Miért hízunk meg télen?

Miért hízunk meg télen?

A tél sokak számára az év legrosszabb időszaka. Kevés a napsütés, hideg van, nincs kedvünk semmihez, a környezetünkben valaki folyton meg van fázva, latyakosak az utak, sok a rosszkedvű ember. És ha mindez nem lenne elég, azt is gyakran tapasztaljuk, hogy egyre nehezebben tudjuk begombolni a nadrágunkat, és a ruháink is feszülni kezdenek itt-ott. De mi az oka annak, hogy felszalad ránk pár kiló ezekben a hónapokban?

A hőmérséklet csökkenésével együtt a motivációnk is jóval kevesebb lesz arra, hogy elhagyjuk a lakást. Nem csak a szabadtéri mozgást hanyagoljuk el, sokan ilyenkor edzeni, sportolni is ritkábban járnak, és még a napi teendőiket is úgy szervezik, hogy a lehető legkevesebb időt kelljen a lakáson kívül tölteniük. A bent töltött idő jó részét pedig gyakran tévézéssel töltjük, ami sokakat nassolásra csábít – kevesebb mozgás, több evés, és máris felszaladt pár kiló. Éppen ezért télen is érdemes kicsit megerőltetni magunkat, és kimenni, vagy legalábbis ragaszkodni a sportolási rutinunkhoz – írja a Házipatika.com.

Hírdetés

A téli időszak elején sok a karácsonyi parti, vendégség, majd jön a karácsony és a szilveszter a családdal. Ilyenkor nagyon kevesen mondanak nemet a finom falatokra és az alkoholra, ráadásul egy kutatás szerint, ha nagyobb társaságban vagyunk, hajlamosak vagyunk többet enni és inni, mint ha egyedül, vagy szűk körben. A hideg hónapokban tehát az étrendünkre is érdemes egy kis extra figyelmet fordítani, ha nem akarunk meghízni.

A hideg időben automatikusan kívánni kezdjük a tartalmas, kényeztető fogásokat, és a téli rosszkedvet is hajlamosak vagyunk édességgel, extra szénhidráttal kompenzálni, ami megint csak nem tesz túl jót a vonalainknak.

Az enyhe deprimáltsággal alvászavarok is járhatnak, miközben télen sokkal több időt töltünk az ágyban, mint egyébként –  de gyakran nem alvással. Ez a két dolog felboríthatja a cirkadián ritmusunkat, aminek következtében a szervezetünk leptint kezd termelni. Ettől a hormontól éhesebbnek érezzük magunkat, nagyobb adagokat fogyasztunk, és így könnyebben szaladnak fel ránk a kilók.


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »