Peter Žiga (HLAS) helyettes házelnök és az ellenzéki Milan Majerský (KDH) parlamenti képviselő, pártelnök vitázott a TA3 hírtelevízió vitaműsorában. Ezúttal nem élőadásról volt szó, így a politikusok kijelentései az orvosok tömeges felmondásával kapcsolatban jórészt már nem voltak aktuálisak. Az felvétel még az egészségügyi minisztérium és az Orvosszakszervezetek Szövetségének megállapodása előtt készült.
Milan Majerský például azt mondta a TA3 stúdiójában, hogy meggyőződése, mindaddig nem fog megoldódni az orvosokkal folytatott vita, amíg az ügy nem kerül „miniszterelnöki szintre”. Mint utólag kiderült, Majerský tévedett.
Mi annyit hozzátennénk ehhez, hogy az ellenzék stratégiája az volt, hogy a miniszterelnököt tegye felelőssé az egészségügyi ellátás kérdésében. Ha Robert Fico (Smer) kormányfő magára vállalta volna a vita megoldását, az számtalan támadási felületet adott volna az ellenzéknek, ezért súlykolták, hogy Ficonak kell átvenni a tárgyalásokat.
Žiga is tévedett egy kérdésben. Kijelentette, hogy az orvosok tiltakozása a bérekről szól. Ahogy arról a Körkép.sk is beszámolt, a vitát lezáró pénteki megállapodás a bérek terén is kompromisszummal végződött. Eszerint, azok az orvosok, akik a betegek kezelésével tölti ki a teljes munkaidejét, azokat nem érinti a konszolidáció, akik nem érik el a teljes munkaidő szintjét, azokra érvényes lesz a konszolidációs törvény.
A 2022-ben orvosok által hasonlóképp kikényszerített megállapodás 9 százalékos bérnövekedést tartalmazott. A konszolidáció jegyében azonban a jelenlegi kormány ezt 6 százalékra csökkentette volna. A fentiek értelmében azok, akik a átvitt értelemben a betegágy mellett töltik ki a munkaidejüket, megkapják a 9 százalékos emelést, a többiek „csak” 6 százalékos emeléssel számolhatnak. Hozzátesszük, a szlovákiai orvosok átlagbére ma meghaladja a cseh orvosok átlagbérét.
Az orvosok tiltakozása után jönnek a tanárok
Az orvosokkal sikerült megállapodni, ám a kormány újra nyomás alá került. Ezúttal a pedagógusok álltak elő (teljes joggal) bérkövetelésekkel és az iskolák finanszírozásával kapcsolatos követelésekkel.
Peter Žiga szerint
„Ha újabb követelések érkeznek az orvosok vagy a pedagógusok részéről, akkor a kormánynak kölcsönt kell felvennie, vagy újabb konszolidációs intézkedést kell foganatosítania, takarékoskodnia kell, vagy adót kell emelnie”
mondta a parlament alelnöke.
Majerský szerint azonban az pedagógusok béremelésének összege „bele van varrva” az új sport- és idegenforgalmi minisztérium létrehozásának költségeibe. Szerinte az új szaktárca létrehozása 250 millió euróba kerül. (Az ellenzék élesen támadja az SNS nyomására létrehozott új minisztériumot. Bár a KDH részéről az érvelés jogos, a dolog annyiban furcsa, hogy ellenzéki partnere, a liberális SNS két évvel ezelőtt kormánypozícióból még a tanárbérek növelése ellen foglalt állást – a szerk.).
Körkép.sk
Nyitókép forrása: TA3
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »