Matteo Salvini olasz belügyminiszter továbbra sem engedélyezi a német nem kormányzati szervezet (NGO) Sea Watch hajójának belépését az olasz felségvizekre, annak ellenére, hogy a civilhajó pénteken megérkezett a dél-olasz Lampedusa szigetének térségébe. A hajó fedélzetén 52 migráns tartózkodik.
Matteo Salvini kijelentette, szerinte a Sea Watch „játszik” az emberéletekkel. Elfogadhatatlan, hogy a legközelebbi, biztonságos kikötő helyett, az NGO a legmesszebbi part, vagyis Olaszország felé vette útját napokat töltve a tengeren – jegyezte meg az olasz belügyminiszter. Matteo Salvini, úgy vélte, a civil szervezet nem emberéleteket akar menteni, hanem politikai célokat követ.
A Liga olasz kormánypárt vezetője hangsúlyozta, hogy továbbra sem engedélyezi a Sea Watch 3 nevű hajó belépését olaszországi vizekre. Matteo Salvini hozzátette, hogy az olasz ügyészségeket terheli felelősség, mivel korábban hagyták szabadon elmenni a hatóságok által lefoglalta hajót. A Sea Watch 3 május 18-án a szicíliai partokon kötött ki 47 emberrel: a helyi ügyészség kezdetben lefoglalta a hajót, amely június elsején újra elhajózhatott.
A 2014-ben, a földközi-tengeri mentésre alakult Sea Watch pénteki közleménye szerint a hajó Lampedusától 16 tengeri mérföldre található. Az 52 fős csoportot szerdán a Líbiához tartozó kutatási és mentési tengeri övezetben (SAR-zóna) vették fedélzetre. A líbiai parti őrség Tripolit jelölte meg a legközelebbi biztonságos kikötőként, de az NGO elutasította, hogy az embereket visszavigye Líbiába. A Sea Watch hangsúlyozta, hogy Líbia háborús térség, és a mentési helyszínhez legközelebbi biztonságos partnak Lampedusa számított.
A vitával kapcsolatban állást foglalt Natasha Bertrand az Európai Bizottság szóvivője is, nem biztonságosnak nevezve Líbiát. A római kormánytól kedden elfogadott migrációs-biztonsági intézkedések értelmében Matteo Salvini csütörtökön elrendelte, hogy az olasz hatóságok tartóztassák fel a Sea Watch hajóját, ha a vizi jármű átlépi az olasz tengeri határokat. Ebben az esetben pénzbírsággal sújthatják és lefoglalhatják a hajót, és az új rendeletek szerint most már a belügyminiszter hatáskörébe tartozik a lefoglalt hajók esetleges „szabadon engedése”.
Köszönettel és barátsággal!
Forrás:flagmagazin.hu
Tovább a cikkre »