Vádemelést javasoltak a rendőr ellen, aki lehallgatta Ficóékat a csiffári vadászházban

Vádemelést javasoltak a rendőr ellen, aki lehallgatta Ficóékat a csiffári vadászházban

Vádemelést javasoltak a rendőr ellen, aki lehallgatta Ficóékat a csiffári vadászházban Balaskó Réka2024. 05. 23., cs – 09:04

A vadászházban történt lehallgatás ügyében a rendőrség belső ellenőrzési hivatalának (ÚIS) nyomozója vádemelést javasolt M. J. rendőr ellen, akit köztisztviselői hivatali hatalommal való visszaéléssel vádolnak – tájékoztatott Andrea Dobiášová, az ÚIS szóvivője.

A csiffári vadászházban való lehallgatásoknak  köszönhetően kiderült, hogy Fico 2021 nyarán arra összpontosított, hogy segítsen Norbert Bödörnek és rokonának, Tibor Gašpar volt rendőrfőkapitánynak, a Smer jelenlegi parlamenti képviselőjének, hogy szabadlábra kerüljenek – írja a DenníkN.

Juhást korábban a Nyitrai Kerületi Ügyészségen azzal gyanúsították meg, hogy befolyásolta a vadászházban orvvadászat ügyében folytatott nyomozást, hogy Ficot és társait lehallgathassák. A rendőr ezt tagadta, és arra utalt, hogy a nyitrai ügyészség szívességet tett Ficónak.

Martin Juhás Petr Juhás testvére, aki a Ján Kuciak meggyilkolásával kapcsolatos nyomozócsoport vezetője volt. Később Peter Juhás lett a rendőrségi felügyelet igazgatója, de a Smer, a Hlas és az SNS koalíciója után távoznia kellett posztjáról. 

Kapcsolódó cikkünk Pozsony/Léva |

Egyre szövevényesebbé válik Robert Fico és Robert Kaliňák megfigyelési botránya. Az eddig nyilvánosságra került információk alapján összegeztük, mit tudni a hétvégi házban történt találkozókról, és hogyan védekezik a Smer elnöke.

Elsőként az aktuality.sk hírportál tájékoztatott azokról a kamerafelvételekről, amelyeket a szlovák sajtó egyszerűen csak a második Gorilla-botrányként emleget. A felvételeken Robert Fico (Smer) korábbi miniszterelnök és Robert Kaliňák (Smer) egykori belügyminiszter látható és hallható, ahogy Marek Parával és Tibor Gašpar fiával tárgyalnak az aktuális politikai botrányokról.

Marek Parát a szélesebb közvélemény Marián Kočner védőügyvédjeként ismerheti, Tibor Gašpar korábbi rendőrfőkapitány fia, Pavol Gašpar pedig szintén ügyvéd. Kettejüket a Tisztítótűz (Očistec) nevű rendőrségi akció köti össze, amely során a Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség (NAKA) több magas beosztású rendőrtisztet is őrizetbe vett, köztük a már említett Gašpart is.

Kapcsolódó cikkünk Pozsony |

Több korábbi magas rangú rendőrt vett őrizetbe a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) csütörtökön reggel a Tisztítótűz elnevezésű akció keretein belül – köztük van Tibor Gašpar korábbi rendőrfőkapitány és Peter Hraško, a NAKA volt vezetője is. Bűnszervezet alapításával, fenntartásával és támogatásával vádolják őket.

Tibor Gašpar, Peter Hraško, Bernard Slobodník és Róbert Krajmer mellett csütörtökön hajnalban, illetve reggel őrizetbe vették az SIS korábbi, lehallgatásokért felelős osztályvezetőjét, Marián Zetochát is, aki csak nemrégiben hagyta ott a titkosszolgálatot, valamint Martin Fleischert, a belügyminisztérium gazdasági osztályának korábbi vezetőjét is.

Jana Tökölyová ügyészségi szóvivő elmondása szerint a Tisztítótűz elnevezésű akció során őrizetbe vett személyek ellen egyebek mellett bűnszervezet alapítása és támogatása, valamint korrupció és hivatali hatáskörrel való visszaélés miatt indult eljárás – ám részleteket nem árult el.

Az Aktuality és a Denník N szerint emellett ugyanezekkel bővült a Norbert Bödör (Gašpar rokona, Marián Kočner egyik legközelebbi embere) és Pavel Vorobjov (Zetocha rokona, korábbi rendőr, aki az újságírók megfigyelésében volt érdekelt) elleni vádak sora is.

Énekesmadarak

Az ügy sajtóinformációk szerint összefügg az Isten malmai elnevezésű NAKA-akcióval, mely során letartóztatták Ľudovít Makót, a Pénzügyi Felügyelet bűnüldözési osztályának korábbi igazgatóját – Makó a pozsonyi Takáč-maffia egyik segítője volt, és végül együttműködött a rendőrséggel, védett tanú szeretne lenni. Vallomásának következtében kattant a bilincs Dušan Kováčik különleges ügyész csuklóján is nemrégiben.

De nemcsak Ľudovít Makó nyelve eredt meg – a most őrizetbe vett Bernard Slobodník is úgy döntött, együttműködik a rendőrséggel, és néhány napja hosszú vallomást tett az ügyészségen. Slobodník védőügyvédje Daniel Lipšic volt, aki a sajtónak megerősítette, hogy ügyfele teljes mértékben együtt fog működni a nyomozókkal. Lipšic később bejelentette, nem védi tovább Slobodníkot, mert az új ügyben ő is a sértettek közé tartozik, ugyanis a feltételezett bűnözői csoport őt is megfigyelte.

A különleges ügyészséget ugyanakkor szerdán Tibor Gašpar is megjárta – méghozzá azért, mert feljelentést tett Bernard Slobodník és néhány más ember ellen, úgy tudja ugyanis, hogy személyének kriminalizálását készítették elő. A Denník N megemlíti: korábban hasonló taktikát választott Norbert Bödör is, mikor tudomást szerzett róla, hogy őrizetbe akarják venni Ján Kuciak meggyilkolásával kapcsolatban – akkor önként jelentkezett a rendőrségen, és feltételezhető, hogy épp Dušan Kováčik volt az, aki kiszivárogtatta, hogy rendőrségi akció készül ellene. Ám Kováčik mindezt tagadja.

A törvény szava

„Az, hogy ma bilincsben állítottak elő kihallgatásra több korábbi magas rangú rendőrségi tisztségviselőt, komoly jelzés, hogy a velük kapcsolatos, a sajtóban régóta tárgyalt gyanú releváns volt” – közölte Zuzana Čaputová államfő az őrizetbe vételekkel kapcsolatban. Hozzátette, a törvény előtti egyenlőség a jogállam lényeges részét képezi. A legerősebb kormánypárt, az OĽaNO úgy reagált, a rendőrség depolitizálásával egyre jobban feltárul a „mi embereink” korrupt rendszere, és szurkolnak a hatóságoknak.

Veronika Remišová, a Za Ľudí elnöke szerint a rendőrség és a NAKA volt vezetőinek előállítása erősíti a gyanút, hogy a rendőrség csúcsvezetése hosszú évekig kiválasztott csoportokat, és a „mi embereinket” szolgálta és védte.

A Transparency International Tibor Gašpar rendőrségi tevékenységét vette górcső alá: Facebook-posztjuk szerint a volt főkapitány hivatal ideje alatt egyetlen politikus sem került börtönbe korrupció miatt, és mindössze hat régiós politikust ítéltek feltételes szabadságvesztésre. Rámutatnak, hogy a korrupciós ügyek elkövetőinek mindössze 6 százaléka kapott letöltendő börtönbüntetést, és csak az esetek 9 százalékában volt 5000 eurónál magasabb a kenőpénz. Ezzel szemben a bíróság elé került ügyek 48 százaléka 100 eurónál alacsonyabb kenőpénzről szól.

Fico dühöng

Tibor Gašpar Robert Fico kormányainak idején volt a rendőrség első embere – a Smer elnöke csütörtöki sajtótájékoztatóját „A jogállam széthullása Szlovákiában” címen hirdette meg.

Hírdetés

A korábbi kormányfő a kamerák előtt arról beszélt, hogy Gašpar őrizetbe vétele politikai megrendelésre történt, és szerinte ezt az is alátámasztja, hogy az Aktuality.sk újságírói előre tudtak az akcióról. Felszólította ezért Peter Kovařík megbízott rendőrfőkapitányt, hogy „tegyen rendet” a rendőrségen, mert nem fordulhat elő, hogy egy rendőrségi akció helyszínén televíziós stábok várakozzanak.

A Smer elnöke élesen támadta az újságírókat, és többször hangoztatta, nem tudja, miért vették őrizetbe Gašparékat, de tiszteletben tartja az ártatlanság vélelmét. Kijelentette, Szlovákiában megszűnt a jogállam, és olyan, mintha az 50-es években élnénk – véleménye szerint egy-két hónap múlva az újságírókra is lecsap majd az államhatalom. „Amit ezekkel az emberekkel csinálnak, az vár önökre is nemsokára” – jelentette ki.

Fico különösen dühösen reagált arra az újságírói kérdésre, nem tarte attól, hogy a letartóztatási hullám őt is eléri. „Mondja meg, miért? Elégtételt kérek. Mondja meg, miért lennék én a soron következő?” – kérdezte, és kikérte magának a stílust.

(Denník N, Aktuality.sk, fm)

A szálak egészen Norbert Bödörig, a hírhedt nyitrai nagyvállalkozóig vezetnek, akit a szlovák sajtóban gyakran a Smerhez közeli oligarchaként emlegetnek. Bödört és társait azzal gyanúsítják, hogy a rendőrségen belül egyfajta hálózatot hoztak létre, amelyet különféle korrupciós ügyekkel hoznak összefüggésbe, de állítólag újságírók és politikusok megfigyelésében is részt vettek. A Tisztítótűz-ügyben Marek Para és Pavol Gašpar is védőügyvédként tevékenykednek, vagyis hozzáférnek a rendőrségi iratokhoz.

A felvételek születése

Az említett kamerafelvételek 2021 júliusa és szeptembere közt készültek egy Léva közelében található hétvégi házban. A Denník N információi szerint állítólag teljesen véletlenül rögzítették a Smer vezető politikusait – a rendőrség ugyanis a Nyitra Megyei Bíróság engedélyével azért szerelte fel a megfigyelő-berendezést, mert a környéken zajló orvvadászat ügyében nyomoztak. Azt gyanították, hogy a hétvégi házban dolgozzák fel az illegálisan elejtett vadakat, és állítólag nem is sejtették, hogy a helyszínen Ficóék is rendszeresen találkoznak.

A felvételek végül a Speciális Ügyészség (ÚŠP) ügyészéhez kerültek, aki bizonyítékként csatolta őket a Tisztítótűz-aktához.

„A felvételek (és azok szó szerinti átiratai) igazolják a politikai, az üzleti és az ügyvédi közegből érkező személyek arra irányuló igyekezetét, hogy befolyásolják a legsúlyosabb büntetőügyekben folytatott eljárásokat, lejárassák a NAKA nyomozóit és a Speciális Ügyészség ügyészeit, valamint illetéktelen személyeknek szivárogtassák ki a bűnüldöző szervek információit”

– erősítette meg az ÚŠP.

Kaliňák felkészítése

Az aktuality.sk közzétette az egyik videófelvétel részletét, amelyen Robert Kaliňák, Pavol Gašpar és Marek Para beszélgetnek. A felvétel augusztusban készült, amikor a NAKA kihallgatásra hívta az egykori belügyminisztert. Arról egyeztettek, milyen verzióval kellene előállnia Kaliňáknak a kihallgatáson. Többször is említik Ľudovít Makót, a pénzügyőrség volt magas beosztású tisztségviselőjét, aki beismerte, hogy korábban kenőpénzt fogadott el. Makó már hónapok óta együttműködik a rendőrséggel, vallott például Dušan Kováčik egykori speciális ügyész ellen is, akit azóta 14 éves szabadságvesztésre ítéltek (egyelőre nem jogerősen).
 

Kapcsolódó cikkünk

Ľudovít Makó, a pénzügyőrség volt magas beosztású tisztségviselője bevallotta, hogy több ügyben is segített a volt speciális ügyésznek, Dušan Kováčiknak, köztük a Nemzetbiztonsági Hivatalban tartott ellenőrzésekben – tájékoztatott a TASR. 

„A vádlottal a Nemzetbiztonsági Hivatal ellenőrzéseinek helyzetére tértünk ki. Gondoskodtam az azokra való felkészülésről Boris Beňán és az egyik barátján keresztül, azt hiszem Gazsinak hívják” – tette hozzá Makó, aki együttműködik a hatóságokkal. 

Az ügyész és Dušan Kováčik védőügyvédjének kérdései után, újra megerősítette, hogy a speciális ügyésznek 50 ezer euró kenőpénzt adott át, azért hogy a Speciális Ügyészi Hivatal ügyésze ne fellebezzen Ľubomír Kudlička, a Takáč-banda vezérének szabadon engedése ellen.

„75 ezer eurót vettem át, 25 ezer eurót meghagytam magamnak, Dušan K.-nak pedig 50 ezer eurót adtam” – mondta Makó.

A pénzből három nap múlva fizette ki a volt speciális ügyészt. „A találkát én kezdeményeztem, azt hiszem, felhívtam őt” – tette hozzá.

(br)

Pavol Gašpar szerint Kaliňák vallomásának egyik gyenge pontja Makó kinevezése lehet. Makó korábban azt mondta a rendőrségnek, hogy Tibor Gašpar és Norbert Bödör kereste meg őt a pénzügyőrség vezetésével. A volt rendőrfőkapitány fia egy olyan verzióval állt elő, amelyben Makó kinevezése kevésbé köthető az apjához és Norbert Bödörhöz. Azt javasolta a volt belügyminiszternek, mondja azt, hogy Makó kinevezését Milan Lučanský javasolta. Lučanský Tibor Gašpar leváltása után vette át a rendőrség irányítását, de a NAKA tavaly őt is őrizetbe vette, végül a vizsgálati fogságban öngyilkos lett.

„Ő ezt már sem megcáfolni, sem megerősíteni nem tudja”

– tette hozzá a fiatalabbik Gašpar. Emellett azt ajánlotta Kaliňáknak, úgy írja le a történteket, hogy a Smer rövid időn belül le akarta váltani Makót, de az SNS saját jelöltjeként védte a pénzügyőrség vezetőjét.

A Kočner-szál

Egy másik kamerafelvételen Robert Fico látható, amint a fiatalabb Gašparral, valamint Miroslav Bödör oligarchával tárgyal, szintén Makó ügyét emlegetve. Emellett szó esett arról a szeptember elseji tüntetésről is, amit a Smer elnöke szervezett. Miroslav Bödör arról biztosította Ficót, hogy a tüntetésre ő is beszervez embereket. Fico erre azt válaszolta, hogy mindenről időben tájékoztatni fogja Bödört.

A Denník N kedden egy újabb beszélgetés birtokába jutott, amely Pavol Gašpar és Fico között zajlott. Az ügyvéd arról beszélt a Smer elnökének, hogy a börtönben ülő Marián Kočnert mennyire rosszul érintette a videó, amelyet Fico párttársa, Erik Kaliňák tett közzé a közösségi oldalán. Kaliňák a videóban negatív hangnemben beszélt a hírhedt nagyvállalkozóról, a már említett Ľudovít Makóhoz hasonlította.

„Annyira magára vette, hogy már majdnem úgy döntött, elkezd együttműködni. Főleg az idősebb Kaliňákkal kapcsolatban fenyegetőzött”

– jelentette ki Gašpar. Fico erre azt válaszolta, beszélni fog Erik Kaliňákkal, hogy ne idegesítse tovább Kočnert.

Fico ideges

Fico a parlament rendkívüli ülése közben kiállt az újságírók elé. Azt mondta, teljesen evidens, hogy a Daniel Lipšic vezette Speciális Ügyészség szándékosan hallgatta le őt, és nem hiszi el azt a verziót, hogy a felvételek véletlenül készültek. Elmondása szerint a lehallgatása törvénytelen volt, ezért az Európai Bizottság elé fogja vinni az ügyet. Fico úgy gondolja, hogy Igor Matovič és Lipšic együtt dolgoznak az ellenzék lejáratásán. A felvételekkel kapcsolatos tartalmi kérdésekre azonban nem akart válaszolni, pusztán azt ismételgette, hogy semmilyen törvényt nem szegett meg.

„A botrányokkal kapcsolatos informálódás a politikai munkám része”

– reagált. Miután az újságírók továbbra is faggatták, Fico egyre idegesebbé vált. A Sme és a Denník N munkatársainak azt mondta, nem nyilatkozik olyan lapoknak, amelyet a Soros-hálózat pénzel, majd hirtelen véget vetett a sajtótájékoztatónak.

Robert Kaliňák egyelőre nem állt ki a nyilvánosság elé, de az aktuality.sk megkeresésére válaszolt. Ficóhoz hasonlóan azt mondta, nem szegett meg semmilyen törvényt, szerinte egy egyszerű találkozóról volt szó. Arra azonban nem akart válaszolni, hogy a kihallgatása előtt miért tárgyaltak különféle verziókról az ügyben érintett védőügyvédekkel.

(nar, Denník N, aktuality.sk)

(denníkn)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »