Jó úton halad a palackok visszaváltása Nagy Roland2023. 08. 03., cs – 13:20 Pozsony |
A műanyag palackok és a fémdobozok visszaváltási aránya 2023 első félévében elérte a 88 százalékot – tájékoztatott a környezetvédelmi minisztérium. Katarína Butkovská, a tárca államtitkára úgy véli, ezek a számok is alátámasztják, hogy a tavaly bevezetett betétdíjas rendszer jól működik.
A 88 százalékos arány azt jelenti, hogy az idén piacra bocsátott 550 millió műanyag palack és fémdoboz közül a lakosság több mint 490 milliót visszaváltott.
Ha a betétdíjas rendszer bevezetésének kezdetét, vagyis 2022. január elsejét vesszük alapul, akkor a visszaváltási arány 77 százalék körül mozog, ami 1,3 milliárd visszaváltott italcsomagolásnak felel meg. Butkovská kiemelte, az ország jó úton halad a 2023-ra kitűzött cél teljesítése felé, vagyis a 80 százalékos arány eléréséhez.
„A visszaváltási arány már tavaly is 10 százalékkal meghaladta az előzetes várakozásokat, az idei év első félében pedig további 20 százalékkal emelkedett. Ez az eredmény is bizonyítja, hogy az emberek hozzászoktak a betétdíjas rendszerhez, a mindennapi életük részének tekintik. Ezúton szeretném megköszönni minden állampolgárnak, akik segítenek a környezet védelmében, és bízom benne, hogy a jövőben tovább folytatódik a pozitív eredmények elérése”
– fogalmazott a zöldtárca államtitkára.
A legtöbb csomagolást idén Pozsony, Nyitra és Kassa megyében váltották vissza, a legkevesebbet Trencsén megyében. Butkovská azonban hangsúlyozta, a megyei eredmények között nincsenek drámai különbségek, vagyis a visszaváltás az egész ország területén jól működik.
A minisztérium június 30-ig összesen 3147 visszaváltási pontot jegyzett. Ennek 37 százalékát azok a boltok adják, amelyeknek az alapterülete meghaladja a 300 négyzetmétert – a törvény alapján nekik kötelezően be kellett szállniuk a rendszerbe. A fennmaradó 63 százalék, vagyis a kisboltok önként vezették be a visszaváltást.
„Nagyon örülünk a magas érdeklődésnek, amelyet az önkéntesen bekapcsolódó eladók részéről tapasztalunk. Ezen boltoknak is köszönhető, hogy a visszaváltás ilyen sikeres lehet Szlovákiában”
– jegyezte meg Marián Áč, a Betétdíj-rendszerkezelő társaság igazgatója.
Kapcsolódó cikkünk Pozsony |
Végleg lekerültek a polcokról a nem visszaváltható műanyag palackok és fémdobozok. Június végén lejárt a féléves átmeneti időszak, mellyel a betétdíjas rendszerre való zökkenőmentes átállást igyekeztek garantálni. Magyarországi környezetvédők Szlovákia példájával érvelve sürgetik a visszaváltható palackok újonnani bevezetését.
A parlament közel 3 évvel ezelőtt bólintott rá a környezetvédelmi minisztérium javaslatára, mely 2022. januárjától lényeges változást hozott az újrahasznosítás terén. A kétéves felkészülési időszakot egy féléves türelmi szakasz követte – a fogyasztók ezalatt az idő alatt még találkozhattak olyan italdobozzal, melyen nem szerepelt a visszaválthatóságot jelölő „Z” – betű. Július elsejétől azonban kizárólag betétdíjas PET-palackokat és fémdobozokat lehet forgalmazni. Ján Budaj (OĽaNO) környezetvédelmi miniszter szerint a kereskedők többségének a határidőn belül sikerült eladni a nem betétdíjas csomagolású árut, így nem feltételezi, hogy az elkövetkezendő hónapokban gond lenne a jelöletlen termékekkel. Lucia Morvai, a Betétdíj-rendszerkezelő társaság kommunikációs igazgatója kiemelte, az érintett országok közül Szlovákiában volt az egyik leghosszabb átállási időszak. „Egyrészt, hogy biztosítva legyen a csomagolások kicserélése, másrészt azért, hogy a törvény elegendő időt biztosítson a forgalmazóknak a régi áru eladásához” – magyarázta Morvai.
Kevesebb hulladék
A tárcavezető januárban hangsúlyozta, a feleslegessé vált palackok gyakran a természetben végzik, a műanyag hulladék bekerül a folyókba, onnan pedig eljut az óceánokba, s hatalmas mértékű szennyezést okoz. A lapunkhoz eljuttatott sajtóközleményben szintén kiemeli, a betétdíjas rendszer bevezetésének elsődleges célja a természetvédelem volt. Emlékeztetett, a hulladék szelektálása nem elég hatékony megoldás – így mindössze a műanyag palackok felének újrahasznosítását sikerül elérni. A zöldtárca mellett működő Környezetpolitikai Intézet (IEP) által készített tanulmányban szintén megerősítették, a hazai piacra évente körülbelül egymilliárd egyhasználatos PET-palack és körülbelül 345 millió üdítőitalos fémdoboz érkezik, a gyűjtőrendszerrel azonban csak ezek 62%-át sikerül összegyűjteni. „A többi csomagolás gyakran a természetben végezte” – figyelmeztetett Budaj. Hozzátette, a betétdíjas módszernek köszönhetően a palackok több mint 90%-át tudjuk majd ismételten feldolgozni. Az európai uniós jogszabályok értelmében 2029-re minden tagállam köteles biztosítani az üdítőitalos palackok legalább 90%-ának begyűjtését.
Beismerte, nem volt könnyű az ilyen nagyszabású projekt beindítása, de úgy véli, sikerült elérni a kitűzött célokat. „Kijelenthetjük, hogy az emberek megszokták, és a sikeresen befutott rendszernek köszönhetően Szlovákia példaként szolgálhat a környező országok számára is” – jelentette ki. Mária Trčková, a rendszerkezelő társaság vezérigazgatója megjegyezte, a visszaváltható palackok révén minden lakos hozzájárult a környezetvédelemhez Szlovákiában. „A betétdíjas rendszer jelentős változást hozott Szlovákiába – társadalmi szinten tudatosítjuk az országunk iránti felelősségünket” – tette hozzá. A 15 centes betétdíjat különösebb ellenállás nélkül fogadta a közvélemény, s az emberek a kezdeti nehézségek után fokozatosan megbarátkoztak az új rendszerrel is. Előfordul ugyan, hogy megmakacsolja magát az automata, illetve az is, hogy a sérült csomagolás miatt nem tudjuk leadni a palackot, többnyire azonban zökkenőmentes a folyamat.
Követendő példa
Január elsejétől június utolsó napjáig 2638 átvevőponton több mint 264 millió italdobozt gyűjtöttek össze. A minisztérium adatai szerint több mint 2 ezer automatát és 627 kézi szkennelőt használtak országszerte.
Közép-Európában Szlovákia lépte meg először a betétdíjas rendszer kialakítását. A Greenpeace Magyarország aktivistái pénteken egy piros masnival átkötött hatalmas bála PET-palackot vittek Palkovics László technológiai és ipari miniszternek. A környezetvédők a tárcavezető távolléte miatt a főosztályvezetőnek adták át az 55 ezer aláírást, melyben a visszaváltható palackok bevezetését követelik. A közösségi oldalon olvasható bejegyzésben kiemelik, a parlament közel másfél éve hagyta jóvá a kötelező visszaváltási díjról szóló jogszabályokat, a megvalósítás terén azonban nem történt előrelépés. „Azt akarjuk, hogy a kormány ne halogasson, hanem szorítsa rá az üdítőitalgyártókat a visszaváltós-újratöltős rendszerekre. Az eldobható kultúrával járó pazarlást ráadásul most nemcsak a hulladék, hanem a nyersanyagigény miatt is fontos lenne visszafogni. A műanyaggyártáshoz ugyanis rengeteg kőolaj és földgáz kell” – figyelmeztetnek. Magyarországon legkorábban 2023-ban kezdődhet meg a betétdíjas rendszerre való átállás.
Hozzátette, a jövőben a logisztikai rendszerek fejlesztésén szeretnének dolgozni, illetve nagy hangsúlyt fektetnek a fiatalok oktatására is. Továbbá elmondta, két héttel ezelőtt a Tátrai Nemzeti Park területén elhelyeztek egy gyűjtőpontot, és a közeljövőben a többi nemzeti parkban is hasonlóképpen járnának el.
Emellett a meglévő gyűjtőautomaták felújítását tervezik, amelyek sok esetben nehezen használhatók a mozgássérültek számára.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »