Még soha nem volt covidos? Ez lehet az oka

Még soha nem volt covidos? Ez lehet az oka

A kutatók egyre több figyelmet szentelnek annak a jelenségnek, hogy egyes emberek ellenállóbbnak tűnnek másoknál a koronavírus ellen.

Vannak olyanok, akik akkor sem kapták el a fertőzést, amikor covid pozitív volt valamelyik családtagjuk vagy kollégájuk. Brit immunológusok szerint, akiknek sok T-sejtjük van, azok kisebb eséllyel fertőződnek meg koronavírussal.

Így lesz sok T-sejt a szervezetben

Akkor is emelkedik a T-sejtek száma, ha a szervezet nem a Covid-19-cel, hanem egy másikfajta koronavírus fertőzi meg. Ha később az illető koronavírusossal érintkezik, akkor a korábban kialakult keresztreaktív T-sejtek pajzsként funkcionálnak. A folyamat a természetes védettséghez hasonlóan működik.

Hírdetés

A kutatók szerint ez csak az immunitás egyik formája, és attól még, hogy valaki eddig nem kapta el a covidot, nem azt jelenti, hogy soha nem is fogja.

A T-sejtek mellett a vakcinák is fontos szerepet töltenek be abban, ha eddig valaki még nem esett a fertőzésen. A koronavírus elleni oltások több kutatás szerint is csökkentik a fertőzés kialakulásának esélyét. Ha pedig mégis megfertőződnek, akkor az oltatlanokhoz képest enyhe tünetekkel ússzák meg a betegséget. A szakemberek arra is figyelmeztettek, hogy a vakcinák által nyújtott védelem idővel megkopik, ezért az emlékeztető oltásokat is érdemes felvenni.

Koronavírus: a genetikai hajlam is szerepet játszik

A genetikai tényezőket sem szabad figyelmen kívül hagyni. Ahogyan más betegségeknél is, a covidnál is fontos szerepet tölt be a genetikai hajlam. A kutatók szerint a kulcsgének bizonyos típusai fokozzák annak az esélyét, hogy valaki tünetekkel esik át koronavíruson.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »