A ProTAR légvédelmi célrepülő rendszer projektje nagyjából három és fél–négy évvel ezelőtt vette kezdetét, miután a Magyar Honvédség Zrinyi 2026 haderőmodernizációs program keretében világossá vált, hogy lecserélésre kerülnek a légvédelmi rakétarendszerek, és ahhoz kapcsolódóan szükséges lesz új kiképzési célanyagra, ami biztosítja az új rendszerek kezelőinek begyakoroltatását, illetve az úgynevezett harckészültség ellenőrzését – ismertette Molnár Zsolt az InfoRádióban. A HM által meghirdetett új fejlesztésre végül a Rotors & Cams Zrt. pályázott sikeresen, majd kapott megbízást – alvállalkozóival, partnereivel közösen – a célanyag fejlesztésére – tette hozzá a vezérigazgató.
Molnár Zsolt elmondás alapján a fejlesztéssel kapcsolatban
alapkoncepció volt, hogy ne egy már meglévő, a világpiacon elérhető termék képességeit célozzák meg, továbbá meghatározásra kerültek bizonyos „előre mutató igények is”.
Ezek között az egyik a kötelékrepülés volt, vagyis hogy a rendszerben két–három légi járművel is végrehajthatóak legyenek bonyolult szcenáriók, összetettebb légi helyzetet teremtve a kezelők számára. A másik pedig az elektromos katapult lehetősége, ami akkoriban még nem volt elterjedt. Ma már néhány kisebb UAV (pilóta nélküli repülőgép) esetében használatos elektromos meghajtási katapult, de a magyaréhoz hasonló méretű és szélesen paraméterezhető rendszer tudomásuk szerint nincs a világpiacon – jegyezte meg a vezérigazgató.
A közeljövőben meg is kezdődhet a rendszer alkalmazása. A drón, vagy drónok a védelmi képességek fejlesztését segítik: célanyag, amit – egy arra kialakított gyakorlóterepen – az éles és gyakorló lövészetek során az egységeknek detektálnia, majd az azonosítási folyat után el kell találnia.
A világviszonylatban is különleges kötelékrepülési képesség, a nagy magasság és a gyorsaság jelentős kihívás elé állítja a légvédelmi egységeket, a drónok segítségével többféle készültségi helyzet szimulálható anélkül, hogy nagy értékű repülőgépeket és pilótákat használna a haderő. Molnár Zsolt megjegyezte, hazai viszonylatban a folyamat csupán első része – detektálás és azonosítás –, amit a Magyar Honvédség erre kijelölt szakállománya gyakorolhat,
a céltárgy tényleges lelövése, megsemmisítés csak nemzetközi gyakorlótereken lehetséges.
A rendszer továbbfejlesztése is tervben van. Ezzel kapcsolatban a Rotors & Cams Zrt. vezetője elmondta, hogy a ProTAR-nak felmerült a nagy sebességű adatgyűjtő/felderítő rendszerként történő alkalmazása, a technológiát alkalmassá tehetik az ellenség tűzerejének lefogásra, illetve cirkáló lőszerré (kamikaze drón) alakítása is viszonylag gyorsan megvalósítható. Utóbbinak hasonlatos a funkcionalitása egy rakétához, csak sokkal olcsóbb technológia, emiatt is egyre elterjedtebb, például orosz–ukrán háborúban tucatszám alkalmaznak ilyen eszközöket.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »