Évente legalább 25 milliárd forinttal támogatja a közös működtetésű színházakat a kormány a következő öt évben. A Kulturális és Innovációs Minisztérium megállapodása a fenntartó önkormányzatokkal és a színházigazgatókkal kiszámíthatóvá, tervezhetővé teszi a következő évadokat.
Még 2020-ban született arról döntés, hogy az állam a fenntartó önkormányzatokkal egyenlő arányban, központi költségvetési támogatás formájában biztosítja a színházak működéséhez szükséges pénzügyi feltételeket. A közös működtetésű teátrumok körébe összesen 30 vidéki és 7 fővárosi színház tartozik.
A megállapodások öt évre vonatkoztak és tavaly decemberben lejártak – emlékeztetett a kulturális és innovációs miniszter. Hankó Balázs elárulta, hogy a színházak vezetőivel és a polgármesterekkel a Magyar Teátrumi Társaság szakmai segítségével egyeztetettek az intézmények támogatásának folytatásáról.
A kulturális tárca vállalása szerint éves szinten legalább 25 milliárd forint áll a színházak rendelkezésre. Ebből az összegből 21,8 milliárd a közös működtetést jelenti, ehhez az önkormányzatok is hozzáteszik a saját részüket, ami több mint 43 milliárd forintnyi finanszírozást jelent. Mindemellett a 3,2 milliárdos bértámogatás is megmarad. A támogatás összegénél figyelembe veszik a színházak adottságait, a játszóhelyek és a tagozatok számát.
Hankó Balázs szerint
a megemelt összegű támogatás hatására bővülni fog a hazai színházak repertoárja, a klasszikus és a kortárs bemutatók száma.
A miniszter hozzátette: arra ösztönzik a színházakat, hogy a külhoni teátrumokkal közös előadásokat valósítsanak meg. Megerősítette azt is, hogy a Budapesti Fesztiválzenekar, a Concerto Budapest és a Nemzeti Filharmonikus Zenekar is magasabb kormányzati támogatást kap idéntől.
Az eddigi 10 600-ról az ötéves szerződés végére több mint 11 100 előadást vár Hankó Balázs, így számításai szerint egy színház egy teljes évadban legalább 300 előadást játszik majd.
A vidéki színházigazgatók is fellélegezhetnek
Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója, a Magyar Teátrumi Társaság elnöke a sajtótájékoztatón kiemelte, hogy a magyar színházi élet a teátrumok és a bemutatott előadások száma, illetve a sokszínűség szempontjából is példátlanul gazdag. A Színház- és Filmművészeti Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke óriási dolognak nevezte, hogy ötven kilométerre egymástól társulattal működő színházak vannak, amelyek tervezhető módon működnek, mert nem egy évre, hanem öt évre oldódik meg a színházak költségvetése.
„Bízunk benne, hogy ezek az összegek követni fogják az inflációt is, azokat a nehézségeket, amikkel a következő évek járnak majd” – fogalmazott a Jászai Mari-díjas színművész.
Kirják Róbert, a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház ügyvezető igazgatója, a Vidéki Színházigazgatók Egyesületének elnöke szerint a közös működtetésű teátrumok támogatásának 15 százalékos emelése után a vidéki színházigazgatók fellélegezhetnek.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »