Hónapokba került bejuttatni a televízió riporterét a vágóhidat vezető cégbe, mint mészárost –árulta el a TVN24 egyik munkatársa, aki a Szlovákiát és Európa több más országát is megrázó lengyel húsbotrányt elindító tévériport egyik készítője.
Tomasz Patora elmondása szerint az egész azzal indult, hogy a TVN24 lengyel csatorna szerkesztősége kapott egy fülest még tavaly júniusban. Az azt követő fél évben az informátortól megtudták, hogy Lengyelországban már hosszú ideje nagyban folyik a beteg szarvasmarhák húsának egészségesként történő értékesítése, sőt elpusztult állatok húsa is eladásra kerül.
Azt is megtudták, hogy a lengyel rendőrség korábban több vágóhídra is lecsapott épp e törvénysértések miatt, de az akciók véletlenszerűek voltak. Az informátortól a tévé végül kapott egy listát a potenciálisan érintett vágóhidakról, ahol a mészárosok beteg állatokat öltek le, vagy elhullott példányok húsát dolgozták fel.
A beépülés
A TVN24 riporterei elsősorban a nagyobb városoktól távol eső vágóhidakra összpontosítottak. Mivel az érintett cégben nem volt belső emberük, aki bizonyítékokkal szolgálhatott volna, úgy döntöttek, hogy a tévé munkatársát építik be.
Az egész „akció” azonban igencsak időigényes volt. Patryk Szczepaniak, a beépített ember, október közepén lett a vágóhíd alkalmazottja, vagyis négy hónapig próbálkozott. Először nappali műszakos volt, ahol sertéseket vágtak le, nem marhákat.
írta le az ott tapasztaltakat Patora.
Belépés csak megbízatóknak
Az éjszakai műszakban – ahol a lényeg történt – csak megbízható, beavatott személyek dolgozhattak, ide a beépített újságírónak végül a vágóhíd tulajdonosának lánya segített bejutni.
A bizalom elnyerésében a beépített emberük kitalált előtörténete is segített. A sztori szerint a fiatal mészáros korábban egyetemi hallgató volt, aki egy lány miatt megszakította tanulmányait, hogy Hollandiába költözzön szerelmével, és ott vállaljon munkát. Csakhogy a lány megcsalta, így a fiatalember hazajött, és mivel gyorsan volt szüksége sok pénzre, bármilyen munkát hajlandó volt ellátni.
Az Európai Bizottság pénteken jelentette be, hogy Lengyelországba ellenőröket küld az eset kivizsgálására. Az U-ban legalább 14 országba jutott a romlott lengyel húsból. Lengyelország évente 560 ezer tonna marhahúst termel, és ennek 85 százalékát az Európai Unióba exportálja.
Teraz.sk, Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »