Ők az idei szédületes árvágta legnagyobb vesztesei

Ők az idei szédületes árvágta legnagyobb vesztesei

Az elmúlt hetekben még nagyobb sebességbe kapcsolt a már eddig is szédületes ütemben növekvő infláció. Januárban több mint 17 éve nem látott árvágtának lehettünk tanúi, amihez a rezsiköltségek növekedése és az élelmiszerek drágulása járult hozzá a legnagyobb mértékben. Kik az infláció legnagyobb vesztesei?

Szlovákiában az elmúlt hónapban átlagosan 8,4 százalékkal nőttek az árak az egy évvel korábbihoz képest, és még az előző hónaphoz, vagyis decemberhez viszonyítva is 2,7 százalékos drágulást mért a Statisztikai Hivatal, amely hétfőn tette közzé a legfrisseb inflációs jelentését.

„Az éves és a havi inflációs adat is több mint 17 éves rekordnak számít. Legutóbb 2004-ben mértek ennél magasabb árugrást” – mondta el lapunknak Jana Morháčová, a Statisztikai Hivatal szóvivője. A lakosság számára szerinte az élelmiszerek rendkívül gyors drágulása okozza a legnagyobb gondot.

„Az élelmiszerek idén januárban 8,1 százalékkal kerültek többe az egy évvel korábbinál, ilyen látványos árugrásra ebben a szegmensben 2008 óta nem volt példa”

Hírdetés

– tette hozzá Morháčová. A legnagyobb árugrást, csaknem 25 százalékosat, az étolajok esetében mérték, több mint 15 százalékkal drágult azonban a zöldség és csaknem 10 százalékkal a tej, a sajt, a tojás és a kenyér is.

Az energiaárak közül a gáz drágult a legnagyobb mértékben, csaknem 20 százalékkal, míg a villanyáram és a távhő átlagosan mintegy 12 százalékkal kerül többe az egy évvel korábbinál. Csaknem a negyedével nagyobb összeget fizetünk a tankolásért is. „Ez azonban csak a jéghegy csúcsa, az elmúlt hónapban ugyanis csaknem az összes áru és szolgáltatás ára nőtt” – figyelmeztet Morháčová, aki szerint a drágulás ezúttal is a nyugdíjasoknak és a kisebb bevételekkel rendelkező háztartásoknak okozta a legnagyobb fejfájást.

Mire számíthatunk az elkövetkező hónapokban?

„Az idei első negyedévben még egész biztosan folytatódik az infláció növekedési üteme, és csak ezt követően kezd el fokozatosan lassulni. Így míg tavaly éves szinten 3,2 százalékkal nőttek az árak, idén ez megközelítheti a 6 százalékot. Hasonló forgatókönyvre számíthatunk az élelmiszerek esetében is, idén ráadásul alaposan megugrottak a rezsiköltségek, és tovább drágulnak majd az építőanyagok is”

– mondta el lapunknak Eva Sadovská, a Wood & Company befektetési és tanácsadó társaság elemzője. Szerinte az országos átlagbér idén nagyjából hasonló ütemben nő majd, mint az infláció, az alkalmazottak – vagy legalábbis egy részük – így a fizetéséből csaknem ugyanannyi árut vásárolhat, majd, mint tavaly. „A látványos árugrás legnagyobb vesztesei így az elkövetkező időszakban is a nyugdíjasok lesznek, akiknek átlagosan alig 1,3 százalékkal nőtt a nyugdíjuk, vagyis a 6 százalékos éves infláció alaposan felforgatja majd a családi kasszájukat. És persze ugyanez érvényes a többi olyan háztartásra is, amelyeknek az átlagosnál kisebbek a bevételei, így a sokgyermekes családokra vagy a munkájukat a járvány miatt elvesztőkre is” – tette hozzá Sadovská.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »