Tippek és trükkök. A jó és takarékos világítás követelményei

Tippek és trükkök. A jó és takarékos világítás követelményei

Tippek és trükkök. A jó és takarékos világítás követelményei Macsicza Mark2023. 07. 24., h – 14:02

Egy lakás villamosenergia-költségének 15–30%-át a világítás teszi ki. Mindenképpen célszerű tehát a világítás kialakításakor ésszerű, gazdaságos megoldásra törekedni.

A világítást attól függően, hogy csak tevékenységünk közvetlen környezetére szűkül, vagy a teljes helyiségre kiterjed, két fő csoportra: helyi és általános világításra osztjuk.

A munkához szükséges megvilágítási igényt helyi világítással elégíthetjük ki. Ez lehetővé teszi, hogy a helyiség többi részén gyengébb megvilágítást alkalmazzunk, s így takarékoskodjunk.

Kompakt, spirálos fénycsövek

A lakásvilágítás terén egyre gyakrabban alkalmazott technológia a kompakt fénycsöves világítás. Fali-, éjjeli és mennyezetlámpákban, kül- és beltéri lámpatestekben egyaránt használható. Sok helyen izzólámpa és fénycső együtt is lehet egy helyiségben. Természetesen nagyon fontos a világítás színárnyalatának a megválasztása, mert lakásban csak a meleg színárnyalatú fénycsövek felelnek meg.

Energiatakarékossági szempontból a fénycső előnye a hagyományos izzókhoz képest, hogy fényhasznosítása kb. ötször akkora. Ez azt jelenti, hogy a 20 W-os fénycső fényárama a 75–100 W-os izzóéval egyenlő.

Csak ott világítsunk, ahol szükséges

Hírdetés

A takarékosság ott kezdődik, hogy feleslegesen nem világítunk. Ha elmegyünk otthonról, kapcsoljunk le minden fényforrást, és ha egy helyiségben huzamosabb ideig senki nem tartózkodunk, ott is kapcsoljuk le a lámpát.

Ne kapcsoljuk ki a hagyományos körtéket 5, a kompakt és neonfénycsöveket pedig 15 percnél rövidebb időre. Utóbbiak esetében a felkapcsolás annyi energiát fogyaszt, mintha a fénycsővel negyed órán át folyamatosan világítottunk volna.

A szakemberek azt ajánlják, hogy elsősorban olyan helyiségekbe tegyünk fénycsövet, ahol legalább napi 3–4 órán át ég (nappali, konyha, étkező, gyerekszoba). A WC-be, éléskamrába nem érdemes tenni, mert ezekben általában nem ég folyamatosan 15 percig.

Ahol csak lehet (pl. konyha, fürdőszoba), egyenes fénycsövet alkalmazzunk a kompakt helyett, mert olcsóbb és tartósabb.Fokozatszabályozós vagy éjszakai jelzőfénnyel világító kapcsolójú lámpába nem szabad kompakt fénycsövet tenni, mert tönkremegy.Amikor fénycsövet vásárolunk, ne kizárólag az ára alapján döntsünk, mert jobban járhatunk egy drágább, ám kedvezőbb tulajdonságú, hosszabb élettartamú termékkel. Fényerőszabályzós megvilágítás

A fényerősség szabályozása úgy történik, hogy az izzólámpát tápláló feszültséget a minimális érték (amelynél az izzószál még alig izzik) és a maximum között folyamatosan változtatjuk. A készülék mennyezeti, asztali vagy állólámpa esetén egyaránt alkalmazható.

A világítástechnika jövője: a LED

A LED (Light Emitting Diode, azaz fénykibocsátó dióda) a félvezető dióda elektromos töltésű részecskéinek áramlására épülő fényforrás, amely forradalmasítja a világítástechnikát. Mára már jelentősen feljavították a fényerősségét, és az utóbbi években egyre inkább terjed.

A LED ugyanolyan teljesítmény és takarékos energiafelhasználás mellett méretében sokkal kisebb, mint bármelyik más ma ismert fényforrás, és ez feltehetően hatással lesz a belsőépítészetre és a lakberendezésre is. Alkalmazása elsősorban olyan helyeken javasolt, ahol naponta több órán át kell folyamatos megvilágítást biztosítani.

A fal színe

Természetes és fontos dolog, hogy a falakat mindenki ízlés szerint színezi. A teljesen fehér fal a világító sugarak 80%-át, a sötétzöld kb. a 15%-át, a fekete csak a 9%-át veri vissza. A beépítendő világítási teljesítmény annál kevesebb lehet, minél több fény verődik vissza a falakról.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »