Olíva, dió, lenmag és társaik – melyik olaj mire jó és mire ne használd?

Olíva, dió, lenmag és társaik – melyik olaj mire jó és mire ne használd?

Egyre népszerűbbek a különféle olajok a hagyományos napraforgó- és olívaolaj mellett. Összeszedtük, hogy melyik olaj ajánlott sütésre és melyiket jobb inkább hidegen használni, és hogy milyen jótékony hatásuk van az egészségünkre.

Olívaolaj

Olajbogyóból állítják elő préseléssel. Magas az antioxidáns-, valamint A- és E-vitamin tartalma. Esszenciális telítetlen zsírsavakat tartalmaz, ezért jót tesz  a   szív- és érrendszernek és a koleszterinszintet is csökkenti. Viszonylag alacsony az égésponja, ezért sütni és grillezni nem ajánlatos benne.  Helyette  használjuk főzéshez, pároláshoz vagy nyersen salátákra, kész ételekre locsolva.

Napraforgóolaj

 Talán a legelterjedtebb olaj a magyar konyhák polcain. A szupermarketekben található olcsó, finomított olajok  mellett  már a bioboltokban is kapható hidegen sajtolt napraforgóolaj. Ez az olaj kiváló akár hidegen használjuk fel  például  salátákhoz, de süthetünk, főzhetünk, grillezhetünk is benne. A hidegen sajtolt olaj aromásabb, karakteresebb  ízű,  mint a finomított verziója.

Tökmagolaj

Karakteres ízű, sötétzöld olaj. Rendkívül egészséges magas omega6 zsírsav, E- és F-vitamin tartalma miatt. Rengeteg jótékony hatása van a szervezetre.  Többek     közt segít a prosztatarák megelőzésében, erősíti az immunrendszert, csökkenti a koleszterinszintet, terhesség idején segít a magzat idegrendszerének kifejlődésében, lassítja a szervezet öregedési folyamatait. Alacsony fokon ég, ezért inkább nyersen használjuk salátákra, tésztákra.

Ne süssünk benne!

Drágulhat a napraforgó olaj. Válassz jó serpenyőt, süss kevés olajjal!

Dióolaj

Sötét színű aromás olaj, amit dióbélből préseléssel készítenek. Omega3 zsírsav, B- és E-vitamin tartalma jelentős. A tökmagolajhoz hasonlóan rengeteg jótékony hatással bír. Magas az antioxidáns tartalma, csökkenti a trombózis esélyét, növeli az agyműködést, külsőleg bőrirritáció kezelésére is használható. Szintén inkább nyersen használjuk, salátákra, mártásokba, de akár palacsintatésztába   is.

Hírdetés

 

Mákolaj

A mákszemekkel ellentétben világossárga színű olaj. Rengeteg omega6 zsírsavat és ásványianyagot tartalmaz,  többek közt kálciumot, káliumot, vasat, foszfort és magnéziumot. Kifejezetten ajánlott a csontritkulás kezelésére,  emellett serkenti az agyműködést, jó hatással van a koleszterinszintre és a vérnyomásra. Fogyasszuk nyersen, desszertek és saláták ízesítésére, vagy akár 1-1 kanállal naponta magában vagy kenyérrel.

Már pálmaolajmentes, fairtrade, bio és vegán termékeket is kereshetünk a Tudatos Vásárló mobil applikációval

Lenmagolaj

Sárga színű, kicsit kesernyés ízű rendkívül egészséges olaj, amit a konyhán kívül a kozmetikában is felhasználnak magas esszenciális zsírsavtartalma miatt.  Többek közt tartalmaz szilíciumot, nikkelt, foszfort, vasat, káliumot, magnéziumot, cinket. Segíti a hörghurut kezelését, a cukorbetegség  megelőzését, gyulladások  gyógyulását valamint a vérsűrűség csökkentését. Gyorsítja az anyagcserét, ezért fogyókúrában is ajánlatos használni.

Nyersen fogyasszuk!

 

Kókuszolaj

Szobahőmérsékleten nem folyékony ezért közvetlenül salátákra nem ajánlott használni, mivel a hideg zöldségekre öntve  hamar megszilárdul, de már 25-30°C fokon felolvad. A többi olajhoz képest viszont magasabb az égéspontja így kiválóan  lehet benne sütni, főzni, így például jó növényi helyettesítője lehet a vajnak. Jótékony hatásai közé tartozik, hogy serkenti  az  anyagcserét és a pajzsmirigy működését is javítja, valamint több mint 90 %-ban telített zsírokat tartalmaz.

Nem mindegy, mit eszel!

Élelmezésünk, élelem beszerzési rendszerünk óriási hatást gyakorol az éghajlatváltozásra, konzerválja a szegénységet, fokozza a természeti környezet pusztulását. Az éghajlatváltozás és globális kizsákmányolás az EU polgárainak a jövővel kapcsolatos aggodalmai között az első helyen áll. Az EU polgáraiként, magánszemélyként a mi felelősségünk is szerepet vállalni a világ előtt álló kihívások megoldásában.

Kövesd a #GoEAThical és az #OurFoodOurFuture hashtaget a Facebookon és az Instagrammon, iratkozz fel hírlevelünkre és értesülhetsz a kampány következő állomásairól.

Ne tápláld tovább a kizsákmányolást! A pénzed szavazat!

Képek: rgbstock.com, pixabay.com, szaknaturolaj.hu

Ez a tartalom az Európai Unió #OurFood.OurFuture projektje keretében valósult meg, semmilyen tekintetben nem tükrözi az Európai Unió álláspontját.

Ez a poszt Olíva, dió, lenmag és társaik – melyik olaj mire jó és mire ne használd? először itt jelent meg: Tudatos Vásárlók.


Forrás:tudatosvasarlo.hu
Tovább a cikkre »