Lengvarský megakadályozná a mentőkkel kapcsolatos visszaéléseket: Fizetni fogunk érte?

Lengvarský megakadályozná a mentőkkel kapcsolatos visszaéléseket: Fizetni fogunk érte?

Az emberek gyakran fájó térdük, gyomorrontás, vagy a gyógyszerek felírása és házhoz szállítása miatt hívják a mentőket. Minden 10 mentőhívásból 6 szükségtelen, és a személyzet így hiányozhat azokról a helyekről, ahol valóban életek forognak kockán. Az egészségügyi minisztérium véget akar vetni ezeknek a visszaéléseknek. De vajon a becsületesek fizetik meg az árát?

„Az Egészségügyi Minisztérium jelenleg dolgozik a sürgősségi ellátás fogalmának és a betegek jogosultságának tervezetén, hogy megelőzze a mentőkkel való visszaéléseket. Az egészségügyi minisztérium munkacsoportot hozott létre a kérdéssel kapcsolatban, amelyben a sürgősségi osztályon vagy a sürgősségi szolgálat központjában dolgozók képviselői is részt vesznek” – erősítette meg Zuzana Eliášová, a minisztérium szóvivője.

A megoldás az lehetne, hogy a mentők hívását meg kell fizetni. Az egészségügyi minisztérium azonban azt állítja, hogy nem ezen az úton akar elindulni. „A jogszabály változtatásának célja semmiképpen sem az, hogy a betegeket terheljük az egészségügyi ellátásért, éppen ellenkezőleg. Célja a rendszer megtisztítása és az egészségügyi ellátás hatékonyabbá tétele a betegek érdekében. Minden részletre vonatkozóan még folynak a tárgyalások, elemzések és előkészületek. Ezután átfogóan tájékoztatunk” – mondta Eliášová.

Hírdetés

A visszaélések annak ellenére fordulnak elő, hogy az operátorok nem küldenek automatikusan mentősöket minden hívóhoz, hanem megpróbálják kideríteni, hogy valóban akut-e az eset. „Sajnos a hívók gyakran eltúlozzák az egészségügyi problémáikat annak érdekében, hogy a mentősök kijöjjenek. A személyzet csak a helyszínen tudja meg, hogy a betegnek nincs komoly egészségügyi problémája, ahogyan azt a 155-ös vonal hívásakor állította” – mondta Országos Mentőszolgálat Operatív Központjának (OS ZZS) szóvivője, Alena Krčová. A 155-ös segélyvonallal való visszaélésért nem jár büntetés, de a 112-es hívószámnál akár 1659 eurós bírság is kiszabható.

Mikor indokolt mentőt hívni? Válaszok a galériában!

(PLUSKA)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »