Pozsonyi színházbezárás

Pozsonyi színházbezárás

Május elején ideiglenesen bezárták a Szlovák Nemzeti Színház történelmi épületét. A pozsonyi színházkedvelő közönség így az idén már biztosan nem élvezheti az előadásokat a történelmi színházépület elegáns termeiben.

A Hviezdoslav téren (egykori Kossuth Lajos tér) álló Szlovák Nemzeti Színház épülete ugyanis balesetveszélyes állapotba került.

Rendkívül rossz műszaki állapota akadályozta biztonságos működését, ezért bezárása mellett döntött a színház vezetősége. 

Izabela Pažítková, a színház szóvivője szerint a történelmi épület bezárása része annak a helyreállítási tervnek, amelyet a színház vezetősége mutatott be április közepén a kulturális minisztériumnak. Az épülettel kapcsolatos problémák köre magában foglalja az apróbb szépséghibák orvoslását, mint például a sérült homlokzat helyreállítását, vagy a nézőtéri ülőhelyek felújítását. Az épületben ugyanakkor több komoly műszaki probléma is megoldásra vár, mint például a trafóállomás és az elektromos tűzjelző rendszer.

Hírdetés

Annak ellenére, hogy a színház igyekezett megfelelni az összes előírásnak, az ellenőrzések során számos berendezés állapotát kifogásolták. Ezek az alkalmazottakra nézve biztonsági kockázatot jelentettek, árulta el a színház szóvivője.

A szakemberek már évek óta figyelmeztettek a színház rossz állapotára, és a felújítás szükségére. A történelmi épület utoljára 1972-ben esett át nagyobb rekonstrukción, vagyis csaknem fél évszázaddal ezelőtt. Habár 2017-ben az akkori kormány közel egymillió eurót különített el erre a célra, az összegnek csak egy kis része lett felhasználva. Az összeg nagyobb részét két évvel később a Szlovák Nemzeti Színház Pribina utcai új épületében található színpadi vezérlőrendszer korszerűsítésére fordították.

A színház vezetése 2020-ban a Pozsonyi Kerületi Műemlékvédelmi Hivatalhoz fordult a történelmi épület felújításával kapcsolatos kérelemmel. A műemlékvédők elfogadták a kérvényt. A kulturális tárca a történelmi épület rekonstrukcióját uniós forrásokból szeretné fedezni. 

Az épület főhomlokzatát eredetileg öt (Liszt Ferenc, Goethe, Shakespeare, Katona József, Vörösmarty Mihály) mellszobor díszítette. Az 1934-es rekonstrukció során a szobrokat eltávolították, hogy csehszlovák személyiségek kerülhessenek a helyükre. Később a büsztök visszakerültek, Vörösmartyt ugyanakkor Mozarttal helyettesítették. Leo Lütgendorff-Leinburg müncheni festő négy freskóját is befedték, amelyek a Bánk bán, a Csongor és Tünde, valamint Erkel Hunyadi Lászlójának a jeleneteit ábrázolták.  

Megjelent a Magyar7 2021/20. számában.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »