésre. Különösen megosztóak voltak az olyan intézmények élén történt cserék, mint a Szlovák Nemzeti Színház, a Szlovák Nemzeti Múzeum és a Szlovák Nemzeti Galéria, ahol gyors egymásutánban váltják egymást a miniszter által kinevezett vezetők szakmai háttér nélkül.
Transzparensen? Ugyan már
Egyes minisztériumok jelenleg nemcsak hogy nem teszik ki közzé weboldalaikon a pályázatok elbírálásának jegyzőkönyvét, hanem gyakran semmilyen releváns információt nem nyújtanak ezzel kapcsolatban.
A környezetvédelmi minisztérium például arra hivatkozik ez ügyben, hogy túlterheltek az adminisztratív munkatársak.
Valójában még azt is körülményes időnként kideríteni, hogy kit neveztek ki egy-egy pozícióra, mert a kormány honlapjain többnyire csak egy nevet találunk, önéletrajzot nem.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »