Száj- és körömfájás: nem kell szigorítás, a jelenlegi szabályokat kell következetesen betartani Károly Zsolt2025. 04. 14., h – 10:49
Szárazföldön 30-50 kilométert, tengeren pedig ennek a többszörösét is megteheti a vírus. Jozef Bíreš állatorvos, a Szlovák Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Felügyelet (ŠVPS) korábbi igazgatója szerint a vírus levegőben való terjedése rendkívül egyszerű, különösen szeles időben.
„Ezért is ugrik egyik kontinensről a másikra, és ezért van az, hogy az egész világ állandóan készenlétben van ennek a vírusnak a terjedése miatt”
– magyarázta Jozef Bíreš.
A virológus a tvnoviny.sk-nak nyilatkozott, szerinte éppen a levegőn keresztüli viszonylag könnyű terjedése miatt számít a száj- és körömfájás az egyik legfertőzőbb kórokozónak egyáltalán.
Dokumentáltak már olyan eseteket is, amikor a vírus több száz kilométert is megtett, de ez nem a legnagyobb probléma. A legnagyobb gond az emberi tevékenység
– tette hozzá Boris Klempa, a Szlovák Tudományos Akadémia virológusa.
Kapcsolódó cikkünk
Az állatjogi ombudsman jogi segítséget kínál a száj- és körömfájás sújtotta gazdaságok tulajdonosainak. A számos önkéntest tömörítő kezdeményezés célja az állattartók jogainak védelme, valamint a jószágok felesleges szenvedésének megelőzése.
Azóta, hogy Szlovákiában is felütötte a fejét a száj- és körömfájás, az országban összesen hat gócpontot azonosítottak, és hétezernél is több állatot likvidáltak.
Közegészségügyi szempontok miatt bizonyos esetben elkerülhetetlen volt az állatok leölése, de akadtak olyan gazdaságok is, ahol megelőzésként elég lett volna beoltani az állományt, valamint elrendelni a karantént. Emiatt rengeteg állat pusztult el feleslegesen
– mutatott rá a jogvédő szervezet a TASR hírügynökség érdeklődésére. Továbbá arra is kitértek, hogy az érintett gazdálkodók egy része azt sem tudja, ilyen esetekben mi a teendő, nincs megfelelő rálátásuk a jogi kötelezettségeikre, nem tudják, mit kell tenni egy ellenőrzés során, de azzal sincsenek tisztában, hogyan reagáljanak a hatósági felszólításra.
A kialakult helyzetre reagálva az állatjogi ombudsman önkéntesek egész hálózatát verbuválta össze, hogy ingyenes jogi tanácsadást nyújtsanak a bajba jutott gazdáknak.
Célunk a felesleges szenvedés minimalizálása, valamint az állatok és gazdáik jogainak védelme. Sokak számára az állatok nem csupán a gazdaságuk részei, hanem társaik, örömük forrása, családjuk tagjai is
– írták a projekt megálmodói, akik azt szeretnék elérni, hogy a politikusok empatikus és szakmailag megalapozott döntéseket hozzanak. Az ombudsman arra is kitért, tudatosítják, hogy néhány esetben elkerülhetetlen az állatok leölése, de azt szeretnék, ha a likvidáció humánus és fájdalommentes módon történne.
Hosszú ideig megmarad az állatok testében
Klempa elmondta, hogy a vírus az állatok szervezetében más betegségekhez képest sokkal hosszabb ideig képes fennmaradni – még akkor is, ha semmilyen külső tünetet nem mutatnak. Fertőtlenítő kapuk, fertőtlenítő átjárók, szigorú higiénia a dolgozók számára – a szakértőt és az állategészségügy vezetőjét is megkérdezték, hogy mindez vajon elegendő-e.
A kapuk és az átjárók rendkívül fontosak, illetve hogy valóban hatékony fertőtlenítő szer legyen ezekben
– mondta Bíreš.
Kapcsolódó cikkünk
A ragadós száj- és körömfájás vírusának európai terjedése miatt Románia szigorította a száj- és körömfájás elleni óvintézkedéseket, és a többi között behozatali stopot rendelt el az élő állatokra Magyarország irányából – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA).
A hatóság közleménye szerint pénteken rendkívüli ülést tartott az Országos Betegségellenőrzési Központ (CNBC), és intézkedéscsomagot fogadott el a száj- és körömfájás romániai terjedésének megelőzésére.
Ennek részeként megtiltották az élő állatok, takarmány, szalma, komposzt és trágya Magyarországról Romániába való behozatalát. Emellett a fertőzött területekről a hús és húskészítmények, a kezeletlen tej, valamint a párosujjú patásokból nyert állati termékek behozatala sem engedélyezett. A közlemény emlékeztet: a betegségnek Magyarországon négy, Szlovákiában hat, Németországban egy gócpontját azonosították.
Rámutattak: a járvány romániai terjedésének kedvez, hogy az ország schengeni csatlakozása után megszűntek a Magyarország és Románia közötti vámellenőrzések. Ezért a Magyarország felől érkező utakon egészségügyi-állatorvosi ellenőrzőpontokat állítottak fel az állategészségügyi hatóság állatorvosainak és a belügyminisztérium munkatársainak részvételével.
Emellett mintavételes ellenőrzéseket írtak elő azoknál a romániai farmoknál, amelyek február elseje után Magyarországról és Szlovákiából importáltak haszonállatokat. A hatóságok a gazdaságok és az állatszállító járművek gyakoribb fertőtlenítését, szigorúbb biztonságát is elrendelték. Az intézkedéseket kiegészítendő a Romániába belépő valamennyi állatszállítmány száj- és körömfájás-vizsgálata is kötelező.
Intézkedések az egész országra kiterjesztve
Hogy meddig maradnak ezek az átjárók, az attól függ, hogyan alakul a helyzet – mondta az állategészségügyi hivatal igazgatója, Martin Chudý.
A száj- és körömfájás azonban vadállatok révén is terjedhet.
Az intézkedések szigorítása is napirenden van, de a szakértők egyetértenek abban, hogy a megoldás nem feltétlenül a szigorításban rejlik, hanem a már meglévő szabályok következetes betartásában. A virológus szerint Szlovákia csak akkor térhet vissza a normális állapotba, ha sikerül felszámolni a fertőzött állatokat, és egy hónapon belül nem észlelnek új eseteket.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »