Országszerte ellenőrzik az adóellenőrök a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódó termékek árusítóit az üzletekben, piacokon, kitelepüléseken és az online térben; elsősorban a nyugta- és számlaadást, az online pénztárgépek szabályszerű üzemeltetését, az alkalmazottak bejelentését, valamint a forgalmazott áruk eredetét vizsgálják – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Az adóhivatal felhívta a figyelmet, hogy a húsvéti ünnep környékén mindig megjelennek a „csomagtartós árusok” is. Érdemes hivatalos kereskedőtől vagy termelőtől vásárolni, mert ez garancia arra, hogy a termékeket az előírásoknak megfelelő minőségben és körülmények közt állították elő, illetve szállították.
Az a vállalkozás, amelyik elmulasztja a nyugtaadást vagy az alkalmazotti bejelentést, akár kétmillió forintos mulasztási bírsággal is számolhat. Igazolatlan eredetű áru esetén a bírság összege elérheti az 1 millió forintot. A három legsúlyosabb adóügyi jogsértés – a nyugtaadás és az alkalmazotti bejelentés elmulasztása, valamint az igazolatlan eredetű áru – valamelyikének elkövetése esetén a NAV akár 12 nyitvatartási napra is lezárhatja az üzletet. Ismételt jogsértés esetén a hivatalnak nincs mérlegelési lehetősége, a boltbezárás kötelező szankcióvá válik.
Speciális szabályok vonatkoznak a kedvezményes adózási módot választókra, ezért a katásoknak és a kivásoknak egyáltalán nem éri meg kockáztatni.
Elesnek ugyanis a kedvezményes adózási módtól, ha a három legsúlyosabb adóügyi jogsértés elkövetéséért állapít meg esetükben mulasztási bírságot a NAV. Az átalányadózásra való jogosultság is megszűnik, ha a vállalkozó elmulasztja nyugtaadási kötelezettségét. A be nem jelentett alkalmazott foglalkoztatásának további speciális jogkövetkezménye a nyilvánosság. Az érintettek felkerülnek két évre a NAV „szégyenlistájára”, ami jellemzően kizárást jelent a költségvetési forrásokból finanszírozott pályázatokból.
A NAV arra figyelmeztetett, hogy a súlyosan mulasztók a bírság mellett utólagos adóellenőrzésre is számíthatnak, ezért a jegyzőkönyv átvételét követően érdemes a lehető leggyorsabban a tényleges forgalomhoz igazítani a bevallásokat és a fizetendő adót.
A revízió megkezdéséig ugyanis még önellenőrizhető a korábban be nem vallott adó.
Az adóhivatal hangsúlyozta: ellenőrzéseivel nemcsak a költségvetési bevételek védelmét szolgálja, hanem támogatja a jogkövető vállalkozásokat is, fellép azokkal szemben, akik adóelkerüléssel, bevételeltitkolással tisztességtelen versenyelőnyre törekszenek. A hatóság hozzátette, hogy érdemes követni a NAV Adótraffipax-rovatát, ahol előre jelzi a hivatal, hol és milyen típusú ellenőrzések várhatók a közeljövőben.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »