Már Banglades és Mianmar partjainál jár a Mocha ciklon

Elérte Banglades és a szomszédos Mianmar partjait vasárnap reggel a Mocha ciklon, a várható károk miatt a két országban már több százezer embert evakuáltak, a hatóságok pedig földcsuszamlásokra is figyelmeztettek.

A bangladesi meteorológiai szolgálat azt közölte, a ciklon Cox’s Bazar kikötőjénél ért partot és várhatóan északkelet felé veszi az irányt. Nem sokkal korábban arról adtak hírt, hogy a Mocha óránként 215 kilométeres széllökésekkel közelít a térség felé.

Cox’s Bazar ad otthont a világ legnagyobb menekülttáborának is, ahol rengeteg, többnyire bambuszból és vitorlavászonokból épített ideiglenes lakhelyet húztak fel az évek során. Segélyszervezetek máris arra figyelmeztettek, hogy a ciklon nagy veszélybe sodorhatja az itt élőket. Margaret Harris, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyik szóvivője bejelentette, hogy 40 mentőautót küldtek és 33 mobil egészségügyi pontot állítottak fel a tábor mellett.

Tariful Neváz, a bangladesi meteorológiai szolgálat egyik munkatársa azt mondta, a ciklon teljes egésze várhatóan csak délután éri el a térséget.

Hírdetés

A mianmari hatóságok szintén jelezték, hogy a ciklon megérkezett Arakán állam területére.

Szombaton a Meteorológiai Világszervezet "nagyon veszélyesnek" minősítette a Mochát.

A Bengáli-öböl partvidékén fekvő és több folyótorkolatot is magába foglaló, 160 millió lakosú Bangladesben, valamint a szomszédos, szintén sűrűn lakott Mianmarban sem ritkák az árvizek és ciklonok.

Klímakutatók arra hívták fel a figyelmet, hogy amíg az óceánok vize meleg és kedvezőek a szelek, a ciklonok hosszabb ideig őrzik meg intenzitásukat. Példaként a kelet-indiai Amphan ciklont említik, amely 2020-ban több napos utat volt képes megtenni a szárazföld felett, jelentős károkat okozva.

(MTI)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »