Megválasztotta az év szavát a közmédia

Megválasztotta az év szavát a közmédia

Hagyományteremtő céllal, idén első ízben választotta meg a közmédia az év szavát, amelyről az MTVA felkérésére az anyanyelvi kultúra ápolására létrehozott Montágh Testület tagjai döntöttek. 2020-ban a világjárvány idején az egyik leggyakrabban használt szó, és ezzel az év szava az „egymás”, amely kifejezi, hogy mindannyian felelősek vagyunk magunk mellett másokért is.

„Az egymás szavunk a 14. század óta része a nyelvünknek, már a Jókai kódexben is szerepelt. Két határozatlan névmás, az egyik és a másik tövének összekapcsolódásából jött létre. Az egyik és a másik szó olyan gyakran szerepelt egymás mellett – például az egyik ember szereti a másikat, az egyik segít a másiknak – hogy összetapadt a két tőalak és megszületett az egyetlen kölcsönös névmásunk: az egymás”

– kezdte Bordi András, a közmédia főbemondója, a Montágh Testület beszédtanára.

Hírdetés

„2020-ban megmutatkozott egymás kölcsönös segítése az élet minden területén: unokák, nagyszülők vigyáztak egymásra, pedagógusok, diákok próbáltak egymást segítve túljutni a nehéz éven, amikor a távoktatás nélkülözte a személyességet, a közvetlen emberi kapcsolatokat. Ne feledjük, hogy emberek egymásnak ajánlották fel a vérplazmájukat azért, hogy számukra idegen családokban a beteg és egészséges családtagok megmaradjanak egymásnak.

– tette hozzá a szakember.

A Montágh Testület a közmédia olyan tanácsadó, véleményező, javaslattevő és ellenőrző testülete, amelynek kiemelt feladata a kulturális értékőrzés, értékteremtés támogatása, különös hangsúlyt fektetve az anyanyelvi, illetve viselkedéskultúra ápolására. Az év szavát ezentúl minden év december 31-én hirdeti ki a közmédia a Montágh Testület szakmai érvei alapján.


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »