Így segítene a megye a károsult településeknek, sajtótájékoztatójukon több fontos témával foglalkoztak Kürthy Judit2025. 03. 27., cs – 12:21 Dunaszerdahely |
Nagyszombat megye központi krízisalapjából kérhetnek támogatást a fertőző száj- és körömfájás által érintett községek. Lakosonként 0,50 eurót befizetve akár 10 000 euró támogatási összeget is kaphatnak a települések.
Csütörtök délelőtt tartott sajtótájékoztatót Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke, a Magyar Szövetség párt megyei alelnöke és Hájos Zoltán, Dunaszerdahely város polgármestere, a Magyar Szövetség párt megyei frakcióvezetője a városi termálfürdő konferenciatermében a jelenlegi legsürgetőbb kérdésekről.
Nagyszombat megye nem tagja a válságkezelésnek
A szerdai megyei testületi ülésen több fontos döntés született, és a Dunaszerdahelyi járásban történt fertőző száj- és körömfájás megbetegedés okozta károkról is szó esett.
Nem vagyunk tagja a válságstábnak, azaz a megye képviselőit nem hívják oda a válságstáb ülésekre, sem járási, sem országos szinten. Ez nem jó. Nincsenek információink, nem tudjuk közvetíteni azokat az elvárásokat és kéréseket, amelyeket a polgármesterek és a gazdák megfogalmaznak. Kérni fogjuk a kormányt, hogy vonja be az illetékes megyét, jelen esetben Nagyszombat megyét a válságstáb értekezleteire. Az igaz, hogy itt nincs hatáskörünk, de az nem jelenti azt, hogy nem tudunk valamiben segíteni
– kezdte Berényi József.
Konkrét segítség
Nagyszombat megyének van egy központi krízisalapja, mintegy 700 000 eurós költségvetéssel, amelyet elsősorban árvízvédelemre fordítottak, de most hajlandóak a fertőző száj- és körömfájás megbetegedés okozta károk enyhítésére is felhasználni.
A támogatást a községek kérhetik, de csak azok, akik tagjai ennek az alapnak. Taggá akkor válhatnak, ha lakosaik után befizetnek 50 centet, utána kérvényezhetik a támogatást. A polgármestereket elektronikus levélben értesítették és mellékelték az IBAN: SK89 0200 0000 0029 7605 1853 számlaszámot, ahová a önkormányzatok „Centrálny krízový fond TTSK” néven elküldhetik a hozzájárulásokat lakosaik után.
A bizottságban, amely dönt a kérvényekről helyet foglalnak a Csallóközi Városok és Falvak Társulásának tagjai, valamint a megyei hivatal és a megyei képviselők is. Négy település már befizette ezt az összeget. A kapott támogatást eszközvásárlásra fordíthatják, legyen szó fertőtlenítő szerekről vagy akár a helyi önkéntes tűzoltók felszereléséről.
Ez az alap eddig is jól működött. Jó példa erre a pár évvel ezelőtti királyrévi erős szél, ami megrongált pár középületet, erre 10 0000 eurót kapott Királyrév
– osztotta meg az alelnök. Ha megelőzésről van szó, akkor kisebb összegekben gondolkodhatnak, de ha nagyobb a természeti kár, akkor magasabb összeget is igényelhetnek.
Kérdőjeleket vet fel a drasztikus beavatkozás
Berényi József elmondta, hogy az állatorvosokkal konzultálva túlzásnak érzi a mostani beavatkozást és állatorvosok többsége szerint sem indokolt, főleg abban az esetben, amikor nem mutatják a betegség jelét az állatok. A frakció többsége osztja ezt a véleményt, a helyzetet szerintük is át kell értékelni, hogy vajon szükség van-e azokra az intézkedésekre, amiket a válságstáb meghozott.
A tavalyihoz képest kevesebb az idei megyei támogatás
Hájos Zoltán felhívta a figyelmet az idei megyei pályázati lehetőségekre, melyeket az elkövetező napokban, vagy akár még ma közzétesznek Nagyszombat megye hivatalos weboldalán. Tavaly 600 000 euró jutott erre, idén 540 000 eurót osztanak szét a megyei székhelyű polgári társulások és települések közt. 405 000 eurós keretösszegből pályázhatnak a társulások, míg 135 000 euróból a települések.
Dunaszerdahely tekintetében az által, hogy a testületben a Magyar Szövetségnek 8 képviselője van, 108 000 ezer euró kerül megítélésre a pályázatok alapján, míg a Galántai járásban 6, itt 94 000 eurót bírálnak el
– mondta, majd kihangsúlyozta a pályázatok leadási határidejét, ami április 17, ugyanis ezt követően már nem tudják értékelni őket. Az eredményeket a májusi testületi ülésen véglegesítik majd, aztán kötik meg a szerződéseket a nyertesekkel. „Aki január 1-től, november 30-ig bizonyos rendezvényeket szervez arra akár visszamenőleg is lehet kérni támogatást az adott pályázati feltételeknek megfelelően” – részletezte.
Megnyitnák a galántai vasútállomást a nemzetközi vonatok előtt
A minisztérium úgy döntött, hogy a Szenc járási, Erdőháton fekvő Székelyfalva (Sekule) községben teljesen megszünteti a vasúti átjárót, melynek kapcsán a Magyar Szövetség képviselői kérvényezni fogják a nemzetközi vasúti forgalom újranyitását Galántán.
Tárgyalni fogunk arról, hogy ne szüntessék meg itt a megállót és állítsák vissza a gyorsvonat megállóját Galántán, hasonlóképpen Pöstyénnyel és Lipótvárral. Korábban petíciót is indítottunk ezért
– osztotta meg Berényi József. Hozzátette, hogy akik Csehországban, vagy Magyarországon dolgoznak vagy tanulnak, jelenleg vagy Érsekújvárba, vagy Pozsonyba kell utazniuk, hogy felszálljanak a nemzetközi járatra.
A dunaszerdahelyi körforgalmakról
„A Pódafai út és Csallóközi utcai körforgalmat át kellett szabni, hogy amikor az I/63as úton az állam kialakítja a körforgalmat, akkor azok a kamionok, a városon keresztül haladhassanak majd át abban az időszakban” – magyarázta az átalakítás körülményeit Dunaszerdahely polgármestere.
A város beadott egy újabb Európai Uniós pályázatot, amiben a megye is partner, melynek köszönhetően a vasúti és a buszpályaudvar közötti közlekedési háromszöget körforgalommá alakítanák. Itt még nyáron folyamán elkezdődhetnek a munkálatok.
A Metrans melletti körforgalommal kapcsolatban múlt évben kötöttek megállapodást a szlovák útigazgatósággal, a város magára vállalta, hogy a telekügyeket kivitelezik és a tulajdonosokat kifizetik 690 euró/négyzetméter áron, amit az állam visszafizet a városnak. A tervdokumentációt is a város készíti majd el, az építkezési engedélyt pedig a speciális építészeti hivatal adja majd ki.
Iskolaösszevonások: a szakközép a Karcsai úton nem fenntartható
A Karcsai úton lévő dunaszerdahely Műszaki Szakközépiskola jelenleg 89 diákkal működik, annak ellenére, hogy eredetileg több száz gyermek számára alakították ki. Ezekkel a számokkal így, ebben a formában nem működhet tovább, tájékoztatott Berényi József, majd elmondta, hogy az iskola vezetésével is kapcsolatban vannak, akik előtt ugyancsak ismert a helyzet.
Keressük a megoldást, nem fogunk elhamarkodott döntést hozni. Vagy kihelyezett oktatás lesz, vagy máshogy oldjuk meg. A megye két évig tudja még finanszírizni, tovább nem, mert az intézmény így nem fenntartható
– osztotta meg.
Felmerült, hogy az iskolát összevonják a Szabó Gyula Alapiskolával, de megerősítette, hogy erre nyelvi akadályok miatt nem kerülhet sor. Míg a műszaki iskolában 30 százalékban oktatnak magyar nyelven, addig a Szabó Gyula teljesen magyar nyelvű.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »