Száj- és körömfájás: egy biztosító már a kártérítéssel foglalkozik Károly Zsolt2025. 04. 15., k – 09:20
Az előzetes becslések szerint az Allianz biztosító a száj- és körömfájás miatt érintett ügyfeleknek összesen 1,63 millió eurót fog kifizetni. Dárius Nógli, a kárrendezési osztály igazgatója szerint a legnagyobb egyedi kár közel 700 ezer eurót tesz ki.
Március óta, amikor Szlovákiában kitört a száj- és körömfájásjárvány, az Allianz biztosító már hat káreseményt regisztrált három délnyugat-szlovákiai településen. Ez a rendkívül fertőző betegség elsősorban a párosujjú patás állatokat érinti, például a szarvasmarhákat, sertéseket, juhokat, kecskéket, de még a vadállományt is. A vírus nagyon gyorsan terjed, és jelentős károkat okoz a gazdálkodóknak. Az állatorvosok döntése alapján sok gazdaságban le kellett ölni az állatokat. A biztosításnak köszönhetően a gazdák ezek után kártérítésben részesülnek.
Kapcsolódó cikkünk Pozsony |
Már minden tenyészetet felszámoltak, ahol fertőzött állatot találtak, plusz az alistálit is, ahol fertőzött állat ugyan nem volt, de megelőzésképpen azt is likvidálták.
Nem mutattak ki fertőzést újabb farmon, jelentette be hétfőn Richard Takáč mezőgazdasági miniszter. A korábbi tenyészeteket, ahol fertőzést találtak, már likvidálták. Fellszámolták az Exata csoport alistáli tenyészetét is, ahol ugyan nem volt fertőzött állat, de így szerették volna megóvni az egyik legnagyobb sertéstenyészetet a környéken, ahol több mint 100 ezer sertést tartanak.
Nincs újabb fertőzött tenyészet, és nincs gyanú sem arra, hogy valahol lennének fertőzött állatok
– jelentette ki a miniszter.
Sok helyen megszegik a járvány megszüntetése érdekében elfogadott intézkedéseket, állítja a mezőgazdasági miniszter.
Szigorítjuk az ellenőrzéseket, és nemcsak ott, ahol a fertőző gócok vannak, hanem az ország többi területein is
– jelentette ki a miniszter. Ha a következő két-három hétben nem lesz új gócpont, akkor már feltételezhető lesz, hogy sikerült korlátok közé szorítani a járványt.
Megfigyelőközpontot hoznak létre
Az intézkedések betartatása érdekében megfigyelőközpont jött létre, amely éjjel-nappal figyelni fogja a mezőgazdasági szereplőket, még a fertőzési gócponton kívül is. A megfigyeléshez különféle egységek dróntechnikát is be fognak vetni. „A feladatban minden biztonsági szerv részt vesz, a tűzoltóktól kezdve a rendőrségen, a hadseregen, az adó- és pénzügyi hivatalon át, a regionális élelmiszer- és állategészségügyi felügyeleten keresztül egészen az Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-felügyeletig, valamint minden érintett minisztériumi osztály is bevonásra kerül” – közölte Takáč.
A miniszter szerint eredményes volt a „három napos amnesztia” az illegális tenyészetek bejelentésére.
Három nap alatt 1842 illegális tenyészetet jelentettek be
– tájékoztatott a miniszter. Örül, hogy a háztáji tenyésztők felelősségteljesen álltak ehhez, mert az álamnak a lehetséges járványok szempontjából is szüksége van ezekre az információkra.
Szerinte az elmúlt hetek azt bizonyították, hogy az illetékes szervek jól kezelték a válságot, kizártnak nevezte, hogy leváltsa Martin Chudý főállatorvost.
Nem folytatódik a háztájiban tartott állatok leölése a védelmi zónákban sem
Martin Chudý főllatorvos szerint leállítják a háztájiban tartott állatok leölését a 3 km-es zónán belül is.
Kezdetben volt három nagy gócpont, akkor korlátozni kellett az állatok számát a védelmi övezetben, ezért teljesen legitim lépés volt minden állat leölésének elrendelése. Most, ebben a fázisban már nem rendeljük el újabb állatok leölését a 3 km-es védelmi körzeten belül sem
– tájékoztatott az Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelet igazgatója. A rendelkezést még felülbírálhatják, ha a járvány újra terjedni kezdene. Kéri az állattartókat, hogy inkább maguk öljék le állataikat, tartsanak „kényszerdisznóvágást”. „Mi az állatoktól vett mintákat ellenőrizzük, 24 órán belül megkapják az eredményeket” – mondta Chudý.
Az Allianz minden bejelentett kárt egyedileg bírál el, a megkötött biztosítási szerződés feltételei szerint.
„A száj- és körömfájás okozta károk elbírálásánál a Szlovák Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-felügyeleti Hivatal jelentéséből indulunk ki, amely előírja az állatok kötelező leölését. Az érintett ügyfeleinkkel munkatársaink és közvetítőink révén állandó kapcsolatban vagyunk. Az érintett gazdaságokban az állatok leölése már megtörtént, jelenleg zajlik az állati tetemek megsemmisítése és a gazdaságok fertőtlenítése. Az állatorvosok igazolásaira várunk, ezek alapján fizetjük majd ki a kártérítést, mégpedig az elpusztított állatok száma és súlya szerint”
– pontosította Nógli.
Kapcsolódó cikkünk Pozsony |
Richard Takáč (Smer) mezőgazdasági miniszter az állatok szállítását akarja szigorúbban ellenőrizni, bízik benne, hogy sikerül megállítani a járvány terjedését. Újabb gócpontra nem bukkantak a héten, ennek ellenére egy alistáli farmot is felszámolnak. Az ellenzék a kártérítés összegének kiszámítását bírálja.
Megfigyelőközpont alakul a száj- és körömfájás járvány ellenőrzésére. Ez lesz az állam központi irányító szerve a járvánnyal kapcsolatban – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Matúš Šutaj Eštok (Hlas) belügyminiszter. Hozzátette, nincs újabb fertőzési góc az országban. A lappangási idő a fertőzés esetében 14 nap, de ennél sokkal hosszabb ideig kell védeni a tenyészeteket, hogy valóban ki lehessen jelenteni, hogy a járvány megszűnt.
Illegálisan szállítják az állatokat
Az eddigi ellenőrzések azt mutatják, hogy nem minden intézkedést tartanak be az állattartók.
Az operatív információk azt mutatták, hogy az intézkedéseket nem tartották be, különösen az érzékeny állatok szállítása tekintetében
– mondta a miniszter. Szerinte alaposabban kell ellenőrizni az állattartókat, különösen a fertőzés korábbi gócpontjainak környékén. „Ennek érdekében egy állandó megfigyelőközpontot hozunk létre, amelyben a a rendőrségnek, a tűzoltóságnak, a hadseregnek és a belügy válságkezelő részlegének lesz képviselője” – jelentette ki.
Holnap végeznek Dercsikán, vasárnap Alistálon kezdenek
Holnap befejeződhet a dercsikai tenyészet felszámolása, és elkezdődik az alistáli telepen lévő állatok leölése. Itt összesen 850 állat él, borjak és üszők vannak, tehén és húsmarha nincs.
A miniszter ugyan a Dercsikával „szomszédos” Alistálról beszélt, de a két település közti távolság légvonalban 15 km, vagyis egyáltalán nem esnek egymás védelmi zónájába, és Alistálon nem találtak fertőzött állatokat sem.
Az alistáli tenyészet felszámolását a miniszter „intenzív szemlyi kapcsolatokkal” magyarázta a két tenyészet között. Szerintük ez szükséges ahhoz, hogy megvédjék a közelben lévő, 120 ezer disznót nevelő telepet.
Kapcsolódó cikkünk Alistál |
A Dunaszerdahelyi Regionális Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelet a száj- és körömfájás miatt elrendelte egy alistáli gazdaság szarvasmarha-állományának beoltását, majd az állatok elpusztítását – tájékoztatott a TASR hírügynökség. Lapunk felkereste a helyi polgármestert, aki elmondta, a községet hivatalos úton nem is értesítették a fejleményekről.
Az ok, hogy a farm szoros kapcsolatban van azzal a dercsikai gazdasággal, ahol igazolták a betegség megjelenését – tájékoztatott az Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelet. Emellett megtiltotta az állatok áthelyezését.
Nem értesítették a községet
„Hozzánk semmilyen hivatalos értesítés nem érkezett. Ma ebédkor olvastam magam is a hírt, hogy megsemmisítik a helyi telepet. A szóbeszéd már napokkal ezelőtt elkezdődött, de minket, mint községet hivatalosan nem értesítettek” – kommentálta a kialakult helyzetet Horváth Tamás, Alistál polgármestere, majd hozzátette, mivel szoros kontaktfarmnak nyilvánították az alistáli telepet, ezért a hétvégéig teljesen likvidálni fogják. Itt összesen 850 állat él, borjak és üszők, tehén és húsmarha nincs.
Nagyon megvisel minket a helyzet, mindent megtettünk a fertőtlenítésért. Most is kint vannak az önkéntes tűzoltóink és felügyelik a területet
– hangsúlyozta a polgármester, aki maga is tart otthon bikákat. Információ szerint az állatokat legutóbb múlt hét pénteken vizsgálták, a tesztek eredményeit szombaton kapták meg, minden állat negatív lett.
Folyamatosan fertőtlenítettek
A fertőzés megjelenése óta, az ugyancsak az Exata Grouphoz tartozó dercsikai telephez hasonlóan az alistáli telep dolgozói is bent laktak, önkéntes karanténba vonultak. Szerdától már két ponton is fertőtlenítettek, Alistált elhagyva az Ekecs felé való letérés után jobb oldalt önkéntes tűzoltók felügyelete alatt, míg egy következő ponton, pár száz méter után az adóhatóság által felügyelt fertőtlenítő szivacson kellett áthajtaniuk a gépjárműveknek.
Nem gócpont!
Alistálon a legfrissebb hírek szerint még nem mutatták ki a száj- és körömfájást. Ha ez megtörtént volna, akkor a megsemmisítés több környező nagyobb telepet is érintett volna. Horváth Tamás a királyfiakarcsai sajtótájékoztató után elmondta, hogy ha ez a farm elesik, akkor komoly gondot okozhat.
Ennyi állat egyik falu körül sincsen, Bős környékén is kevesebb van. Alistál környékén mintegy 115 000 sertés és a helyi telepen felül közel 2000 szarvasmarha él
– emelte ki.
Mi alapján számítják a kártérítést?
Az ellenzék szerint azonban a kormány hibát hibára halmoz a járvány elleni intézkedések elfogadása során, ezúttal a KDH bírálta a kormány lépéseit. Maroš Čaučík, a párt parlamenti képviselője szerint a kormány olyan intézkedéseket vezetett be, amelyeket maga sem tart be, ellentmondások mutatkoznak a kártérítés kiszámításában, és lassan vezetik be az intézkedéseket a járvány lassítása érdekében, összehasonlítva a környező országokkal.
Az első ilyen ellentmondás Čaučík szerint, hogy a dercsikai telep felszámolását csak múlt héten rendelték el, amikor ott is találtak fertőzött állatokat, pedig a falu 3 km-re van Bakától, ahol először, még március 21-én észlelték a fertőzést.
Nem tartja átláthatónak azt sem, hogy mi alapján számolják ki a háztáji gazdaságoknak fizetett kártérítést.
Robert Fico szavai szerint a nagy gazdaságokban egy tehénre számítva 7-10 ezer eurót fizetnek, a háztájiban viszont csak néhány száz eurót
– mondta a képviselő. A 7-10 ezer eurót Robert Fico miniszterelnök szavaira alapozta, aki szerint egy ezer darabos tenyészet kártérítése 7-10 millió eurót visz majd el. A nagy farmok esetében azonban a kormány még nem fizetett kártérítést, ott sokkal tovább tart a kárfelmérés, amit az Európai Bizottságnak is jóvá kell hagynia.
A háztáji gazdaságok kártérítése már elkezdődött, már több szerződést nyilvánosságra hoztak a központi szerződés-nyilvántartásban, ezekből viszont nem derül ki, hogy pontosan miért fizet az állam. A szerződésben ugyanis nincs feltüntetve, hogy hány állatért fizetnek, csak az, hogy mekkora összeg jár az adott gazdának. A legkisebb feltüntetett összeg kisebb 100 eurónál, a legnagyobb kicsivel 11 ezer euró felett van. „Nagyobb transzparenciát követelünk, tegyék nyilvánossá, hogy mi alapján számítják ki a kár nagyságát” – jelentette ki Čaučík. A KDH követeli Martin Chudý főállatorvos és Richard Takáč mezőgazdasági miniszter leváltását is.
A száj- és körömfájás okozta károkat a haszonállat-biztosítás fedezi, kártérítést elhullás, leölés vagy hatósági megsemmisítés esetén fizetnek. Az Allianz az elmúlt években hasonló károkat térített már madárinfluenza és afrikai sertéspestis miatt is.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »