Komolyan visszaüthet Európára az ideológiai elfogultság és az energiaellátással hozott meggondolatlan döntések egyvelege. Katar jelezte az EU-nak, hogy vagy újragondolják az egyes uniós tagállamok az EU egyik (ideológiailag motivált, de az USA-nak is kedvező) rendeletét, vagy Katar egyáltalán nem fog üzletelni az Unióval. Katar a világ legnagyobb cseppfolyósított-gáz (LNG) ellátója (mögötte az USA áll), és mivel Európa teljesen meggondolatlanul erőltetett menetben elvágta magát az orosz gáz egy jelentős részétől, most a globális piacnak, benne Katarnak van kiszolgáltatva.
Katar figyelmeztetését Saad Sherida al-Kaabi tolmácsolta egy Financial Timesnak adott interjúban. al-Kaabi egyúttal a KatarEnergy vállalat vezérigazgatója is.
Az EU még májusban fogadta el a „fenntarthatósági átvilágítási irányelvet”, amely előírja az EU tagállamaival üzletelő vállalatoknak, hogy biztosítsák, ellátási láncuk egyetlen ponton sem alkalmaz kényszermunkát vagy környezetszennyező tevékenységet. Az irányelv megsértéséért az EU az adott vállalat globális forgalmának (nem nyereségének, forgalmának!) 5 százalékának megfelelő pénzbírsággal büntetheti az adott céget.
Körkép-vélemény:
Itt kell kiemelni, hogy az LNG-piac két legnagyobb játékosa Katar és az Egyesült Államok, együtt a piac 50 százalékát fedik le. Az orosz-ukrán háború szankciós politikájával Brüsszelen keresztül az USA elérte, hogy az egykor ára miatt eladhatatlan palagáz alapú LNG-jét az EU nagy tételben vásárolja. A háború előtt az amerikai LNG részaránya az európai importból pár tizedszázalékot tett ki, ma már 20 százalékot. Az is nyilvánvaló, hogy az EU az USA-val szemben az említett irányelvet nem tudja, de nem is akarja alkalmazni, így ez inkább egy hivatkozási alap az amerikai LNG piaci részesedésének növelésére – az EU által, önmaga kárára.
Al-Kaabi elég világosan fogalmazott az uniós bírságot lehetővé tevő irányelv kapcsán:
„Ha elveszíthetem forgalmam 5 százalékát azért, mert Európával üzletelek, hát nem fogok Európával üzletelni. Nem blöffölök”
mondta.
Azt is hozzátette, hogy forgalmuk öt százaléka a katari állam bevételének 5 százalékát jelenti.
„Ez az emberek pénze, ezért én ezt a pénzt nem veszíthetem el – és senki nem is engedné meg magának, hogy ennyit veszítsen”
fogalmazott.
Körkép.sk
Nyitókép forrása: SITA/AP Photo/ Lukasz Szelemej, file
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »