Kilencvenéves Brenner József nagyprépost

Kilencvenéves Brenner József nagyprépost

Kilencven évvel ezelőtt, 1935. január 10-én született Szombathelyen Brenner József. A Szombathelyi Egyházmegye spirituálisa, a Vasvár-Szombathelyi Székeskáptalan nagyprépostja két dolog miatt országosan is ismert: egyrészt Boldog Brenner János testvére, másrészt a 2023-as pápalátogatás idején a Szent István-bazilikában ő volt az egyik pap, aki tanúságot tett Ferenc pápa előtt.

Brenner Józsefet 2018-ban kérdeztük mártírhalált halt pap testvéréről az Új Ember Boldog Brenner Jánosnak szentelt számában. Akkor szinte természetesen említette meg: a vértanúság abban az időben minden pap számára reális lehetőség volt. Hivatásul azonban csak János, az ő bátyja és paptársa kapta.

„A közös gyermekkor után László bátyánkkal együtt mindannyiunknak a szemináriumba vezetett az utunk; bizonyos években mindhárman egyszerre voltunk kispapok. A gyilkosság után Lászlót is, engem is többször berendeltek a rendőrségre, és azt adták feladatul, hogy írjunk le mindent Jánosról és a családunkról. Még azt sem tudtuk, hogy tanúként vagy gyanúsítottként kezelnek bennünket. A testvérünk állítólagos nőügyeiről kérdeztek, ami világossá tette számunkra, hogy valakit mindenáron bele akarnak keverni az ügybe. De akárhogyan próbálkoztak, semmire sem mentek” – nyilatkozta.

Brenner József a rendszerváltáskor kereste meg Szentgotthárd polgármesterét (a gyilkosság helyszíne, Zsida ma e település része), hogy állítsanak emlékkeresztet a helyszínen. Erre ő azzal válaszolt, hogy miért ne inkább kápolnát. „Ennek nyomán született meg az emlékkápolna építését célul kitűző alapítvány, amelynek aztán, az isteni gondviselés révén, egy szerzetesnővér hagyatékából pénze is lett a terv megvalósítására.”

Hírdetés

Brenner József 2022. június 19-én a szombathelyi székesegyházban mutatta be vasmiséjét. Az ünnepi szertartáson Székely János megyéspüspök méltatta őt és két pap testvérét, hiszen bátyjuk, László is ezt az elhívást kapta. „A pap olyan ember, akit Isten megérint, és egészen betölt az ő szeretete – mondta a főpásztor. – A Brenner család a háború után hamar megérezte a kommunista diktatúra elnyomását, például amikor Józsefet nem vették fel gimnáziumba, mert osztályidegennek nyilvánították; majd később, amikor Kovács Sándor megyéspüspök Budapestre akarta küldeni, de a hatalom Bagod-Vitenyédre száműzte.

A keresztet, a vértanúság rájuk eső részét vállalta a család is. Például László, akit egy százfős faluba száműztek lelkipásztornak. De ahogy az evangéliumban Júdás és Pilátus csak mellékszereplők, úgy van József atya életében is: nem a gyilkosok a főszereplők, hanem testvére, János, aki 1957-ben odaadta életét Krisztusért. Ennek élő tanúja, hirdetője, megszenvedője és részese József atya. Ezen a fájdalmon keresztül adta oda papi életét, de a sok szenvedés nem tette őt keserűvé, hiszen életét áthatotta hitének, az örök élet reményének ragyogása. Hittanórákat tartott, törődött a fiatalokkal, hogy minél több gyermeket vezessen Jézushoz, közben megőrizte derűjét, őszinteségét.”

Brenner József Ferenc pápa előtt tett tanúságtétele ITT olvasható.

Fotó (archív): Merényi Zita

Magyar Kurír
(asz)


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »