Kristálytiszta elektronika a somorjai gimnáziumban

Kristálytiszta elektronika a somorjai gimnáziumban

A somorjai Madách Imre Gimnáziumban 2020 őszétől az online térben folyik az oktatás, amit nagyon sok diák nehezen visel. Mégis akadnak olyanok, akik a kötelező tanórákon kívül online szakkör keretében mikroelektronikai eszközök megismerésével és programozásával foglalkoznak Liszkay Béla tanár úr irányításával.

A gimnázium 2018-ban az Erasmus+ uniós pályázati lehetőségnek köszönhetően bekapcsolódott egy három országon átívelő, több iskolát összekapcsoló, két éven át megvalósuló projekt lebonyolításába. A projekt koordinátora a magyarországi székhelyű Xtalin Mérnöki Tervező Kft., célja pedig egy középiskolásoknak szánt, 24 fejezetből álló kétnyelvű (magyar, angol) elektronikai tananyag, a „Kristálytiszta elektronika” gyakorlati tesztelése volt. A program a járvány ellenére 2020 nyarán sikeresen befejeződött. Több ezer olvasóval és népes közösséggel büszkélkedhetünk.

Már az első tananyag tesztelése közben diákjaink részéről elhangzott az igény, hogy szívesen foglalkoznának mélyebben a mikroelektronikai eszközök programozásával. Ezzel a fókusszal induló projektünket egy újabb sikeres Erasmus+ pályázat tette lehetővé, amely 2020 őszén az Xtalin Mérnöki Tervező Kft. irányításával el is indult. Az Xtalin feladata a projekt pénzügyi és szakmai vezetése, a több tannyelvű tananyag kidolgozása (előállítása), valamint az eredmények minél szélesebb körben történő terjesztése.

Hírdetés

A „Kristálytiszta elektronika 2” tananyag tesztelésében a somorjai gimnáziumon kívül részt vesz a szombathelyi ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, valamint a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum. Míg a Kristálytiszta elektronika című tananyag első része az alapvető elektronikai alkatrészek megismeréséről és példaáramkörökön keresztül bemutatott helyes használatáról szólt viszonylag kevés programozással, addig a jelenleg tesztelés alatt álló második rész mélyebben foglalkozik a mikroelektronikai eszközök és perifériák megismerésével és programozásával.

A munka egyelőre az online térben zajlik a diákok által használt eszközcsomagok és a fokozatosan bővülő tananyag segítségével, de bízunk abban, hogy hamarosan nemzetközi projekttalálkozók keretében személyes eszmecserékre is sor kerülhet.

Óváry Péter


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »