A férfiak életét akár öt, a nők életét akár két és fél évvel hosszabbíthatja meg az, ha egészséges alvási szokásokat követnek.
Egy friss kutatás szerint hosszabban élhetünk, ha sikerül leszámolnunk bizonyos egészségtelen alvási szokásokkal. A bostoni Beth Israel Deaconess Orvosi Központ kutatói úgy találták, a korai halálozás csökkentésében kulcsszerepe lehet az alvásminőség javításának. Ehhez kevés lesz csak több időt az ágyban tölteni, mivel az alvás minősége is befolyásolja, ér-e valamit a több pihenés.
Mindezzel együtt szükség van arra is, hogy többet aludjunk: minden éjjel legalább 7-8 óra pihenés kell ahhoz, hogy az alvás előnyei megmutatkozhassanak.
Ennek zavartalan, pihentető alvásnak kell lennie, ami azt jelenti, hogy heti két éjszakai felébredésnél vagy nehéz elalvásnál több nem érinthet bennünket. A pihentető alvás azt is jelenti, hogy legalább öt alkalommal úgy ébred fel az ember, hogy valóban kipihentnek érzi magát, és ennek elérésére nem használhat altatót.
Nemcsak az alvás minősége és mennyisége fontos, hanem a rendszeressége is – emlékeztetnek az alvásszakértők.
A kutatásban 172 ezer ember alvási szokásait figyelték meg 2013 és 2018 között. A következő öt tényezőre adtak pontszámokat:
Négy év elteltével az ezekre a tényezőkre adott pontszámokat összevetették azzal, hogy korai halálozás kik esetében következett be.
A nulla vagy egy kedvező alvási tényezővel rendelkező egyénekkel összehasonlítva azok, akik mind az öt tényezővel rendelkeztek, az utóbbiak 30 százalékkal kisebb valószínűséggel haltak meg bármilyen okból, 21 százalékkal kisebb valószínűséggel szív- és érrendszeri betegségben, 19 százalékkal kisebb valószínűséggel rákban, és 40 százalékkal kisebb valószínűséggel szívbetegségtől vagy rákbetegségtől eltérő okokból – állapították meg a kutatók.
A nemek közti különbség érdekes, melyet akár az alvási apnoé is megmagyarázhat: ezt a betegséget férfiaknál gyakrabban diagnosztizálják.
A szülők elsajátíthatják és tovább is adhatják ezeket a gyakorlatokat gyermekeiknek: ha a legkisebbek kezdettől ismerik ezeket a szokásokat, az segítheti egészségüket hosszú távon is. Ahogyan a dohányzást sosem késő abbahagyni, úgy ezt sosem elég korai elkezdeni.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »