2025. 04. 02.
A Kínai Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) Keleti Hadszíntér Parancsnoksága szerdán “Strait Thunder-2025A” kódnéven hadgyakorlatot tartott a Tajvani-szoros középső és déli területein – közölte Si Ji alezredes, a hadszíntérparancsnokság szóvivője.
A gyakorlatok az azonosítás és ellenőrzés, a figyelmeztetés és kiutasítás, valamint az elfogás és feltartóztatás témáira összpontosítanak, hogy teszteljék a csapatok képességeit a terület irányítására és ellenőrzésére, a közös blokádra és kontrollra, valamint a kulcsfontosságú célpontok elleni precíziós csapásokra – jelentette ki.
A gyakorlat részeként a szárazföldi erők nagy hatótávolságú éleslövészetet hajtottak végre a Kelet-kínai-tenger vizein. A pontos helyszínt nem közölték. “A gyakorlatok kulcsfontosságú kikötők és energetikai létesítmények szimulált célpontjaira mért precíziós csapásokat tartalmaznak, és elérték a kívánt hatást” – hangsúlyozta.
A Keleti Hadszíntér Parancsnoksága a Santung repülőgép-hordozó műveleti csoportot vetette be szárazföldi és tengeri célpontok elleni csapások szimulálására a Tajvan szigetétől keletre fekvő területeken – közölte az MTI.
A Santung repülőgép-hordozó műveleti csoport a haditengerészeti és légi egységekkel koordinálva gyakorlatokat hajtott végre, amelyek a hajó-légijármű koordinációra, a területi légi fölény megszerzésére, valamint a szárazföldi és tengeri célpontok elleni csapásmérésre összpontosítottak – közölte Si Ji.
Tajvan külügyminisztériuma és Laj Csing-tö elnök elítélte a művelete.
A tajvani védelmi minisztérium Kína szerdai műveleteiről tett jelentése szerint az elmúlt 24 órában 76 repülőgép és 15 hadihajó vett részt a Tajvan “válaszzónájában” végzett műveletekben. Szerdai közleményük szerint a hadgyakorlat még folyamatban volt.
A minisztérium közölte, hogy nem észlelt éleslövészetet a sziget körüli területeken, hanem Kína a kelet-kínai Csöcsiang tartomány partjainál hajtott végre ilyen gyakorlatokat.
Az Egyesült Államok, Tajvan legfontosabb támogatója és fegyverszállítója elítélte a kínai manővereket. “Kína Tajvannal szembeni agresszív katonai tevékenysége és retorikája ismét fokozza a feszültséget és veszélyezteti a térség biztonságát” – közölte az amerikai külügyminisztérium.
Japán és az Európai Unió szintén aggodalmának adott hangot. “Az EU-nak közvetlen érdeke a Tajvani-szorosban fennálló status quo megőrzése. Elutasítunk minden olyan egyoldalú lépést, amely erővel vagy kényszerrel változtatja meg a status quót” – mondta az EU szóvivője.
Megosztom:
Forrás:orientalista.hu
Tovább a cikkre »