Örökre megcáfolták a primitív hajózásban kétkedők érveit Thor Heyerdahl expedíciói

Örökre megcáfolták a primitív hajózásban kétkedők érveit Thor Heyerdahl expedíciói

Rekonstruálni a régen élt emberek életét, a korabeli eszközök és ismeretek felhasználásával, manapság már mindennaposnak számít. Ahhoz azonban, hogy egy korabeli hajón tegyünk meg több ezer kilométert a Csendes-óceánon, már igazi bátorság kell. Thor Heyerdahl a világhírűvé vált expedíciójával bebizonyította, hogy lehetséges Dél-Amerikából átkelni a polinéziai szigetvilágba, és pusztán technológiai értelemben nem cáfolható az, hogy kelet felől népesedett be a terület.

Thor Heyerdahl 1914. október 6-án született a dél-norvégiai Larvikban. Édesapja sörfőző volt, édesanyja pedig zoológiát és néprajzot tanult, és a helyi múzeum igazgatója volt. Az édesanya nagy befolyással volt a fiára, mert tőle örökölte tudományos érdeklődését, és a primitívnek mondott kultúrák iránti elkötelezettséget.

Heyerdahl már hét évesen elkezdte a gyűjtögetést, és különféle állatokból álló kis múzeumot hozott létre, amelyben tengeri kagylók, lepkék, lemmingek, denevérek, sündisznók mellett egy vipera is helyet kapott. A szüleivel a nyarakat a vadonban, egy fakunyhóban töltötte, ami a későbbi expedícióihoz kiváló alapozást jelentett.

Hírdetés

Heyerdahl az Oslói Egyetemen földrajzot és biológiát tanult, közben pedig elkezdte tanulmányozni a polinéziai kultúrákat egy barátja gyűjteményének köszönhetően. Miután Berlinben a téma szakértőivel konzultált, támogatást szerzett, és első feleségével, Liv Coucheron-Torppal 1936-ban elutazott a Marquesas-szigetekre.

Ott fogalmazódott meg benne először az az elképzelés, amely szerint a helyiek ősei valójában Dél-Amerikából, és nem Ázsiából érkeztek. Az itt töltött időről norvég nyelven 1938-ban könyvet is kiadott Vadászat a Paradicsomért címen, de a mű angolul csak 1974-ben látott először napvilágot, Fatu-Hiva: Vissza a természetbe címmel.

1939-ben Brit-Kolumbiába (Kanada) utazott, hogy tanulmányozza a helyi őslakosok életét. A második világháború azonban keresztülhúzta a számításait, és Heyerdahl beállt a Szabad Norvég Erők kötelékébe, a nácik ellen harcolni.

A háború végeztével azonban az elképzeléseit nem vették komolyan, ezért elhatározta, hogy a lekicsinylő véleményeket egy kísérlettel söpri el, és ő maga fog hajóval átkelni a Csendes-óceán vizein Dél-Amerikából Polinéziába. Ehhez azonban szükség volt megfelelő emberekre is.


Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »