Jó, ha a fele sikerül – tovább áll a bál az Ügyfélkapu+ körül

Jó, ha a fele sikerül – tovább áll a bál az Ügyfélkapu+ körül

Továbbra is áll a bál az Ügyfélkapu+ bevezetése körül. Bár a fejlesztő állítja, hogy minden rendben van, és nem lesz haladék, a könyvelők szerint komoly gondok vannak.

Ahogy arról az Infostarton is beszámoltunk az Ügyfélkapu+ és a Digitális Állampolgár alkalmazás január 16-tól elindul. A fejlesztő szerint lényegében minden rendben van. Senki ne számítson arra, hogy elhalasztanák a január 16-ai átállási dátumot.

Az index.hu viszont arról ír, hogy a felhasználók visszajelzései alapján folyamatosak a problémák a regisztrációval és az azonosítással is. A lapnak már korábban is nyilatkozott egy adószakértő arról, hogy „egy ügyfélkapus regisztrációhoz akárhány eszköz (okostelefon) csatlakoztatható. De ez fordítva is igaz:

egy eszközhöz (okostelefon) bármennyi ügyfélkapus regisztráció hozzárendelhető.

Tehát egy könyvelőcég egyetlen okostelefonjához hozzáköthető összes ügyfele ügyfél- (cég-) -kapuja. Ezt még tetézi, hogy az Ügyfélkapu+-regisztrációt nem csak az ügyfélkapu eredeti jogosultja végezheti el, hanem bárki, aki rendelkezik egy Ügyfélkapu-felhasználó nevével, jelszavával.

Visszaélés?

Tehát a könyvelők akár az ügyfelük tudta nélkül hozzárendelhetik okostelefonjukat az ügyfélkapus regisztrációhoz. Aki először kapcsolja okostelefonját az Ügyfélkapuhoz, az veszi át az irányítást az Ügyfélkapun.

Hírdetés

Dilettáns megoldás született a probléma megoldásra – állítja egy jogi és könyvelői iroda tulajdonosa. Halmos Tamás szerint „a visszaéléseket nem megszünteti, hanem legalizálja az új rendszer”.

Az IdomSoft hajthatatlansága után újra megszólalt az okleveles adószakértő. Azt mondja: a megfelelő „második faktor” a bejelentkezéshez az e-személyi lenne, ugyanis azzal csak a jogosult személy rendelkezik, senki más, hiába tudódott ki a felhasználónév vagy a jelszó.

Ez a megoldás még működik a 2024-es Ügyfélkapunál, viszont megszűnő bejelentkezési mód lesz 2025-től, tehát eltűnik a lehetőségek közül. Véleménye szerint még nincs késő helyreállítani ezt a lehetőséget, amellyel képtelenség lenne, mondjuk, kizárni a tulajdonost a saját Ügyfélkapujából.

„Az Idomsoftnak arra kellene választ adnia, hogy miért szűnik meg az e-személyivel történő személyes azonosítás, és miért erőltetik mindenáron az okostelefonos alkalmazást. A Pegazus-ügy után érthető a magánszemélyekben a tartózkodás az elektronikus ügyintézésük okoseszközökre telepítése miatt. Nem kellene mereven elzárkózni attól, hogy okostelefon nélkül e-személyi-kártyaolvasóval is lehetséges legyen a személyes azonosítás. Ez már csak azért is indokolt lenne, mert Orbán Viktor miniszterelnök sem rendelkezik okostelefonnal. Ő hogyan fogja intézni elektronikus ügyeit?” – tette fel a költői kérdést zárásként.

A lap azt is tapasztalta, hogy az új regisztráció közel sem működik zökkenőmentesen bármennyire is azt kommunikálja az IdomSoft. Egy informatikus elmondása szerint rokonait akarta regisztrálni, segítve nekik. Az ügyfélkapu+-os regisztrációs és az autentikációs app is rendesen működött, majd a „sikeres regisztráció után” már nem engedte a be rendszer, és a következő üzenetet kapta:

„Ön nem jogosult a kiválasztott azonosítási szolgáltatás igénybevételére.”

Ezután úgy gondolta, újra próbálkozik, viszont törölni nem tudta a regisztrációt, merthogy a rendszer szerint nem létezett ilyen felhasználó. Megpróbálta még egyszer, és a végeredmény ugyanez lett. Ezután a rokon besietett a kormányablakhoz, „ahol megvontak a vállukat, és azt mondtak, hogy napi szinten vannak ilyen problémák, és

jó, ha 5-6 regisztráció sikerül a 10-ből”.

Más arról írt, hogy nem a a lakosságnak vannak képességbeli problémái, egyszerűen csak a rendszer rossz. Megint más azt írta, hogy az Ügyfélkapu+ asztali számítógépen egyáltalán nem működik.


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »