Tudományos élvonalban a Neumann János Egyetem

Tudományos élvonalban a Neumann János Egyetem

Egy demonstrációs platform létrehozása, ha az a kutatást és az oktatást szolgálja, akkor önmagában a legnagyobb profit megvalósulását jelentheti, amit elérhetünk: egy, a holnapban gondolkodó közös generációt – vallja Dr. Kun Krisztián.

Fiatal magyar fejlesztők csúcsteljesítménye.

Az ENSZ legnagyobb klímavédelmi konferenciájának, a COP28-nak résztvevő kiállítója a kecskeméti Neumann János Egyetem. Dr. Kun Krisztiánt a GAMF Műszaki és Informatikai Kar Járműtechnológia Kutatócsoport-vezetőjét kérdezte a Gondola.

– Mérnök úr, a Neumann János Egyetem a kiállítási tematikája és támogatói szerepvállalása okán úgynevezett „Climate Supporter” besorolásban szerepel a rendezvény kiállítói között. Így a kecskeméti egyetem többek között olyan kivételes támogatói cégek között jelenhet meg, mint az SAP, a Microsoft, a Tetra Pak, BMW és az EMERSON. Mekkora tényleges lehetőség nyílik ilyenkor a több oldalú tanulásra?

– A kiállításon való részvétel hatalmas lehetőség! Önmagában már az is, büszkeséggel tölt el, ha felsorolt ipari szereplők között látom a Neumann János Egyetem logóját. A technológia és a társadalom közös fejlődésének következményeként, egy ko-evolúciós, többszintű perspektíva kerül előtérbe. Ezen témák között létfontosságú a lakosság elfogadottságának elnyerésére. Ebben pedig felsőoktatási intézményként az élen kell járjunk. Egy korábbi tanszékvezetőm mondta: a mi ügyfelünk a hallgató. Így hát egyetemként az ügyfeleinket a legnagyobb hozzáadott értékek mentén gondolkodó, a jövőért felelős társadalmi szereplőkké kell formáljuk. Így az említett cégeknél is megállják majd a helyüket. Ha pedig ismerjük a céges partnereink fejlesztési irányzatait, amelyre lehetőséget adnak ezek a kiállítások, akkor célzott szakemberképzést folytathatunk.

– Az egyetem a klímacsúcson való részvételét alapvetően egy egyedi tervezésű, hidrogén meghajtású járműre alapozza. A NeumannH2 megalkotásának célja elsősorban nem az értékesítés! Mint tudjuk, az innovációs folyamat az ötlettől a profitig tart: profit nélkül nem beszélhetünk innovációról. Miért erőltetik mégis a karitatív jelleget?

Hírdetés

– Egy demonstrációs platform létrehozása, ha az a kutatást és az oktatást szolgálja, akkor önmagában a legnagyobb profit megvalósulását jelentheti, amit elérhetünk: egy, a holnapban gondolkodó közös generációt. Ezt a részét a közgazdaságtan nyelvére éppen ezért nem is célunk lefordítani. Ugyanakkor a jármű komponensei, az alkalmazott megoldások, vagy akár a teljes jármű piacorientált módosításokkal, gyártásfejlesztéssel közvetlen befektetésre is alkalmas lesz.

Dr. Kun Krisztián.

– Amikor az autóipar napirendjére a hajtásnak ezen formája kerül, addigra – többek közt a Neumann H2-nek köszönhetően – a felhasználók tájékozottabbak lesznek az alternatív lehetőségekről, illetve az NJE-ről kikerülő mérnökök felkészülve a változó mobilitási igényekre, kamatoztathatják majd innovatív tudásukat. Ez a különleges, önöknél megszerezhető tudás mekkora vonzerő az egyetem számára, erről mutatkoznak-e már adatok, milyenek?

– A mobilitás az elmúlt évszázadban óriási mértékben növekedett és a modern társadalom nélkülözhetetlen elemévé vált. Ennek nagy része a járműfejlesztéseknek köszönhető. Az autóhasználat azonban nem problémamentes, melyre megoldást jelenthet a fosszilis tüzelőanyagok helyettesítése. Az energiaszükségletéhez köthető problémák egyre sürgetőbbek, így egyre égetőbb az alternatívákat ismerő szakemberek képzése. A Neumann H2-vel az elektromos, napelemes és hidrogénhajtás előnyeit ötvözzük így gyakorlati megközelítéssel oktatva a jövő mérnökeit. Ráadásul igen népszerűen! Elmondhatjuk, hogy a modellváltás óta évről évre saját célkitűzéseinket szárnyaljuk felül: a nyílt napok látogatói rekordokat döntenek, a beiratkozott hallgatók számának növekedése országosan is kiemelkedő.

Molnár Pál


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »