A kávézásról nem kell feltétlenül lemondani, hiszen több kutatás is bizonyítja, hogy mértékkel fogyasztva még előnyös egészségügyi hatásai is lehetnek. Ugyanakkor bizonyos dolgok azt jelezhetik, hogy túlzásba visszük, és ilyenkor mindenképpen érdemes csökkenteni az adagot.
A koffein stimulálja a központi idegrendszert, blokkolja az adenozin-receptorokat, miközben megemeli az adrenalin, a dopamin és a glutamát szintjét. Ilyenkor pedig extrán feszültek és túl éberek leszünk, sok minden kezd irritálni minket, megemelkedik a szívritmusunk és akár még dühkitöréseink is lehetnek. Ilyenkor érdemes a kávéadagunkat, vagy legalább egy részét koffeinmentes kávéval pótolni, ha arra nem vagyunk képesek, hogy csökkentsük az adagot – írja a Házipatika.com.
Ha a koffein hatása elmúlik, hirtelen álmosságot, gyengeséget és kimerültséget tapasztalhatunk – ráadásul ilyenkor sokan egy újabb csésze kávéval próbálnak újra életet lehelni magukba. Fontos tudni, hogy a koffein nem tud energiát adni, így valójában becsapjuk vele a szervezetet: a testünknek valódi energiát és erőt kizárólag az ételek képesek biztosítani.
A koffein vízhajtó hatású, minél többet iszunk belőle, annál gyakrabban kell vécére mennünk. A kávé mellé nem csak érdemes mindig vizet inni, de az a legjobb, ha eszünk is mellé valamit, mert az étel lelassítja a folyadék mozgását a gyomorban és az emésztőrendszerben, így lassabban ürül ki a szervezetből.
A szemhéj rángatózásának egyik leggyakoribb kiváltó oka a túlzott koffeinbevitel – ilyenkor a szervezetben megemelkedik a szerotonin és a noradrenalin szintje, ezek a neurotranszmitterek pedig az izmok érzékenységét is növelik, illetve izomgörcsöket is okozhatnak.
Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »