Súlyos forintok és érvek szólnak a közös képviselők regisztrációjának elhalasztása mellett

Súlyos forintok és érvek szólnak a közös képviselők regisztrációjának elhalasztása mellett

A társasházi közös képviselők május 1-jei földhivatali regisztrációs határidejének kitolását kéri a BKIK. Az InfoRádió a miértről Sztranyák Józsefnél, a kamara Gazdasági Szolgáltatások Tagozatának elnökénél érdeklődött.

Több szempontból is gondot okoz a közös képviselők regisztrációját előirányzó határidő Sztranyák József, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara tagozatvezetője szerint, ezért kérik ennek kitolását december 31-ig, de legalább szeptember végéig.

„Ne május elsejéig kelljen elvégezni a bejegyzést, hiszen 114 ezer háztartás érintett, ehhez márpedig viszonylag korlátozott számú ügyvéd áll rendelkezésre, aki ezt a regisztrációt el tudja végezni. Ha be is tudja nyújtani a társasház a papírokat, hiánypótlásra visszaadhatják azokat, máris kicsúszik a határidőből. Innentől kezdve a társasház például kölcsönt sem tud felvenni, de egyéb problémák is felmerülhetnek” – hangsúlyozta Sztranyák József.

További érv, hogy a regisztrációnak komoly anyagi terhe van, de ügyvédi költsége van a mérleg leadásának is. „Ez azt jelenti, hogy kapásból közel 300 ezer forintos ügyvédi költség terheli a lakóközösséget, akár egy hat-nyolclakásos társasházban is” – számszerűsítette.

Hírdetés

Még sokkal alapvetőbb az a probléma, hogy ha egy közös képviselőnek nincs szakirányú végzettsége, „nem alapítható rá vállalkozás”, regisztrálhatatlan az illető képviselő. A kamara ennek a megoldásaként már próbálkozott egy képzés beindításával 2018 óta, de ezt még államilag elismertté is kellene tenni. Sztranyák József egyébként nem is biztos benne, hogy egy 6-8 lakásos társasház esetén képzett embernek kell lennie a közös képviselőnek.

A társasházi törvény végrehajtási rendeletének kiadása is egy hat éve húzódó probléma, rengeteg kérdés felhalmozódott ez idő alatt, most döntött úgy a szakma, hogy kézbe veszi az ügyet.

„Begyűjtjük az aktuális problémákat, amelyek felmerültek, ezeket csokorba szedjük, és ahogy az Igazságügyi Minisztérium és a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium is, de még a kormányhivatal is jelezte, eljönni nem tudnak egyeztetni, de kérik a javaslatokat, mert most zajlik a rendelet összeállítása” – számolt be Sztranyák József.

Nagy Elek MKIK-elnök épp a napokban ismertette a kamarai álláspontot ezzel az egész üggyel kapcsolatban, a miniszterelnök pedig reagált is erre, nyitottságát fejezte ki.


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »